Jelcz-Laskowice Przychodnia się zmienia
- Od roku 2005 przychodnia jako spółka jest właścicielem budynku, w którym się znajduje - mówił Janusz Bolanowski, prezes Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej sp. z o. o. w Jelczu Laskowicach. - Obiekt składa się z dwóch części. Starszej, wybudowanej w latach 80. i nowszej, oddanej do użytku w roku 1995. Niestety, jego stan techniczny był zły. Wymagał licznych prac remontowo-budowlanych, co wiązało się z dużymi nakładami, wynoszącymi ponad 400 tys. zł. W latach 2006-2009 wyremontowaliśmy węzły sanitarne, wymieniliśmy podłogi oraz okna w starszej części budynku, pomalowano wszystkie pomieszczenia. Zmodernizowano także węzeł cieplny, instalację wodną i kanalizacyjną.
Będzie ładniej
Największych inwestycji budowlanych dokonano w roku bieżącym. Oprócz położenia nowej elewacji budynku, naprawiono dach, ocieplono stropy oraz ściany w starszej części obiektu. Na wiosnę ma być przeprowadzony remont schodów wejściowych oraz będą wykonane prace, poprawiające estetykę i funkcjonalność otoczenia. To wszystko, wraz z planowanym trzecim etapem modernizacji ulicy Bożka, ułatwi dojazd i zwiększy liczbę miejsc parkingowych obok przychodni. Ogólny koszt tych prac wyniesie prawie pół miliona złotych. - Planujemy też zakup windy oraz modernizację systemu wentylacyjnego - dodaje prezes. - To będzie możliwe do wykonania, jeśli wypracujemy na to środki oraz zaangażuje się finansowo udziałowiec spółki.
W latach 2006-2010 Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna wydała na inwestycje remontowo-budowlane oraz na modernizację sprzętu medycznego przeszło 2 miliony złotych. Z tego około 75% środków wypracowała spółka, a resztę wniósł właściciel, czyli miasto i gmina Jelcz-Laskowice.
Nowa aparatura
Oprócz remontu budynku, w ostatnich latach zmodernizowano aparaturę medyczną. - Pozyskaliśmy nowoczesny wielospecjalistyczny ultrasonograf, którego zakup był możliwy dzięki środkom unijnym, pozyskanym wspólnie z gminą - wymienia Bolanowski. - Ponadto do dyspozycji pacjentów są aparaty do całodobowego monitorowania EKG i ciśnienia tętniczego metodą Holtera, raz sprzęt umożliwiający prowadzenia prób wysiłkowych i rehabilitacji kardiologicznej. Zakupiliśmy aparaturę do każdej z 13 prowadzonych przez nas poradni specjalistycznych. Pozwoliło to nie tylko na zwiększenie liczby zabiegów medycznych, ale też wprowadzenie nowych, dotychczas u nas nie stosowanych - laseroterapii i krioterapii. Zrealizowaliśmy też liczne inwestycje, mające na celu dalszą informatyzację przychodni.
W latach 2006-2009 powstało w przychodni pięć nowych poradni specjalistycznych: kardiologiczna, gastroenterologiczna, urologiczna, alergologiczna oraz leczenia uzależnień. Dzięki zaangażowaniu finansowemu samorządu, przychodnia prowadzi programy medyczne o charakterze profilaktyczno-diagnostyczno-terapeutycznym.
“Gazela Biznesu”
Kilka tygodni temu sfinalizowano zakup nowoczesnego kostno-płucnego aparatu rentgenowskiego, z systemem radiografii cyfrowej. Sprzęt ten zastąpi wysłużony, piętnastoletni aparat rentgenowski. Pacjenci będą mogli skorzystać z niego jeszcze w grudniu tego roku. - Na tym jednak nie koniec modernizacji - dodaje Janusz Bolanowski. - Podnosimy jakość świadczonych usług i poszerzamy działalność medyczną spółki, stąd na liście potrzeb sprzętowych jest kilkanaście pozycji, które chcemy nabyć w najbliższym czasie. Liczymy również na podpisanie kolejnych umów z NFZ, co pozwoli na dalsze poszerzanie zakresu wykonywanych przez nas świadczeń medycznych. Dotychczasowe zwiększenie zakresu działalności medycznej oraz poprawa jakości świadczonych usług doprowadziły do trzykrotnego wzrostu przychodów spółki w okresie 2003-2009. Dzięki temu oraz uzyskiwanym od kilku lat zyskom, przyznano nam tytuł “Gazeli Biznesu”, który odbierzemy za parę tygodni.
Wioletta Kamińska
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze