Czy wiecie, że używanie oleju palmowego zabija zarówno ludzi, jaki i zwierzęta?
Olej palmowy to cichy zabójca, który jest składnikiem tysięcy artykułów spożywczych. Nadmierne spożywanie oleju palmowego ma negatywne skutki na nasz organizm, w szczególności szkodzi układowi sercowo-naczyniowemu. Jego produkcja niszczy lasy tropikalne w Azji Południowo-Wschodniej i przyczynia się do zagłady wielu gatunków zwierząt, głównie orangutanów. W tym tempie wylesiania, przewiduje się wymarcie tych naczelnych w ciągu maksymalnie 10 lat. Dlaczego warto ograniczyć spożywanie oleju palmowego? Czym go zastąpić? Na wszystkie pytania odpowiemy już 15 sierpnia w Zoo Ostrava.
Olej palmowy to najczęściej używany olej roślinny świata. Pozyskuje się go z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego (potocznie nazywanego palmą olejową), który pierwotnie pochodzi z Afryki. Jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków, artykułów spożywczych, środków napędowych i wielu innych. W przemyśle wykorzystuje się rafinowaną formę oleju palmowego. Podczas procesu rafinacji, olej traci substancje odżywcze, wytwarzane są także szkodliwe tłuszcze trans. Podnosi zawartość złego cholesterolu we krwi oraz zwiększa ryzyko cukrzycy i otyłości. Potwierdzono również jego właściwości rakotwórcze.
Stałe wylesianie lasów tropikalnych pod uprawę olejowca gwinejskiego ma katastrofalne skutki dla środowiska. Niekontrolowane karczowanie lasów dotyczy przede wszystkim Indonezji i Malezji, skąd pochodzi 85% światowej produkcji oleju palmowego. Wycinka lasów tropikalnych niszczy ich wyjątkowy ekosystem oraz prowadzi do utraty bioróżnorodności fauny i flory. Ponad to powoduje duży wzrost emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Hodowla palmy olejowej nie jest korzystna dla lokalnych mieszkańców – w wyniku stosowania środków chemicznych podczas wysiewu tracą oni dostęp do czystej wody pitnej i pożywienia.
Wiele gatunków zwierząt traci naturalne środowisko do życia, co w bliskiej przyszłości doprowadzi do ich całkowitego wyginięcia. Doskonałym przykładem są orangutany (Pongo). Razem z szympansami i gorylami należą do naszych najbliższych krewnych. Podobieństwo genetyczne pomiędzy ludźmi a Wiele gatunków zwierząt traci naturalne środowisko do życia, co w bliskiej przyszłości doprowadzi do ich całkowitego wyginięcia. Doskonałym przykładem są orangutany (Pongo). Razem z szympansami i gorylami należą do naszych najbliższych krewnych. Podobieństwo genetyczne pomiędzy ludźmi a orangutanami wynosi aż 97 %. Wszystkie 3 gatunki orangutanów występują jedynie na terenie Borneo i Sumatry. Niestety przez wylesianie nie mają gdzie żyć, pożywiać i rozmnażać się. Ich populacja zmniejszyła się drastycznie w ciągu ostatnich 10 lat. Szacuje się, że na Borneo liczba dziko żyjących orangutanów wynosi około 45-69 tysięcy, a na Sumatrze jedynie 10 tysięcy (2 gatunki).
Ostrawskie Zoo włącza się w misję uświadomienia szkodliwości niekontrolowanej produkcji oleju palmowego, punkty gastronomiczne na terenie Zoo nie używają oleju palmowego. 15 sierpnia od godziny 11:00 do 16:00 zapraszamy do zgłębiania problemów w temacie oleju palmowego. Do zapoznania się z zagadnieniami przygotowano:
- przechadzkę z polskim komentarzem koło wybiegów zwierząt zagrożonych uprawą olejowca
- stolik dotykowy
- zajęcia dla dzieci
Serdecznie zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze