Powiat US informuje
Zeznania roczne składa się na odpowiednich formularzach, w zależności od źródeł dochodu, jakie podatnik chce rozliczyć. Są to PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Zeznania roczne można składać osobiście w siedzibie Urzędu Skarbowego w Oławie, przy ul. Lwowskiej 1, lub za pośrednictwem poczty (w tym przypadku o terminie złożenia deklaracji decyduje data stempla pocztowego).
E-zeznania
Już po raz czwarty podatnicy mają możliwość złożenia zeznania podatkowego również przez internet. Bez tzw. "podpisu kwalifikowanego elektronicznego" drogą internetową można złożyć zeznania podatkowe PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A i PIT-19A. W tej formie swoje zeznania mogą także złożyć małżonkowie, którzy wspólnie się rozliczają, oraz osoby samotnie wychowujące dzieci.
Jak to zrobić? Ze strony internetowej www.e-deklaracje.gov.pl, należy pobrać specjalną aplikację, wypełnić formularz, podpisać go i wysłać dokument. Na zakończenie należy pobrać i zachować tzw. urzędowe poświadczenie odbioru. Jest to dowód, traktowany tak samo, jak nadanie listu poleconego.
1 procent
Od kilku lat podatnicy mają możliwość przekazania 1% swojego podatku na rzecz wybranej
organizacji pozarządowej, która posiada status organizacji pożytku publicznego. Tę kwotę może przekazać podatnik, który wyliczył podatek należny od wartości wyższej niż zero. Mogą to uczynić podatnicy, płacący podatek dochodowy od osób fizycznych lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a także podatnicy płacący dziewiętnastoprocentową stawkę podatku (tzw. podatek liniowy). Możliwość przekazania 1% mają także emeryci i renciści, którzy nie powierzyli wypełnienia zeznania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych lub Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Warunkiem przekazania 1% jest złożenie zeznania rocznego w ustawowym terminie (w przypadku korekty zeznania musi być dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania), oraz zapłata w pełnej wysokości podatku należnego, stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w okresie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Aby przekazać 1% podatku, należy w zeznaniu rocznym wpisać w odpowiedniej rubryce numer KRS organizacji, wartość wyliczonego podatku i ewentualnie wskazać cel szczegółowy. Nie ma obowiązku przekazywania swoich danych stowarzyszeniu, które wspieramy. Aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego znajduje się na stronie www.mpips.gov.pl/bip.
Inne druki
0d 1 stycznia 2012 obowiązuje zmieniona ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. W związku z tym zmieniły się druki zgłoszeń aktualizacyjnych dla podatników. Dla osób nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej identyfikatorem podatkowym jest teraz numer Pesel. Nowy adres zamieszkania podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej może wskazać na zeznaniu lub innym dokumencie podatkowym albo zgłosić na zgłoszeniu aktualizacyjnym ZAP-3. Na tym zgłoszeniu podatnik może wskazać również swój rachunek bankowy. Na zeznaniach podatkowych i innych formularzach podatnik nieprowadzący działalności gospodarczej wskazuje numer Pesel, a nie tak jak dotychczas - numer NIP.
Osoby niebędące przedsiębiorcami (niepodlegające wpisowi do centralnej ewidencji działalności gospodarczej CEIDG), nieobjęte rejestrem Pesel, będące podatnikami lub płatnikami podatków i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, swoje dane aktualizują na zgłoszeniu aktualizacyjnym NIP-7. Te osoby nadal muszą się posługiwać numerem identyfikacji podatkowej NIP.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą aktualizują swoje dane, w tym również numery
rachunków bankowych, na drukach CEIDG-1. Składają je w siedzibie urzędu miasta lub gminy, bez względu na miejsce zameldowania lub zamieszkania. Zgłoszeń CEIDG-1 nie składa się w siedzibie Urzędu Skarbowego. Te osoby również posługują się numerem identyfikacji podatkowej NIP.
Będzie łatwiej
W związku z akcją PIT, w ostatnich dniach kwietnia będą wydłużone godziny pracy oławskiego US, a wzorem lat ubiegłych będzie również możliwe złożenie zeznań podatkowych poza Oławą, w gminach Jelcz-Laskowice i Domaniów - O szczegółowych terminach poinformujemy mieszkańców pod koniec marca - deklaruje naczelnik Dariusz Żuraw.
Szef oławskiej skarbówki dodaje, że osoby niepełnosprawne lub chore mogą złożyć telefonicznie zapotrzebowanie na druki zeznań podatkowych, pod numerem 71-303-94-33 lub pisemnie na adres: Urząd Skarbowy w Oławie 55-200 Oława ul. Lwowska 1, a także pocztą elektroniczną: [email protected].
W bieżącym roku przewidziano zwroty nadpłat podatku dochodowego przelewem na rachunek bankowy podatnika, wskazany w zgłoszeniach aktualizacyjnych ZAP-3, NIP-7 lub CEIDG-1, gotówką w kasie Banku Spółdzielczego w Oławie przy ul. Pałacowej 13 (na pisemny wniosek podatnika) oraz przekazem pocztowym. W tym ostatnim przypadku nadpłata pomniejszana jest o koszty opłaty pocztowej w wysokości 5,20 zł. + 1% kwoty przekazu.
Krzysztof A.Trybulski
Napisz komentarz
Komentarze