Oława
Na niebezpieczeństwa, związane z mrozem, szczególnie narażone są osoby, które z różnych względów zamiast przebywać w domach lub noclegowniach, spędzają czas na dworze. One najbardziej mogą odczuć negatywne skutki mrozu.
Zamiast noclegowni - altanka
Oławska Straż Miejska regularnie patroluje miejsca, gdzie gromadzą się takie osoby: dworce PKS i PKP, pustostany oraz ogródki działkowe i parki. - Reagujemy na sygnały od mieszkańców w sprawie pojawiania się osób bezdomnych, które potrzebują pomocy - mówi Piotr Gawerski, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Oławie. - W przypadku konieczności interwencji, informujemy o tym Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, prowadzimy również wspólne patrole z pracownikami tej instytucji.
Strażnicy przekazują także pisemne informacje o najbliższych noclegowniach oraz o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc potrzebujące osoby, m.in. jedzenie i ubranie. Piotr Gawerski mówi, że do tej pory nikt nie chciał skorzystać z wyjazdu do najbliższej noclegowni. Być może głównym powodem jest to, że tam nie można być pod wpływem alkoholu. Wśród osób, które legitymuje Straż Miejska, można często wyczuć, że są po spożyciu takiego trunku.
- 31 stycznia, w trakcie kontroli działek, uzyskaliśmy informację o dwóch miejscach, gdzie przebywają bezdomni w altankach - mówi Gawerski. - Osoby te są samodzielne i odmówiły przyjęcia jakiejkolwiek pomocy.
Zastępca komendanta zapewnia, że w związku z nasileniem mrozów, patrole straży będą zwiększane. Będą reagowali na każdy sygnał mieszkańców, jednak nie chcą przeganiać osób, które przebywają w poczekalniach oławskich dworców podczas największych mrozów. Strażnicy będą reagować tylko w przypadku popełniania wykroczeń lub przestępstw.
Tłusto i na cebulkę
Lekarz medycyny Ewa Superson-Byra, z przychodni "Ewa-Med", również przestrzega przed spożywaniem alkoholu podczas silnych mrozów. Poczucie ciepła, jakie wtedy powoduje alkohol, jest bardzo złudne. Warto za to jeść częściej niż zwykle, bardziej kaloryczne posiłki. Należy chronić przede wszystkim stopy i palce u rąk, które szybko ulegają wyziębieniu, oraz głowę, przez którą tracimy 30% ciepła. Powinno się pić dużo płynów, jednak niekoniecznie gorących, ponieważ organizm traci przy tym za dużo energii. Jeżeli odmrozimy którąś część ciała, nie należy jej polewać gorącą wodą, tylko zimną. Ewa Superson-Byra dodaje, że nie można lekceważyć takich przypadków i należy pójść szybko do lekarza. Wychodząc na dwór, warto smarować twarz tłustym kremem i ubierać się warstwami, na tzw. "cebulkę".
Tych rad na pewno przestrzegają osoby pracujące na oławskim targowisku, które po kilka godzin stoją na mrozie. Mówią, że jest ciężko, ale wyboru nie mają, bo przecież muszą zarabiać. Pani Cecylia twierdzi, że podstawa to ciepłe ubranie i buty, dzięki temu można wiele wytrzymać. Inni dodają, że jak się jest ciągle w ruchu, to da się jakoś wytrzymać, gorzej jak ktoś cały czas stoi.
Pani Irena, którą spotkaliśmy w poczekalni dworca PKS mówi, że innej rady nie ma i przed mrozem chowa się, gdzie może. Ma ciepły płaszcz i czapkę, wychodzi, tylko wtedy, kiedy musi.
Uważaj, gdzie i co tankujesz
Problem z mrozem mają nie tylko ludzie, ale także i auta. Mechanicy mówią, że w taką pogodę najlepiej je garażować, gorzej jest jeżeli ktoś nie ma takiej możliwości. Dźwięk skrobanych szyb i silników, które z trudem się odpalają na osiedlowych parkingach, to w ostatnim czasie standard. Lepiej nie będzie. Przy coraz niższych temperaturach może się zdarzyć, że auta w ogóle nie odpalą. - Trzeba tankować bardzo dobrą benzynę na sprawdzonych stacjach - mówi Tomasz Łagocki z "ATF Auto Serwis". - Można także dla bezpieczeństwa, jeżeli mrozy będą bardzo wysokie, wlewać do baku specjalne środki, które wytrącają z paliwa parafinę i wodę, dzięki temu ono nie zamarznie.
Tomasz Łagocki dodaje, że odmrażacze w sprayu lub aerozolu niewiele się zdadzą, przy takich temperaturach trzeba używać skrobaczki i zadbać o dobry stan akumulatora, zwłaszcza gdy auto ma silnik wysokoprężny.
800 166 079 - to numer do całodobowej bezpłatnej infolinii, informującej o placówkach pomocy
Jadłodajnia
200 posiłków dziennie, pl. Piastów 6, Oława, tel. 71-303-23-07
Polski Czerwony Krzyż
Oława ul. Żołnierzy AK 6 - udziela pomocy w zakresie zaopatrzenia w odzież. Magazyn czynny we wtorki i piątki, od godz. 8.00 do 14.00
Polski Komitet Pomocy Społecznej
Oława, Rynek 12 a - udziela pomocy w postaci odzieży i obuwia. Czynne - środa od godz. 16.00 do 18.00 i w piątki od godz. 9.00 do 12.00
Tekst i fot.: Malwina Gadawa [email protected]
Reklama
Długo oczekiwana zima przypomniała o sobie. Jest coraz zimniej. Od czwartku może być w nocy nawet minus 20 stopni Celsjusza. Jak radzić sobie z taką pogodą?
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze