Czy planując powrót muszę od razu kupować suplementy?
To pytane rodzi się często jako jedno z pierwszych w głowach osób pragnących bądź to rozpocząć bądź wznowić po dłuższej przerwie treningi na siłowni. Część osób z pewnością odpowie na nie twierdząco, inni stanowczo zaprzeczą, tymczasem odpowiedź absolutnie nie jest tak oczywista jak mogło by się wydawać (niezależnie od tego po której "stronie barykady" stoisz). By móc w pełni świadomie i samodzielnie odpowiedzieć sobie na te i podobne pytania należy poznać definicję suplementu diety, a także mieć pełną świadomość możliwości zastosowania suplementacji.
Systematyzując - suplementy diety nie są magicznymi środkami które "wykonają robotę za Ciebie". Nie są też środkami niezbędnymi, obligatoryjnymi dla każdego chcącego być osobą aktywną. Suplementy diety to nic innego jak pewien rodzaj żywności (prawnie kategoryzowane są jako środki spożywcze), który ma za zadanie dostarczyć określonych składników odżywczych lub innych, których dostarczenie wraz z konwencjonalnym jedzeniem stanowi dla Ciebie przeszkodę nie do pokonania.
Wiedząc powyższe - możemy śmiało zakładać, że dobór i w ogóle sama obecność suplementów podczas naszych starań treningowych uzależniona będzie w głównej mierze od stosowanej przez nas diety. Wzrost, rozwój i synteza włókien mięśniowych oraz innych tkanek, proces regeneracji - to wszystko wymaga regularnych dostaw składników energetycznych, budulcowych i regulujących. Zbilansować dietę wcale nie jest łatwo. I właśnie w tym mają pomóc nam odżywki i suplementy.
Co wybrać na początek?
Odżywka białkowa– stanowi źródło białka, w tym aminokwasów nawiać również aminokwasów rozgałęzionych BCAA – leucyny, izoleucyny, waliny). Jest szybkim, wygodny, smacznym i atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem w sytuacji gdy twój jadłospis okazuje się nie być wystarczająco obfitym w białko. Rodzaj białka i jego wartość biologiczna uzależniony jest od rodzaju wybranej odżywki białkowe. Na rynku znajdziesz odżywki odzwierzęce, a także te pochodzenia roślinnego. Pamiętaj, że białko sojowe to białko pełnowartościowe, o niemal tak wysokiej wartości odżywczej jak białka serwatkowe.
Witaminy i minerały – osobiście odradzam stosowanie kompleksów wieloskładnikowych, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór poszczególnych związków, które mogą być niedoborowe w twoim jadłospisie. W większości przypadków wystarczająca suplementacja witaminowa to witamina d, niektórzy powinni sięgać dodatkowo po witaminę b 12.
Kreatyna – podstawowy suplement ergogeniczny. Silnie stymuluje anabolizm mięśniowy, wspiera produkcję związków wysokoenergetycznych (ATP), najsilniejszy dozwolony związek pozwalając trenować silniej, a w efekcie zwiększyć przyrost siły mięśniowej, wspomagać wzrost masy mięśniowej i zwiększać skuteczność wysiłku fizycznego.
Witamina D – inaczej kalcyferol. Witamina, która przez większość roku powinna być suplementowania ona przez każdego z Polaków. Położenie geograficzne Polski uniemożliwia skórną syntezę tego związku przez większość roku. Witamina D działa plejotropowo (wielokierunkowo) w naszym organizmie, wspiera metabolizm kostny, a także przyczynia się do utrzymania odpowiednio wysokiego poziomu testosteronu.
Na rynku znajdziecie inne suplementy i odżywki które mogą znaleźć zastosowanie, nie będą jednak one tak często przydatne jak przywołane wyżej. Pamiętaj, by priorytetowo traktować dietę i plan treningowy, zadbać o odpowiednią regenerację, a dopiero w następnej kolejności decydować się po wybór suplementów.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze