Chętnych do odwiedzania muzeum jest także coraz mniej. - Co jakiś czas zapraszamy tutaj młodzież szkolną, ale w epoce tabletów i smartfonów forma prezentowania naszych zbiorów jest dla młodych Niemców po prostu nudna - dodaje Hubertus Kuge.
Zbiory powrócą do Oławy?
Opiekunowie muzeum z zainteresowaniem słuchali informacji o tym, co obecnie dzieje się w Oławie. Linusa Hallwiga szczególnie ciekawił remont ratusza i plan ponownego uruchomienia Izby Muzealnej. Chciał wiedzieć, czy znalazłoby się tam także miejsce na zbiory z Iserlohn. To na razie tylko luźna propozycja, która wymaga podjęcia bardziej oficjalnych rozmów i precyzyjnego ustalenia zasad oraz formy ewentualnego przeniesienia zabytków z Iserlohn do Oławy. Część pamiątek jest nadal własnością prywatną, a w niemieckim muzeum są depozytem. Zgodę na przekazanie tego do Polski musieliby więc wyrazić ich właściciele.
Gorącym zwolennikiem przejęcia zbiorów z iserlohńskiego muzeum jest Nina Kordys, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Oławie, przy której działa oławska Izba Muzealna. - Planuję wyjazd do Iserlohn, bo chciałabym obejrzeć zbiory tamtejszego muzeum i porozmawiać na temat możliwości i zasad ich przejęcia, czy nawet jakiegoś okresowego wypożyczenia - mówi dyrektor Kordys.
Pomysł w pełni zaakceptował burmistrz Franciszek Październik. Gazeta będzie temu także gorąco kibicowała, bo przecież powszechnie wiadomo, że najlepsze do eksponowania pamiątek historycznych jest miejsce ich wytworzenia...
Iserlohn
Miasto położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w powiecie Märkischer Kreis, na wschodnim skraju Zagłębia Ruhry, na południowy wschód od Dortmundu. Liczy około 103 tys. mieszkańców, ma kilka międzynarodowych umów partnerskich, m.in. z polskim Chorzowem. Po II wojnie światowej w Iserlohn osiedliła się liczna grupa byłych mieszkańców Oławy i okolicznych wsi. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku było ich około 2 tysiące. Duża grupa wciąż mieszka tam przy ulicy Oławskiej (Ohlauer Strasse)
Tekst i fot.: Krzysztof A. Trybulski [email protected]
Reklama
Oława wróci do Oławy?
Jest szansa, że wiele cennych pamiątek i zabytków z Oławy, wywiezionych z naszego miasta w latach czterdziestych ubiegłego wieku, wróci "do macierzy". Będzie je można oglądać w oławskiej Izbie Pamięci. To efekt wizyty przedstawiciela naszej redakcji w iserlohńskim "Ost Museum"
- 14.12.2012 18:35 (aktualizacja 27.09.2023 16:35)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze