Organizatorami pikniku są rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych z terenu miasta i gminy
- Chcemy pokazać mieszkańcom, społeczeństwu, że niepełnosprawność jest, chociaż nie zawsze ją widać - mówi Anna Sobota, mama niepełnosprawnej Ali. - Chcemy też uświadomić ludziom, że każdy może pomóc, a nie każde wrzeszczące w sklepie dziecko jest źle wychowane. Podczas tego pikniku chcemy też promować specjalistyczne usługi opiekuńcze, bo wiele osób nie wie, że coś takiego jest, dla kogo to jest i jak z tego skorzystać. Nie wiedzą też o oferowanych programach jak np. Asystent Osoby Niepełnosprawnej. Kolejnym problemem jest chętnych do pomocy, odpowiedniej kadry i specjalistów, którzy by realizowali te programy, więc chcemy nagłośnić temat i zachęcić tych ludzi do współpracy na terenie naszego miasta i gminy.
Piknik ma być też okazją do szerszej dyskusji o dostępności do różnego rodzaju programów i usług, bo - jak dodaje Monika Wojtysiak, mama niepełnosprawnego Dawida - nie każdy jest mobilny. Co więcej, wielu opiekunów zwłaszcza niepełnosprawnych dorosłych ma bardzo ograniczone możliwości wsparcia i często jest wręcz "skazana" na izolację bez jakiejkolwiek możliwości pomocy, a ta jest konieczna.
Zdaniem organizatorów Jelcz-Laskowice to na tyle duże i rozwijające się miasto, że powinno mieć jakieś miejsce, ośrodek lub dom dziennego pobytu skoncentrowany na osobach niepełnosprawnych. Miejsce, gdzie ci ludzie oraz ich opiekunowie uzyskaliby potrzebne wsparcie, porady, mogli się spotkać i wymienić doświadczeniami oraz informacjami itd.
Organizację pikniku wsparł Urząd Miasta i Gminy J-L. Na spotkanie zaproszono też pracowników M-GOPS. Jak mówi Iwona Ekhart, kierownik ośrodka, piknik nie jest może najlepszym miejscem, gdzie można mówić o szczegółach dostępnych programów pomocowych czy usług, więc w tym celu zaprasza do ośrodka. Jeżeli jednak będą zainteresowani obecny na pikniku, pracownik ośrodka chętnie z nimi porozmawia i doradzi, bo jest o mówić.
Piknik rozpoczyna się o godz.15. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy tego dnia chcą miło spędzić czas i dobrze się bawić. Na gości czeka wiele atrakcji i zabaw z animatorami. Można też będzie wziąć udział w biegu na wózkach czy z kulami, by chociaż przez chwilę poczuć jak to jest być niepełnosprawnym. Ponieważ piknik odbędzie się w parku, goście proszeni są o zabranie ze sobą koców. Mile widziany jest też biały stój jako znak solidarności z osobami niepełnosprawnymi.
Organizatorzy mają też prośbę do Kół Gospodyń Wiejskich i ludzi dobrego serca, by upiekli i przynieśli na piknik ciasta. Trudno bowiem wyobrazić sobie piknik bez tych domowych słodkości, które podobnie jak inne atrakcje tego dnia będą dostępne bezpłatnie.
Chętni proszeni są o kontakt z panią Anną. nr tel.: 570-739-369.
Napisz komentarz
Komentarze