Oława
Jubileuszowy produkt
Na obudowie jubileuszowej pralki, rozpakowanej przy aplauzie załogi w centralnym miejscu olbrzymiej hali produkcyjnej, pracownicy i przedstawiciele kierownictwa fabryki złożyli swoje autografy. Po krótkiej sesji zdjęciowej i filmowej „historyczny” produkt trafił na honorowe miejsce, tuż obok jednomilionowej pralki, którą wyprodukowano w oławskiej fabryce prawie rok temu - w maju 2008.
- Obchodzimy dziś dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów do Sejmu i Senatu RP, i właśnie w tym szczególnym dniu, bardzo ważnym dla współczesnej historii Polski, świętujemy wyprodukowanie w Oławie dwumilionowej pralki - mówił do załogi „Elektroluksu” dyrektor Sebastian Gulka, który zarządza oławską fabryką od 1 listopada 2008. - Oba te wydarzenia mają ze sobą ścisły związek. To sprzed dwudziestu lat umożliwiło m.in. swobodny przepływ kapitału, a bez tego nie byłoby możliwe otwarcie naszej fabryki, w konsekwencji nie moglibyśmy dziś świętować wyprodukowania tutaj dwumilionowej pralki. Żaden projekt, zamysł czy inwestycja, nie mają szans na powodzenie, jeżeli nie są wspierane przez ludzi z pasją, pełnych zaangażowania. A właśnie taka jest załoga oławskiego „Electroluksu”. Dziękuję Wam za to, że mogę z Wami pracować i że dzisiaj możemy wspólnie świętować ten wyjątkowy moment w historii naszej fabryki.
Jubileusz był okazją do przedstawienia obecnej sytuacji oławskiego zakładu firmy „Electrolux”. Fabryka w Oławie, działająca w ramach podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, produkuje różne typy pralek, m.in. front loader (ładowane od przodu), top loader (ładowane od góry) oraz małe modele kompaktowe. W sumie wytwarza około 350 modeli, które trafiają na rynek krajowy i europejski. W Oławie produkowane są pralki takich marek, jak Electrolux, Electrolux-AEG i Zanussi.
Fabrykę zlokalizowano przy ulicy Ofiar Katynia, na terenie o powierzchni ok. 30 ha, z tego budynki administracyjne, hale produkcyjne i magazyny zajmują ponad 63 tys. m kw. Magazyn produktów gotowych ma 11 tys. m kw. i może pomieścić prawie 36 tysięcy pralek. Większość materiałów i komponentów stosowanych w oławskiej fabryce, takich jak elementy metalowe i z tworzyw sztucznych, wiązki elektryczne czy podzespoły - pochodzi od dostawców krajowych. Z kolei około 90% produkcji jest przeznaczane na eksport, głównie do krajów starej Unii Europejskiej.
„Electrolux” wprowadził do swoich zakładów na całym świecie program, który wpływa na zwiększenie efektywności produkcji oraz poprawia bezpieczeństwo i warunki pracy - Electrolux Manufacturing System (EMS). W oparciu o niego działa oławska fabryka pralek, która ma także certyfikaty ISO 140001 i ISO 9001. Zatrudnia blisko 1000 pracowników, głównie z Oławy i okolic. Na początku roku zwolniono 170 osób. - To była nasza reakcja na kryzys, który jesienią ubiegłego roku rozlał się po świecie i w zachodniej Europie - mówi Sebastian Gulka. - Od kilku tygodni zauważamy wyraźną poprawę w sprzedaży naszych produktów, a to oznacza także wzrost produkcji i zatrudnienia. Dlatego też na przełomie maja i czerwca zatrudniliśmy dodatkowo 100 osób. Najlepszy okres jeszcze przed nami, bo zwykle największą sprzedaż obserwujemy na początku jesieni, od września do listopada. Na poprawę naszej kondycji wpłynęło osłabienie kursu złotówki do euro, bo dzięki temu staliśmy się tansi i otrzymujemy z centrali naszego koncernu więcej zleceń.
Oławska fabryka „Electrolux” aktywnie angażuje się w życie oławskiej społeczności. Wspierała i wspiera m.in. takie lokalne wydarzenia, jak Dni Koguta. Wielka Majówka czy Bieg Koguta. Od pewnego czasu systematycznie pomaga oławskiemu Domowi Dziecka. Na początku czerwca tego roku dzięki pomocy „Electroluksu” ponad 20 podopiecznych tej placówki świętowało Dzień Dziecka na pikniku połączonym z Dniem Sportowca. „Electrolux” zorganizował i sfinansował dla dzieci catering - były dania z grilla, nie zabrakło słodyczy, napojów i owoców.
- Naszej firmie szczególnie bliski jest los najmłodszych, którzy z różnych przyczyn wychowują się w placówkach wychowawczych - tłumaczy dyrektor Gulka wybór właśnie takiego wspomagania lokalnej społeczności.
„Electrolux” na świecie i w Polsce
„Electrolux” jest największym na świecie producentem urządzeń gospodarstwa domowego i urządzeń profesjonalnych, sprzedającym rocznie ponad 40 milionów produktów w ponad 150 krajach. Produkty „Electroluksu” - lodówki, zmywarki, pralki, odkurzacze i kuchenki -sprzedawane są pod tak znanymi markami, jak Electrolux, AEG-Electrolux, Zanussi, Eureka i Frigidaire. Firma zatrudnia ponad 56 tysięcy pracowników.
W Polsce „Electrolux” działa od momentu założenia biura w Warszawie w 1992 roku. W latach 2000 - 2006 koncern zbudował w naszym kraju cztery nowoczesne fabryki sprzętu AGD - w Siewierzu koło Katowic wytwarzane są suszarki do bielizny, w Oławie pralki, w Żarowie zmywarki i lodówki, a w Świdnicy kuchenki. Firma otworzyła również Europejskie Centrum Rozliczeń Finansowych w Krakowie, Centrum Logistyczne w Oławie oraz Magazyn Produktów Gotowych w Pruszkowie. Łączna wartość inwestycji „Electroluksu” w Polsce wyniosła 132 miliony euro. Firma stworzyła w Polsce około 3 tysięcy nowych miejsc pracy.
Tekst i fot.: Krzysztof A. Trybulski
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze