Bycie etatowcem ma swoje niewątpliwe plusy, takie jak stabilne wynagrodzenie, pewne składki emerytalne i określone godziny pracy. Jak jednak wiemy, bywają one iluzoryczne. Nie wiadomo, jak długo podziała jeszcze ZUS. Nie wiadomo, jak szef zareaguje na odmowę pracy w nadgodzinach. Coraz więcej osób pracujących dla kogoś jest przemęczonych i sfrustrowanych.
A może by tak „rzucić to wszystko i uciec w Bieszczady”? A jeśli nie – to choć założyć swoją działalność i być samemu sobie sterem, żeglarzem, okrętem? Ta opcja ma, rzecz jasna, szereg innych minusów, bo tu z pracy nie wychodzisz nigdy. Kusi jednak niejednego, aby wreszcie pracować dla siebie.
Szereg obowiązków przedsiębiorcy można delegować, np. prowadzenie księgowości, rozliczeń ZUS. Trudno, żebyś robił to sam, jeśli otwierasz firmę jako samozatrudniony handlowiec. Sedno tego artykułu nie tkwi więc w technologii skali makro, którą używają korporacje. Zamiast tego skupmy się na prostych i przyjemnych udogodnieniach dla rozkręcającego się, małego biznesu.
Tablet
Własny biznes = częste podróże, niezależnie od branży. Będąc w drodze również musisz pilnować wielu swoich spraw. Smartfon może tu nie wystarczyć: ani prowadzenie w nim kalkulacji, ani robienie prezentacji nie jest zbyt wygodne. Jadąc do klienta lub tworząc sieci biznesowe pewnie często wsiadasz w pociąg. W tej sytuacji dźwiganie laptopa też nie jest wyjściem idealnym.
Rozwiązanie idealne to tablet, który spełnia wszelkie potrzeby funkcjonalne a jest mały i lekki. W każdym z nich znajdziesz kalendarz, planer, programy do pisania, liczenia, robienia prezentacji. Niektóre z nich, jak matepad 11 mają też opcję mobilnego biura. Masz w nim przy sobie cały zestaw: rysik do pisania po ekranie, bezprzewodowa klawiatura i myszka.
Kursy online
To nieprawda, że nieważne, jak się zaczyna, a ważne, jak się skończy. Aby skutecznie i z przytupem zacząć swój biznes lepiej się do tego porządnie przygotuj. świetnym startem są podstawowe kursy online, które można kupić na kilku popularnych platformach. Są niedrogie i uczą np.:
· jak założyć firmę, wybrać formę opodatkowania, PKD itd;
· jak promować firmę w social mediach;
· jak tworzyć komunikaty, które trafią do klientów;
· jak tworzyć sieć kontrahentów.
Są też bardziej techniczne, np. jak używać arkuszy kalkulacyjnych lub innych programów pomagających w codziennym prowadzeniu firmy.
Smartfon z Dual SIM
To dość jasne, że bez komórki nie poradzisz sobie z prowadzeniem biznesu. Jej wybór jednak wymaga czujności. Pierwsza, najważniejsza rzecz – pomyśl o Dual SIM-ie. Wiem, że biznes jest Twój, więc Twój numer teoretycznie może być numerem firmowym. Ma to jednak mnóstwo minusów:
· Brak szansy na balans życie prywatne – służbowe. Niektórzy klienci potrafią dzwonić nawet po północy, dobrze więc móc po prostu wyłączyć telefon firmowy idąc spać.
· Ogólny dostęp do numeru. Każdy go może znaleźć w sieci, jeśli więc będziesz miał pecha, ktoś może mocno uprzykrzyć Ci życie. Zmiana numeru firmowego jest prostsza niż prywatnego, który masz od lat
· Delegowanie obowiązków. Jadąc na urlop i mając zastępcę po prostu zostawiasz mu telefon służbowy. Z prywatnym tego nie zrobisz.
Proste programy graficzne
Każdy biznes potrzebuje promocji. Nie obędzie się bez loga, prezentacji, reklam. Możesz je zlecić firmom zewnętrznym, ale czy zawsze musisz? Jeśli dopiero startujesz, możesz mieć nadmiar czasu i niedobór gotówki. Oby później było inaczej. Spróbuj więc może sam.
Łatwo znaleźć proste programy graficzne, w których z użyciem gotowych szablonów zrobisz ulotkę czy prezentację. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna i daje sporo frajdy. Do najpopularniejszych należy np. canva.
Ten artykuł nie ma pretensji do wyczerpania tematu. To jedynie bardzo subiektywne zestawienie kilku z milionów opcji, które mogą pomóc w budowaniu biznesu. Powodzenia.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze