Opatrywanie ran u dzieci – o tym pamiętaj!
Niezależnie od tego, jak bardzo staramy się pilnować dzieci, niekiedy nieuniknionym jest doświadczenie przez nie skaleczenia, obtarcia skóry czy zadrapania. W takiej sytuacji powinniśmy zachować spokój – zachowanie przez opiekunów zimnej krwi sprawi, że dziecko również stanie się spokojniejsze i uniknie dodatkowego stresu. O ile rana nie jest poważna, przydatna może okazać się odrobina humoru oraz żarty.
Jak opatrzyć ranę dziecku – podstawowe zasady
Gojenie się rany stanowi kilkuetapowy proces – jego długość zależy od czynników, takich jak stopień uszkodzenia tkanki czy kondycja układu odpornościowego. Niezwykle ważne jest przy tym skuteczne opatrzenie rany! O czym należy pamiętać?
Ocena sytuacji
Rany mogą być zróżnicowane pod względem głębokości czy rozległości – niektóre z nich wymagają opieki lekarskiej. Opiekunowie dzieci powinni szukać pomocy u medyków, jeśli rana jest duża oraz głęboka bądź nie przestaje krwawić. Co więcej, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej, jeśli rana stanowi wynik pogryzienia przez zwierzę czy powstała wskutek urazu potencjalnie brudnym przedmiotem. To właśnie lekarz oczyści ranę oraz podejmie decyzję, czy niezbędne jest szycie lub wykonanie szczepienia.
Oczyszczenie rany
Kiedy dokonamy oceny stanu rany, możemy przejść do jej oczyszczania – w tym celu wykorzystuje się bieżącą wodę bądź roztwór soli fizjologicznej, którym nasączamy jałowy gazik i delikatnie przemywamy ranę, a następnie ją osuszamy. Warto przy tym zaznaczyć, że do oczyszczania ran nie należy wykorzystywać wody utlenionej, gdyż wpływa ona negatywnie na proces gojenia się świeżych ran.
Dezynfekcja rany
Bez względu na głębokość rany niezbędna jest jej dezynfekcja – przerwana ciągłość tkanek wiąże się z wytworzeniem środowiska wręcz doskonałego dla rozwoju drobnoustrojów. Jeśli zignorujemy ten etap, ryzykujemy zaczerwienieniem i powstaniem ropnej wydzieliny, a tym samym rozwojem infekcji. Do dezynfekcji należy wykorzystać środki antyseptyczne.
Założenie opatrunku
Wybór opatrunku do opatrywania ran jest uwarunkowany rodzajem, rozległością i głębokością rany. Niekiedy wystarczą zwykłe plastry z opatrunkiem, podczas gdy innym razem niezbędne może okazać się wykorzystanie kompresów jałowych i zabezpieczenie ich dzianą opaską podtrzymującą.
Produkowane przez polską firmę opatrunki Biomar dostępne są tutaj: https://eplaster.pl/pl/producer/Biomar/24.
Opatrywanie rany dziecku – jaki materiał opatrunkowy wybrać?
W naszej apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się różne rodzaje materiałów opatrunkowych, gdyż nie ma jednego wyrobu, który były odpowiedni do wszystkich ran. Dowiedz się, jaki materiał opatrunkowy wybrać do opatrywania rany dziecku.
Plastry z opatrunkiem
Drobne rany i skaleczenia nie wymagają lekarskiej interwencji – należy je jednak oczyścić i opatrzyć przy pomocy plastrów z opatrunkiem. W przypadku dzieci warto wykorzystywać wyroby posiadające motyw zwierząt czy przedstawiające postaci z bajek.
Gaza opatrunkowa jałowa
Do bezpośredniego opatrywania ran sprawdzi się gaza opatrunkowa jałowa. Kompresy są miękkie oraz wyróżniają się wysokim poziomem chłonności. Nie tylko przydają się do bezpośredniego zabezpieczania ran, ale również są pomocne przy przemywaniu i dezynfekcji skóry, jak i tamowaniu krwawień.
Opaski podtrzymujące
Ważny element apteczki pierwszej pomocy stanowią opaski podtrzymujące. Wśród nich można wymienić bandaż elastyczny do usztywniania czy unieruchamiania kończyn po urazach, a także wykonywania opatrunku uciskowego. Opaska dziana podtrzymująca doskonale sprawdza się natomiast przy owijaniu, unieruchamianiu oraz mocowaniu opatrunku pierwotnego do ciała.
Opatrunki hydrożelowe
Przy ranach oparzeniowych warto wykorzystywać opatrunki hydrożelowe. Ich właściwości nawilżające oraz absorpcyjne gwarantują optymalny poziom nawodnienia rany, łagodzą ból i przyspieszają proces gojenia.
Podczas opatrywania ran dziecku należy zachować spokój oraz pamiętać o oczyszczeniu i dezynfekcji rany, aby dopiero na końcu zabezpieczyć całość opatrunkiem. Aby wesprzeć proces gojenia rany, warto przy tym wybierać wysokojakościowe materiały opatrunkowe.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze