Na dwunastej stronie dodatku do „3S” widać budynek z cegły klinkierowej, oświetlony punktowo dwoma rzędami lamp naściennych. Tak może wyglądać na zewnątrz największa sala Ośrodka Współpracy Europejskiej.
- Oława rozwija się i potrzebuje większej sali widowiskowej w obrębie zarządzania Ośrodka Kultury - wyjaśnia burmistrz Oławy Franciszek Październik. - Sala w ośrodku jest tylko na 140 - 160 miejsc. Od 2,5 roku staraliśmy się w Urzędzie Marszałkowskim
o przejęcie od Skarbu Państwa kina na ten cel. Udało się. Wykonaliśmy koncepcję, wprowadziliśmy do Lokalnego Programu Rewitalizacji jako Ośrodek Współpracy Europejskiej. Teraz będziemy to kontynuowali, by doprowadzić do przebudowy.
Całość inwestycji oszacowano na 12,5 mln złotych. Burmistrz jest pewny, że w najgorszym przypadku uzyska przynajmniej 50% tej kwoty ze środków unijnych, jako zwrot w ramach programu „Rozwój infrastruktury kulturowej”. Aby starać się o środki z Unii Europejskiej, niezbędne jest sporządzenie dokumentacji. Jej pełny koszt to ok. 830 tys. zł. Do tej pory wydano 58 tys. zł na wiercenia geologiczne, inwentaryzację budynku, studium i program funkcjonalno-użytkowy.
Klinkier i szkło
Autorem programu funkcjonalno-użytkowego z koncepcją przewidywanych funkcji jest biuro projektów i ekspertyz CCI Długołęka. Specjalizuje się ono w konserwacji i modernizacji obiektów zabytkowych. Dyrektorem generalnym biura jest profesor z Politechniki Wrocławskiej, dr hab. inż. Jerzy Jasieńko - specjalista i ekspert w dziedzinie ochrony zabytków. Jego wiedza, doświadczenie, kompetencje i dobre kontakty z konserwatorem zabytków są - zdaniem burmistrza - odpowiednimi atutami, potrzebnymi do wykonania pracy powierzonej jego biuru. - Bryła głównego budynku widocznego od ulicy Młyńskiej nie zmieni się - mówi burmistrz, wertując pokaźną dokumentację z CCI. - Takie są wymogi konserwatora zabytków, ale dopuszczono możliwość rozbudowy z tyłu. I rzeczywiście, na wydrukach widać rozbudowany, częściowo zadaszony fragment, przylegający do obecnego kina od południowej strony. - Do kompleksu zostanie włączony przylegający budynek mieszkalny - dodaje burmistrz.
Na wizualizacjach widać, że jest to koncepcja bardzo nowoczesna i elegancka. Odważnie połączono cegłę ze szkłem, tworząc hybrydę architektoniczną, która ma szansę stać się jednym z najładniejszych i najbardziej reprezentacyjnych obiektów w Oławie.
Do budynku będzie się wchodzić przez przeszklony hol, składający się z dwóch otwartych kondygnacji, w miejscu dawnej poczekalni kinowej, którą w tym celu dodatkowo powiększono. - Tutaj zaplanowano punkt informacyjny a tu szatnię -wskazuje burmistrz. - W holu znajdzie się miejsce na organizowanie wystaw.
W dawnej sali kinowej zaplanowano 350-360 miejsc siedzących, zatem widownia się nie powiększy. Burmistrz twierdzi, że nie ma takiej potrzeby: - Tworzenie sali na 800 czy więcej miejsc byłoby absurdalne.
Nowa widownia zyska za to możliwość łatwego i szybkiego demontażu siedzisk. Zamysłem jest stworzenie sali wielofunkcyjnej, która spełni funkcję kina, sali widowiskowej z wolnym środkiem typu ring, sali koncertowej lub po prostu dużej powierzchni pozbawionej krzeseł. Powrotu do dotychczasowej koncepcji kina już nie ma. Nowy obiekt musi być jak najbardziej uniwersalny. Nie oznacza to jednak, że zupełnie zrezygnuje się z projekcji filmów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w weekendy lub w inne dni, jeśli będzie taka potrzeba, sala zamieniała się w kino. Wystarczy odpowiednio ustawić siedziska, odsłonić wielki ekran i uruchomić projektor. - Na parterze zaplanowaliśmy także zaplecze do obsługi sceny, powierzchnie administracyjne oraz gastronomiczne, umożliwiające funkcjonowanie cateringu - dodaje Franciszek Październik.
Na piętrze przewidziano pomieszczenie projekcyjne oraz salę konferencyjną na 90 miejsc. Może tam być również mała sala koncertowa dla 60 widzów. Będzie miejsce dla małego studia telewizyjnego
i filmowego lub studia nagrań, oraz pomieszczenia biurowe. Te ostatnie mają mieć nowoczesną formę przeszklonych pudełek. Koncepcja przewiduje możliwość wykorzystania niektórych przez organizacje pozarządowe.
- W piwnicy przewidzieliśmy pomieszczenia magazynowe i zaplecze dla sali widowiskowej - objaśnia burmistrz i wskazuje na rzuty architektoniczne. - Będzie tu również zaplecze sanitarne z toaletami. Na pytanie o miejsca dla samochodów Franciszek Październik odpowiada: - Proszę się o to nie martwić. Wiemy, jakie są wymogi dotyczące miejsc parkingowych i nasz projekt je spełnia.
W pobliżu obecnego kina mają powstać bloki mieszkalne z parkingami. Będzie możliwość wykorzystywania wolnych miejsc parkingowych na potrzeby przyszłego ośrodka. Dla pozostałych aut będzie plac pomiędzy obiektami sportowymi „Orlika” a dawnymi stajniami na ul. Młyńskiej. Znajdzie się tam miejsce dla blisko 150 samochodów.
Kiedy?
Burmistrz stwierdza zdecydowanie, że w 2009 nie ma żadnych szans na rozpoczęcie prac remontowo-modernizacyjnych w budynku kina. W pierwszej kolejności będą remontowane ratuszowe wnętrza. - Mieszkańcy powinni wiedzieć, że do każdego projektu musimy wnieść partycypację własnych środków - tłumaczy burmistrz. - Każda gmina oraz samorząd liczą, jakie mają możliwości finansowe. Nie stać nas na to, aby i kino, i ratusz realizować w tym samym czasie. Wiemy, jaka jest obecnie sytuacja finansowa na świecie, w Europie i w Polsce, wiemy, że są wprowadzane programy oszczędnościowe. Przyjmujemy zasadę wdrażania tych projektów, które będą dofinansowywane ze środków zewnętrznych.
Kryspin Matusewicz
Fot. arch. UM w Oławie
Napisz komentarz
Komentarze