Kotlina Jeleniogórska
Warto zobaczyć
To słabo rozczłonkowany niewysoki grzbiet górski o długości ok. 18 km, z kilkoma malowniczymi szczytami, m.in. Dziczą Górą (881m n.p.m.), Skalnikiem (945 m) i Wielką Kopą (871 m). Swoją nazwę zawdzięcza złożom rud miedzi, żelaza, złota i srebra, eksploatowanym już od XIV wieku. Pozostałością prac górniczych są wyrobiska w rejonie Marciszowa i Miedzianki, tzw. kolorowe jeziorka - Szmaragdowe, Purpurowe i Błękitne, stanowiące nietypową atrakcję turystyczną.
Grzbiet tworzą głównie skały przeobrażone, mocno zalesione, z porębami w rejonie Bielca i Rędzin. Ich niekwestionowanym walorem są urokliwe lasy bukowe, szczególnie malownicze jesienią. Około 30 minut drogi od jezior znajdują się ruiny zamku Bolczów, wzniesionego w roku 1375. Przy budowie wykorzystano naturalne walory obronne tego miejsca. Na dziedzińcu stoi do dziś pręgierz, obok niewielka cysterna na wodę opadową.
W XV wieku zamek służył jako zbójeckie gniazdo, a został zniszczony przez wojska mieszczan świdnickich i wrocławskich. Na przełomie wieków XV i XVI zamek odbudowano i powiększono. Powstało wówczas przedzamcze (zamek dolny) z półkolistą basteją przystosowaną do broni palnej. W okresie wojny trzydziestoletniej zamek zajęły wojska szwedzkie, a następnie go podpalono.
W latach sześćdziesiątych ruiny uporządkowali harcerze. Obecnie budowla jest tzw. trwałą ruiną.
Na zachód od zamku wznoszą się dwa charakterystyczne kopulaste wzniesienia - Krzyżna Góra z widocznym krzyżem na szczycie, i na prawo od niej Sokolik. Nieco dalej, za rzeką Bóbr, rozciągają się Wzgórza Dziwiszowskie, a za nimi grzbiet południowy Gór Kaczawskich z widokiem na Skopiec (718 m) i Baraniec (720 m).
Na południe od ruin zamku widoczny jest fragment Grzbietu Kowarskiego ze Śnieżką w tle (1602 m). Bezpośrednio poniżej ruin zamkowych rumowisko skalne zwane grobem kapelana. Według legendy miejsce pochówku miejscowego pastora, zabitego przez wojska szwedzkie za zdradę.
Idąc dalej szlakiem zielonym, dochodzimy do doliny strumienia Janówki. Mijamy ciekawe formy skalne, kierując się do Przełęczy Karpnickiej (475 m). Jest wyraźnym siodłem górskim, oddzielającym grzbiet Rudaw Janowickich od ich zachodniego przedłużenia - Gór Sokolich.
Zmęczeni wędrówką mogą odetchnąć w znajdującym się nieopodal schronisku Szwajcarka. To drewniany budynek z roku 1823. Pierwotnie była to letnia rezydencja właścicieli Karpnik, pruskiej rodziny królewskiej von Hohenzollernów. Wykonana w stylu tyrolskim, do dziś zachowała oryginalny charakter. Od roku 1950 pełni funkcję schroniska turystycznego.
Kierując się szlakiem czerwonym od schroniska, po 30 minutach wędrówki docieramy do tarasu widokowego na Sokoliku, z którego rozciąga się piękna panorama Sudetów.
Tomasz Gałwiaczek
Opr. (WK)
Napisz komentarz
Komentarze