Podobny sklep działa już od roku w Brzegu. Przez mieszkańców tego miasta do niedawna był znany dzięki nietypowej maskotce. Była nią 2-letnia samica pytona tygrysiego, o długości ponad 280 centymetrów i ważąca prawie 13 kilogramów. - Do tej pory ludzie wchodzący do sklepu brzeskiego pytają, gdzie jest wąż? - mówi właściciel Łukasz Seiffert.
- Przenieśliśmy go do nowego sklepu w Oławie. W Brzegu zamierzamy wstawić duże akwarium z ciekawymi rybami, oraz nowe, większe terrarium dla agam brodatych. Na pomysł otwarcia takiej działalności wpadłem już kilka lat temu, kiedy studiowałem biologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Ludzie często przychodzą do sklepów zoologicznych po to, aby tylko pooglądać zwierzęta. Dlatego mamy ich dużą różnorodność oraz ciekawą ekspozycję. Nasz sklep to takie małe zoo, stąd nazwa „Mikrozoo”. Pyton tygrysi potrafi mierzyć do 5 metrów, więc nasz pupil jeszcze trochę urośnie. Karmimy go królikiem co dwa, trzy tygodnie.
Rejestr nietypowych zwierząt
Każdy, kto kupi zwierzę znajdujące się na liście zagrożonych wyginięciem, zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków, a także prowadzący ich hodowlę, jest obowiązany do pisemnego zgłoszenia ich do rejestru
Należy to zrobić w Wydziale Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Oławie, przed upływem 14 dni, od kiedy wejdzie się w posiadanie takiego zwierzęcia. Tyle samo czasu ma się na wyrejestrowanie, w przypadku jego śmierci lub zmiany miejsca przebywania. Potrzebny dokument można ściągnąć z internetu lub otrzymać w urzędzie. Podczas składania wniosku należy dołączyć potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu, stwierdzającego legalność pochodzenia zwierzęcia. Za dokonanie wpisu do rejestru płaci się 26 zł.
Zgodnie z art. 127 ustawy o ochronie przyrody osoba, która umyślnie nie zgłasza do rejestru posiadanych lub hodowanych zwierząt, podlega karze aresztu lub grzywny. - Od 2002 roku do 12 maja tego roku w Starostwie Powiatowym w Oławie łącznie zarejestrowano 74 zwierzęta - mówi Piotr Łuciw, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska. - W bieżącym roku złożono dwa wnioski o wpis do rejestru zwierząt, lecz w wyniku niedopełnienia wymogów prawnych przez wnioskodawcę, wpisano do rejestru tylko jedno zwierzę.
Tekst i fot.: Piotr Turek
Napisz komentarz
Komentarze