Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 22:14
Reklama BMM
Reklama
News will be here

Kresowe miasta i miasteczka. To z nich w dużej części pochodzili nasi dziadkowie

Jałtańska decyzja pozbawiła nas - naszych rodziców, dziadków i pradziadków - swoich małych ojczyzn. Poza obecnymi granicami Polski znalazły się setki sołectw, przysiółków, wiosek, osad, miasteczek i miast. Ich dokładnej liczbę trudno ustalić. Tylko w przewodniku po Ukrainie zachodniej znalazło się ich ponad 220, a przecież nie wszystkie zostały wymienione, zaś Ukraina zachodnia to tylko część dawnych kresów Rzeczpospolitej.

Oławskim kresowianom, a przede wszystkim ich potomkom, chcę nieco przybliżyć miejsca, gdzie urodzili się sami lub ich przodkowie. Nie sposób choćby jedno zdanie napisać o wszystkich. Wybrałem te, które w przewodnikach pojawiają się najczęściej. Wspominał będę je w kolejności alfabetycznej.

BUCZACZ liczący aktualnie około 13 000 mieszkańców leży na zboczu jaru rzeki Strypa. Kiedyś nazywany był perłą podolskiego baroku. Leży w obwodzie tarnopolskim. Przy głównej ulicy miasta stoi wspaniały ratusz zbudowany w latach 1750-51, w stylu rokokowym, w pobliżu zlokalizowany jest kościół parafialny pw. "Wniebowzięcia NMP" ufundowany tak jak większość budowli buczańskich przez starostę Michała Potockiego. Na uwagę zasługuje też klasztor bazyliański i ruiny zamku.

Wiadomości Oławskie
Buczacz

CZORTKÓW leży w jarze Seretu, w 1522r. otrzymał prawa miejskie. We wrześniu 1939 r. został zajęty przez Sowietów. Podczas całej okupacji i sowieckiej i niemieckiej działał w mieście hufiec Szarych Szeregów. Nad zabudową miasta góruje kościół dominikanów pw. Matki Bożej i św. Stanisława Biskupa. Interesujące zabytki to drewniane cerkwie: Woźnienieńskia i Uspińska. Założyciele miasta Czartoryscy zbudowali w nim zamek drewniany, później przebudowany w murowany. Czortków zamieszkiwało sporo Żydów, mieli tu istniejącą do dziś synagogę, a cadyk Dawid Mosze swój dwór. Obecnie znajduje się w nim biblioteka.

DROHOBYCZ to aktualnie spore prawie 100 tysięczne miasto (przed wojną 40 tys.) nad doliną Tyśmienicy blisko Karpat. Niegdyś "Królewskie Wolne Miasto" powstało w czasach Rusi Kijowskiej, impulsem do tego były znajdujące się tu złoża soli. Gdy Kazimierz Wielki przyłączył Ruś do Polski, soliny przeszły na własność królewską. Sól spowodowała, że herbem Drohobycza stało się dziewięć główek soli. Sól była też kłopotem Drohobycza, trudno tu było o słodką wodę, dlatego w połowie XVI w. wybudowano wodociąg, zniszczony niestety przez Tatarów w pierwszej połowie XVII w. Odbudowano go dopiero w latach 20. XX w. W wiekach XVI i XVII Drohobycz był wielokrotnie atakowany i grabiony przez Turków i Tatarów. Dopiero w XIX w. dzięki odkryciu złóż ropy naftowej miasto zyskało impuls do ponownego rozwoju. W odrodzonej Polsce Drohobycz znalazł się w 1919 r. Zajęty w 1939 r. przez Sowietów zmagał się z masowymi wywózkami w głąb ZSRR. Okupacja hitlerowska przyniosła niemal zupełną likwidacje ludności żydowskiej, a było jej około 15 tys. Pewnie nie pamiętano by tak dobrze zagłady Żydów, gdyby nie osoba Brunona Schulza - urodzony w 1892 r. autor "Sklepów cynamonowych" i "Sanatorium pod klepsydrą" prawie przez całe życie był związany z Drohobyczem, opisał jego realia przed I wojną światową w w/w pozycjach. Jego śmierć to osobiste porachunki oficera SS z komendantem Gestapo, które doprowadziły do zastrzelenia Schulza 19.11.1942 r. przez tego pierwszego, bowiem Schulz dekorował pokój dziecinny komendanta ilustracjami z bajek braci Grimm. W Drohobyczu zachowała się drewniana cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego powstała na początku XVI w. oraz cerkiew Paraskawy Piotnickiej z XVIII w. W rynku stoi dawny kościół Karmelitów - obecnie cerkiew. Żydzi mieli tu skromną synagogę z połowy XVIII w. - obecnie to hala sportowa oraz tzw. "Wielka Synagoga" i była to największa tego typu budowla w Galicji.

Wiadomości Oławskie
Drochobycz

HORODENKA to była część dóbr wojewody Mikołaja Potockiego, który był fundatorem kilku obiektów, m.in. kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Horodence (1743 r.). Do teraz przetrwały jedynie jego mury. W pobliżu znajduje się zamknięty na głucho dawny kościół ormiański. Dawna synagoga służy obecnie jako hala sportowa.

JAZŁOWIEC leży w zakolu Strypu, kiedyś był nazwany "Kluczem do Podola", a tutejszy zamek był elementem łańcucha fortyfikacji broniących od wschodu ziem polskich. Mieszkało tu wielu Ormian, stąd też promieniował na Podole kalwinizm. W XVIII w Jazłowiec należał do ojca króla Stanisława Poniatowskiego. W 1862 r. przybyła do Jazłowca Marcelina Darowska, której baron Błażewski przekazał zamek z przeznaczeniem na dom zakonny. W 1873 r na jego terenie wybudowano grobowiec zakonnic. Obecnie spoczywa w nim około 100 sióstr.

Wiadomości Oławskie
Jazłowiec

KUTY leżą nad Czeremeszem w pow. kosowskim. Przed wojną było to najcieplejsze miejsce w Polsce, a 50% mieszkańców stanowili Ormianie. W Kutach warto obejrzeć ratusz z charakterystyczną wieżą, domy Ormian i dobrze zachowany cmentarz katolicki - miejsce pochówku społeczności ormiańskiej. Z budowli sakralnych przetrwał do dziś katolicki kościół parafialny. Świątynia ormiańska została przejęta przez cerkiew prawosławną. Kuty to miasto wyjątkowo graniczne. Tu stykały się granice Rzeczypospolitej, Turcji, Austro-Węgier, Królestwa Bukowiny i Galicji, a od r 1918 także Rumunii. To przez Kuty w 1939 r polski rząd udał się do Rumunii, a nie - jak się powszechnie sądzi - przez Zaleszczyki.

MUKACZEWO leży nad rzeką Lotarycą, jest sporym miastem Zakarpacia, założono je już w IX w, bowiem tu krzyżowały się szlaki handlowe między Europą, a Rusią Kijowską. Od 1663 r. miasto stało się stolicą Księstwa Siedmiogrodzkiego, ale już 20 lat później dotarł tu z wojskami książę Lubomirski i spalił je doszczętnie. W XIX w. sytuacja militarno-polityczna uspokoiła się, a miasto wróciło do znaczącej roli handlowej. Po I wojnie światowej Mukaczewo włączono do Czechosłowacji, a w 1944 weszło w skład sowieckiej Ukrainy. Ważnym obiektem historycznym miasta jest pałac zwany "Białym domem", niegdyś siedziba władz miasta. Dziś jest tu szkoła plastyczna. Na zachód od centrum miasta znajduje się Zamek Komitacki, który na przestrzeni lat był wielokrotnie zdobywany. Po I rozbiorze Polski zamek stracił na znaczeniu, więc Habsburgowie urządzili tu więzienie. Na początku XX w. zamek przerobiono na koszary. Po II wojnie światowej do połowy lat 50. była w nim siedziba NKWD i KGB. W XXI w. zamek gruntownie odrestaurowano i stał się atrakcją turystyczną, w jej części funkcjonuje Muzeum Historyczne.

NADWÓRNA - miasto w woj. stanisławowskim, już przed wojną było miastem powiatowym i liczyło 10 tys. mieszkańców. W XVI-XVIII w należało kolejno do Koropatwów, Cetnerów,a w końcu do Habsburgów. Znajdujące się w mieście świątynie ponownie wyświęcono w 1991 r i dziś w pełni funkcjonują.

OBERTYN to aktualnie osiedle miejskie leżące nad Czerniawą (dopływ Prutu). Jest miejscem zwycięskiej bitwy wojsk polskich z armią mołdawską w 1531 r. W pobliżu można zobaczyć na polach kurhany będące mogiłami poległych żołnierzy. Pod wieczór w świetle księżyca robią one niesamowite wrażenie.

PODKAMIEŃ leży u stóp Góry Różańcowej. Znajdował się tu kościół i klasztor Dominikanów zniszczony przez Tatarów. Obok nich znajdowała się drewniana kaplica zbudowana wokół śladu stopy Matki Boskiej odbitego w skale. W obecnej kaplicy znajduje się kopia obrazu z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, zwanego obrazem Matki Boskiej Śnieżnej. W drugiej połowie XVIII w. wybudowano w Podkamieniu kościół. W międzywojniu służył on spółdzielni rzemieślniczej. W okresie wojny chronili się w nim Polacy z Wołynia i żołnierze AK opierając się skutecznie atakom UPA. Obecnie służy grecko-katolickiemu zgromadzeniu Studytów.

Wiadomości Oławskie
Podkamień

ROHATYŃ leży w woj. stanisławowskim nad Gniłą Lipą, aktualnie liczy ok. 900 mieszkańców. Pierwsze wzmianki o mieście pojawiają się w XII w. Godność proboszcza parafii sprawował tu m.in. Piotr Skarga. W 1648 r. do miasta wpuszczono wojska Chmielnickiego, za co w roku następnym stracono 50 odpowiedzialnych mieszkańców. W dzisiejszym Rohatynie są 2 kościoły i cerkiew.

STRYJ to spore miasto położone nad rzeką o tej samej nazwie. Założony został w XV w. Osiedlili się w nim licznie Serbowie. Starostami byli tu m.in. Jan Tarnawski, Stanisław Koniecpolski, Jan Soleński, Stanisław Poniatowski - ojciec króla. Ze Stryja pochodzą Kornel Makuszyński i Julian Stryjkowski - autor Austerii, powieści sfilmowanej przez Jerzego Kawalerowicza. W Stryju warto zobaczyć kościół parafialny ze strzelistą wieżą, kościół Franciszkanów, wielką Synagogę i budynek "Sokoła".

ŚNIATYN leży nad Prutem, przed wojną było to miasto powiatowe liczące 17 tys. mieszkańców. Należy do najstarszych ośrodków miejskich na Pokuciu. Przez miasto wiódł szlak handlowy z Polski do Mołdawii i to na nim miała wyginąć szlachta podczas wyprawy Jana Olbrachta (1497 r.). Zabytków Śniatyn właściwie nie posiada. Istnieje jedynie kościół parafialny z 1857 r., gmach dawnego ratusza oraz duża synagoga, przekształcona po II wojnie światowej w zakład szwalniczy. Przy drodze prowadzącej do Kołomyi znajduje się dość dobrze zachowany cmentarz katolicki z dużą ilością nagrobków ormiańskich.

Wiadomości Oławskie
Śniatyn

TREMBOWLA leży nad rzeką Gniezny w obwodzie tarnopolskim, jest jednym z najstarszych grodów ruskich na Podolu. Od 1097 r. była nawet stolicą odrębnego księstwa, któremu kres położyły zajazdy tatarskie w XIII w. i inkorporacja do Polski w XIV w. Ciągłe najazdy Tatarów, Kozaków i Turków doprowadziły miasto do upadku. Dopiero w 1939 r Trembowla otrzymała ponownie status miasta. Ważnymi obiektami historycznymi miasta są ruiny zamku, który był siedzibą starostów, a wielkością ustępował tylko zamkowi w Kamieńcu. Obiektem sakralnym są cerkiew św. Mikołaja i kościół pod wezwaniem Piotra i Pawła.

WIŚNIOWIEC jest wioską położoną na Wołyniu, liczącą około 4000 mieszkańców, wzmiankowaną w 1395 r. To tutaj w 1512 r. rozegrała się zwycięska bitwa wojsk polsko-litewskich pod dowództwem hetmanów Marcina Koniecpolskiego i Konstantego Ostrogskiego z Tatarami. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska właścicieli rodziny Wiśniowieckich, którzy władali miastem, aż do wygaśnięcia rodu na Michale Wiśniowieckim w 1744 r. Traumę przeżyli mieszkańcy miasta w lutym 1944, gdy ludność miasteczka chroniąca się w klasztorze Karmelitów została wraz z zakonnikami bestialsko wymordowana przez bandę UPA. Historyczne obiekty miejscowości to pałac Wiśniowieckich, który po różnych przejściach w latach 50. XX w. zamieniony został na szkołę. U jego stóp przetrwała cerkiew Wozniesieńska zbudowana przez Wiśniowieckich w 1530 r., w której spoczywa Michał Wiśniowiecki.

ZŁOCZÓW leżący nad Złoczówką liczy obecnie 25 tys. mieszkańców. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1427 r. Należał do Siemińskich, a potem do 1740 r. do Sobieskich, a na koniec do Komornickich. Miasto było jedną z najważniejszych kolonii ormiańskich, ale w 1939 roku 50% mieszkańców stanowili Żydzi. W mieście można zobaczyć dwa wielkie kościoły. Fundatorem jednego z nich był Jakub Sobieski. Kościołem parafialnym jest kościół pw. Maryi Panny, który o dziwo funkcjonował w czasach ZSRR, stąd zachowany wystrój i wyposażenie. Najciekawszym obiektem jest zamek Sobieskich wzniesiony w latach 1634-36 przez Jakuba Sobieskiego (ojca króla Jana Sobieskiego). Po 1866 r. Złoczów stał się ulubioną siedzibą króla. Zła sławą okrył się zamek w XX wieku, kiedy gestapowcy korzystali z niego jako z więzienia, a z kolei Sowieci urządzili w nim katownię, w której zginęło ponad 800 osadzonych. Obecnie są tu sale wystawowe, a plac zamkowy służy potrzebom turniejów rycerskich.

Wiadomości Oławskie
Złoczów

Zygmunt Piskozub

 

PS 

Tekst przygotowałem w oparciu o wiele przewodników po Ukrainie. Obecnie po agresji Rosji sytuacja może być zgoła inna. Można i należy ją śledzić na bieżąco mediach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mgid.com, 649292, DIRECT, d4c29acad76ce94f
lijit.com, 349013, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
lijit.com, 349013-eb, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
openx.com, 538959099, RESELLER, 6a698e2ec38604c6
appnexus.com, 1019, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
improvedigital.com, 1944, RESELLER
pubmatic.com, 161673, RESELLER, 5d62403b186f2ace
admanmedia.com, 925, RESELLER
smartadserver.com, 3713, RESELLER
openx.com, 540866936, RESELLER, 6a698e2ec38604c6
adform.com, 2671, RESELLER
yahoo.com, 59674, RESELLER, e1a5b5b6e3255540
smaato.com, 1100042823, RESELLER, 07bcf65f187117b4
yahoo.com, 58935, RESELLER, e1a5b5b6e3255540
triplelift.com, 11656, RESELLER, 6c33edb13117fd86
pubmatic.com, 158481, RESELLER, 5d62403b186f2ace
smartadserver.com, 3713, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
appnexus.com, 15349, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
zeta.com, 757, RESELLER
rubiconproject.com, 9655, RESELLER, 0bfd66d529a55807
Xapads.com, 145030, RESELLER
google.com, pub-3990748024667386, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Pubmatic.com, 162882, RESELLER, 5d62403b186f2ace
video.unrulymedia.com, 524101463, RESELLER, 29bc7d05d309e1bc
lijit.com, 224984, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
Pubmatic.com, 163319, RESELLER, 5d62403b186f2ace
adyoulike.com, c1cb20fa2bbc39a8f2ec564ac0c157f7, DIRECT
adyoulike.com, a15d06368952401cd3310203631cb18b, RESELLER
rubiconproject.com, 20736, RESELLER, 0bfd66d529a55807
pubmatic.com, 160925, RESELLER, 5d62403b186f2ace
onetag.com, 7a07370227fc000, RESELLER
lijit.com, 408376, RESELLER, fafdf38b16bf6b2b
spotim.market, sp_AYL2022, RESELLER, 077e5f709d15bdbb
smartadserver.com, 4144, RESELLER
nativo.com, 5848, RESELLER, 59521ca7cc5e9fee
smartadserver.com, 4577, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
appnexus.com, 13099, RESELLER
pubmatic.com, 161593, RESELLER, 5d62403b186f2ace
rubiconproject.com, 11006, RESELLER, 0bfd66d529a55807
onetag.com, 7cd9d7c7c13ff36, DIRECT
ssp.e-volution.ai, AJxF6R4a9M6CaTvK, RESELLER
rubiconproject.com, 16824, RESELLER, 0bfd66d529a55807
adform.com, 2664, RESELLER, 9f5210a2f0999e32
appnexus.com, 11879, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
smartadserver.com, 1247, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
smaato.com, 1100056735, DIRECT, 07bcf65f187117b4
smaato.com, 1100004890, DIRECT, 07bcf65f187117b4
rubiconproject.com, 24600, RESELLER, 0bfd66d529a55807
sharethrough.com, iBAzay96, RESELLER, d53b998a7bd4ecd2
pubmatic.com, 156177, RESELLER, 5d62403b186f2ace
pubmatic.com, 161674, RESELLER, 5d62403b186f2ace
insticator.com,15188195-e4cc-40b1-98f1-d6390cc63cbb,RESELLER,b3511ffcafb23a32
rubiconproject.com,17062,RESELLER,0bfd66d529a55807
video.unrulymedia.com,136898039,RESELLER
sharethrough.com,Q9IzHdvp,DIRECT,d53b998a7bd4ecd2
pubmatic.com,95054,DIRECT,5d62403b186f2ace
lijit.com,257618,RESELLER,fafdf38b16bf6b2b

lijit.com, 349013, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
lijit.com, 349013-eb, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
improvedigital.com, 1944, RESELLER
pubmatic.com, 161673, RESELLER, 5d62403b186f2ace
admanmedia.com, 925, RESELLER
openx.com, 540866936, RESELLER, 6a698e2ec38604c6
adform.com, 2671, RESELLER
yahoo.com, 59674, RESELLER, e1a5b5b6e3255540
smaato.com, 1100042823, RESELLER, 07bcf65f187117b4
yahoo.com, 58935, RESELLER, e1a5b5b6e3255540
triplelift.com, 11656, RESELLER, 6c33edb13117fd86
pubmatic.com, 158481, RESELLER, 5d62403b186f2ace
smartadserver.com, 3713, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
appnexus.com, 15349, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
zeta.com, 757, RESELLER
rubiconproject.com, 9655, RESELLER, 0bfd66d529a55807
Xapads.com, 145030, RESELLER
google.com, pub-3990748024667386, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Pubmatic.com, 162882, RESELLER, 5d62403b186f2ace
video.unrulymedia.com, 524101463, RESELLER, 29bc7d05d309e1bc
lijit.com, 224984, DIRECT, fafdf38b16bf6b2b
Pubmatic.com, 163319, RESELLER, 5d62403b186f2ace
adyoulike.com, c1cb20fa2bbc39a8f2ec564ac0c157f7, DIRECT
adyoulike.com, a15d06368952401cd3310203631cb18b, RESELLER
smartadserver.com, 4577, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
onetag.com, 7cd9d7c7c13ff36, DIRECT
adform.com, 2664, RESELLER, 9f5210a2f0999e32
appnexus.com, 15825, RESELLER, f5ab79cb980f11d1
smartadserver.com, 1247, RESELLER, 060d053dcf45cbf3
smaato.com, 1100056735, DIRECT, 07bcf65f187117b4
smaato.com, 1100004890, DIRECT, 07bcf65f187117b4
sharethrough.com, iBAzay96, RESELLER, d53b998a7bd4ecd2
pubmatic.com, 161674, RESELLER, 5d62403b186f2ace
insticator.com,15188195-e4cc-40b1-98f1-d6390cc63cbb,RESELLER,b3511ffcafb23a32
rubiconproject.com,17062,RESELLER,0bfd66d529a55807
video.unrulymedia.com,136898039,RESELLER
sharethrough.com,Q9IzHdvp,DIRECT,d53b998a7bd4ecd2
pubmatic.com,95054,DIRECT,5d62403b186f2ace
lijit.com,257618,RESELLER,fafdf38b16bf6b2b

KOMENTARZE
Autor komentarza: RedaktorTreść komentarza: Przykra informacja. Oby nic poważniejszego pieskowi się nie stało.. Natomiast postawa innych ludzi - to wszechobecne stawianie siebie na pierwszym miejscu, jakikolwiek brak krytycyzmu, szukanie winnych poza sobą, brak empatii i próby zrozumienia innych... cóż .. przeraża każdego dnia tak samo mocno.. czasy są złe, a lepsze nie będą.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 19:09Źródło komentarza: "Przewrócony na ziemię i pogryziony przez dwa psy".Autor komentarza: OlawiankaTreść komentarza: Najbardziej zdewastowana została ul.Brzeska.Tam jest tragedia ,nic się nie trzyma zasad architektonicznych i atmosfery.A na środku stoi moloch oszklony z brudnymi przeszkleniami,który pasuje jak pięść do nosa Tragedia!!!Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:53Źródło komentarza: Twórzmy wspólnie fotograficzną historię Oławy (album 166)Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Na wiosce ,zawsze były przestoje pociągów i tak jest też teraz!O co to halo?!Data dodania komentarza: 23.11.2024, 18:48Źródło komentarza: Jest odpowiedź PKP. Po 15 grudnia na Wiejskiej powinno być lepiejAutor komentarza: ojciec/dyrektorTreść komentarza: Moze byscie napisali kto to byl.Jako gazeta powiatowa.Byla bardzo dobrym dyrektoerm sp5.Troche historii.SzacunData dodania komentarza: 23.11.2024, 17:21Źródło komentarza: Zmarła Janina WarowaAutor komentarza: SpecjalistaOdWszystkiegoTreść komentarza: I dzieci podwozi?Data dodania komentarza: 23.11.2024, 16:55Źródło komentarza: Chodzi o popularyzację języka niemieckiegoAutor komentarza: Oława OKTreść komentarza: Na forach ogólno polskich kolejowych Oława jest ewenementem w skali Europy że w linii prostej 1,5 km dalej stawiają druga stacje , przecież tramwaje dalej mają przystanki we Wro he he to jest paradoks logistyczny , mają z nas niezły śmiech 😉😉Data dodania komentarza: 23.11.2024, 16:47Źródło komentarza: Jest odpowiedź PKP. Po 15 grudnia na Wiejskiej powinno być lepiej
Reklama
NAPISZ DO NAS!

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas. Podaj w treści swój adres e-mail lub numer telefonu. Jeżeli formularz Ci nie wystarcza - skontaktuj się z nami.

Reklama
Reklama