Najem krótkoterminowy – charakterystyka
Najem krótkoterminowy stanowi formę zarabiania pieniędzy poprzez udostępnianie swojego lokalu najemcom. W odróżnieniu od innych form, które kładą nacisk na długi okres wynajmu, jak sama nazwa wskazuje, najem krótkoterminowy obejmuje krótki czas użytkowania lokalu.
W praktyce taka forma pozwala wynająć mieszkanie na doby. Rozliczenie zazwyczaj również jest uzależnione od liczby dni, które najemca spędzi w mieszkaniu. Taka forma najmu przynosi wiele korzyści. Najchętniej korzystają z takiej formy najmu turyści oraz osoby przebywające w danej miejscowości w celach biznesowych.
Przez swoją specyfikę najmu nie poleca się osobom, które szukają stabilnego miejsca zamieszkania. W przypadku szukania lokum mieszkalnego na dłuższy czas warto zainteresować się najmem instytucjonalnym, przykładem którego jest osiedle wybudowane w ramach Funduszu Mieszkań Dla Rozwoju, o którym więcej informacji znajdziesz na stronie: https://katowice.mdr.pl/. Wspomniana forma użytkowania lokalu za opłatą stanowi coraz częściej atrakcyjną alternatywę wobec najmu okazjonalnego.
W jakich lokalizacjach opłaca się najem krótkoterminowy?
Z uwagi na to, że najem krótkoterminowy spełnia potrzeby głównie turystów oraz osób podróżujących służbowo, najlepiej sprawdza się w miastach. W praktyce mieszkanie na doby można z łatwością znaleźć w Poznaniu, Katowicach, Warszawie, Krakowie czy Gdańsku.
Lokale przeznaczone pod wynajem tego typu najczęściej znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji blisko centrum. Kuszą one nie tylko bliskością do starego rynku, lecz także szerokim dostępem do komunikacji miejskiej, usług i terenów zielonych. Z najmem krótkoterminowym można spotkać się również miastach turystycznych, głównie nadmorskich i górskich.
Najem krótkoterminowy – jakie ma zalety?
Omawiana forma najmu cieszy się coraz większą popularnością. Nie jest to jednak przypadek. Wszystko za sprawą zalet, z których korzysta zarówno właściciel mieszkania, jak i lokator.
Przede wszystkim możliwość wynajęcia mieszkania na krótki czas, nawet na jedną dobę, to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą się związywać z nieruchomością na dłużej. Dla właścicieli to również elastyczna forma zarabiania pieniędzy, którą można wygodnie rozliczać. Chociaż wspomnieliśmy o elastyczność, to najem krótkoterminowy daje szersze możliwości kontrolowania, co się dzieje w mieszkaniu. Właściciele również chętniej się decydują na taką formę, ponieważ krótki najem minimalizuje ryzyko kontaktu z nieuczciwymi lokatorami.
Jakie wady ma najem krótkoterminowy?
Niestety najem krótkoterminowy pomimo wielu zalet również ma wady. Chociaż taka forma pozwala wynajmować na doby, to w praktyce jest o wiele bardziej angażująca pod kątem formalnym i organizacyjnym, niż najem długoterminowy, o którym wspominaliśmy w pierwszej części artykułu.
Co więcej, lokal przeznaczony pod taką formę najmu musi mieć wszystkie niezbędne udogodnienia dla najemców. Wynika to z prostego założenia, że niemożliwe byłoby wożenie przez najemców–turystów ze sobą ciężkich mebli i wszelkich rzeczy, które są niezbędne z kolei przy najmie długoterminowym.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze