Oława
Nagrody OTvK
Statuetki wręczono 9 czerwca, na uroczystej gali w Sali Rycerskiej, z udziałem przewodniczącego Rady Powiatu Józefa Hołyńskiego i przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Mikody oraz wiceburmistrza Jerzego Hadrysia. Wiceprezes oławskiej kablówki Zbigniew Pryjda, reprezentujący także gminę Oława, przedstawił historię nagrody. Laureaci otrzymują statuetkę zaprojektowaną oraz wykonaną przez oławskiego artystę plastyka Zbigniewa Falikowskiego. Wiceprezes mówił, że celem konkursu jest nagradzanie osób i instytucji, które działają na rzecz społeczności lokalnej i aktywizują inne środowiska, promując także miasto i powiat. Przedstawił nominowanych do tegorocznej nagrody, wśród których, oprócz późniejszych laureatów, byli też inni kandydaci: Ewę Wawer - członka Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami - za wrażliwość i oddanie zwierzętom, a także ludziom potrzebującym opieki i wsparcia, oraz Jacka Bereżnickiego - trenera i nauczyciela, wyróżnionego nominacją za działalność sportową i pedagogiczną, organizowanie wielu imprez sportowych i wydanie przewodników rowerowych, które promują piękno okolic powiatu.
Maria Słupska - sekretarz kapituły wybierającej zwycięzców mówiła, że z dwunastu propozycji zarząd OTvK wybrał sześć osób, które nominował do tegorocznej nagrody, a kapituła, którą tworzą członkowie zarządu oraz poprzedni laureaci, nagrodziła trójkę. Nagrody „Kogut 2008”, wręczane przez prezesa oławskiej telewizji Mariana Plutę, otrzymali: ksiądz Stanisław Bijak, Teresa Janiszewska i Elżbieta Wojdyła.
Ksiądz dziekan został wyróżniony za szczególne osiągnięcia w integracji lokalnej społeczności oraz niesienie pomocy innym. Kapituła zauważyła, że kościół pw. Miłosierdzia Bożego jest nie tylko ośrodkiem kultu religijnego, ale także miejscem spotkań i działalności różnych instytucji, m.in. parafialnego zespołu „Caritas”. Spotykają się tam m.in. osoby z uzależnieniem, a działalność księdza Bijaka wykracza często poza ramy niesienia posługi duszpasterskiej.
Teresę Janiszewską wyróżniono za zasługi w dziele powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którego celem jest aktywizacja intelektualna, fizyczna i psychiczna seniorów. Nowo powstała instytucja cieszy się powodzeniem i szacunkiem starszych osób.
Elżbietę Wojdyłę doceniono za działalność zawodową i społeczną, dzięki której propaguje zdrowy styl życia. Kieruje centrum odnowy biologicznej „Wellnes” i stowarzyszeniem „Zawsze kobieta”. Pomaga w walce z rakiem, poprzez różnego rodzaju akcje.
Nagrodzone osoby, wzruszone i zaskoczone, dziękowały za wyróżnienie i dostrzeżenie ich działalności.
- Staramy się służyć ludziom, niosąc odrobinę radości - mówił ksiądz Bijak. - Nagroda mobilizuje do dalszej, coraz lepszej działalności.
Teresa Janiszewska dziękowała osobom, dzięki którym powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku. Mówiła, że odbiera tę nagrodę jako przyznaną uniwersytetowi. Dziękowała w imieniu 102 słuchaczy.
Elżbieta Wojdyła powiedziała, że to wyróżnienie będzie dla niej motorem napędowym do dalszej pracy. Jej dewiza życiowa to hasło „Podaj dalej” - i tak też robi, stara się pomagać jak może. Nagrodę zadedykowała swojej rodzinie, najbliższym i współpracownikom.
Na zakończenie młodzież z Gimnazjum nr 2 w Oławie, pod kierownictwem polonistki Elżbiety Marczyńskiej, która jest wcześniejszą laureatką koguciej nagrody, zaprezentowała program artystyczny.
Tekst i fot.: Malwina Gadawa
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze