Oława. Kultura VI edycja festiwalu
Imprezę organizują "Teatr Formy" oraz oławskie Centrum Sztuki. Ośrodek w Drzemlikowicach prowadzi od 2005 roku Józef Markocki. Wspólnie z aktorami amatorami i profesjonalistami realizuje wiele inicjatyw artystycznych. Drzemlikowice nazywa Dreamlandem (krainą snów). - W tym miejscu, w starym poniemieckim młynie, położonym na skraju wsi, pod lasem, odnalazłem warunki do prowadzenia twórczych działań oraz samorealizacji w bliskim kontakcie z naturą - mówił przed laty w rozmowie z naszą gazetą.
Jednym z pomysłów Markockiego jest festiwal teatrów ulicznych, odbywający się od sześciu lat na placu przy ul. Młyńskiej. Tam będzie i tym razem. W piątek 19 sierpnia można będzie obejrzeć projekcję filmu "Brzdąc" Charliego Chaplina, z muzyką na żywo, graną przez zespół "Czerwie". Potem wystąpi Teatr "InZHEST", ze spektaklem "Ostatnie szaty cesarza". Sobota to dzień dwóch spektakli. "Grobla wieczności" w wykonaniu Teatru "Bile Divaldo" oraz "Proces", zagrany przez aktorów "Teatru Formy".
Festiwal zakończy niedzielne przedstawienie "Plan lekcji", "Teatru A3".
Teatr "InZHEST" - to niezależna białoruska grupa artystyczna, która działa przez ponad 30 lat w dziedzinie współczesnej pantomimy, tańca butoh, improwizacji site specific oraz plenerowych performansów. Zaprezentuje "Ostatnie szaty cesarza" - oparte na motywie baśni Jana Christiana Andersena "Nowe szaty cesarza". Aktorzy opowiadają w widowiskowy sposób o iluzoryczności władzy i o tym, że wszystko się zmienia. Przedstawienie portretuje rzeczywistość, przedstawia mechanizmy polityki. Dla wzmocnienia wrażeń są wykorzystywane efekty ognia, dymu, fajerwerki i szczudła.
"A3 Teatr" - to grupa różności. Nie jest teatrem tańca, a jednak łączy ruch z muzyką. Nie jest pantomimą, a gloryfikuje gest, ten najbardziej nieznaczny. Nie trzyma się linearnych historii, a wiąże aktorów siatką wzajemności. Widzom pokazuje kalejdoskop obrazów - dynamicznych i statycznych, ostrych i rozmazanych wrażliwością. Nie nazywa rzeczy do końca, tę sferę pozostawia odbiorcy. Podczas Karawany widzowie zobaczą też "Plan lekcji". To odgrywana bez słów historia, ukazywana w kolejnych obrazach - wspomnieniach, zamknięta w trzech szkolnych ławkach - obszarach zwykłych czynności i żartów. Radość, strach, fobie i śmiech - to wszystko przedstawią aktorzy.
"Proces", na podstawie opowieści Franza Kafki, to propozycja "Teatru Formy" Józefa Markockiego. Spektakl jest ruchową wizją dzieła literackiego. Przedstawia problem inwigilacji człowieka - temat żywy i aktualny. Aktorzy pokazują współczesny system totalitarny, który ogranicza wolność i pozbawia praw do życia.
"Proces" w wykonaniu "Teatru Formy" Fot. Anna Stokłosa
Teatr "Bile Divadlo" wystąpi ze spektaklem "Grobla wieczności", na podstawie poezji Bohumila Hrabala. Przedstawienie będzie grane na Karawanie Teatralnej oraz podczas nocnych spotkań ze sztuką, w Drzemlikowicach - 19 września, godz. 22.30.
(kt)
Napisz komentarz
Komentarze