Zdjęcie nr 1 pochodzi z albumu rodziny Polerowiczów, a zrobione zostało na początku lat pięćdziesiątych. Na rodzinnym zdjęciu od lewej stoją:
- dorośli: NN, Franciszek Polerowicz, NN, NN, Czesław Polerowicz, Marianna Sońta, Maria Polerowicz;
- dzieci: (tyłem) Henryk Polerowicz, Ola Polerowicz, Marian Polerowicz, NN;
- na pierwszym planie świnka "Piggy".
Kiedyś, gdy fotografia była rzadkością, nie pamiętam która, ale któraś gazeta miała stałą rubrykę "Fotograf przy tym był", gdzie prezentowali takie zdjęcia z zaskoczenia - śmieszne, na przykład ktoś się przewrócił itp. Na tym zdjęciu cała rodzina ustawiała się do zdjęcia, ale nim stanęli tak jak miało być, pojawił się mały prosiak - fotograf był sprytny i zrobił zdjęcie rodziny z prosiakiem. Dziś już nikt nie pamięta, czyj to był prosiak, ale zdjęcie zostało. Ciekawostką jest miejsce, gdzie zostało zrobione - dziś to centrum Oławy. Na następnych zdjęciach pokazuję dokładnie miejsce.
Dwa słowa o tych dawnych czasach. Wtedy w Oławie było 10 tysięcy mieszkańców. Sklepów było mało, bo w 1960 roku około siedemdziesięciu z jedno- lub dwuosobową obsługą. Głównym źródłem zaopatrzenia był targ miejski, gdzie ludzie kupowali wprost od rolników, ale mięsa i kur brakowało. Wtedy właśnie władza wprowadziła poniedziałki bezmięsne, a sklepy z mięsem były pozamykane. Więc mieszkańcy ratowali się, jak mogli, hodując gdzie się dało - świnie, krowy, kury, króliki, kozy, owce - w całej Oławie. Są zdjęcia pokazujące w Rynku kury na trawniku!. Znam opowieści od ludzi, których rodzice trzymali krowę w stajni obok dzisiejszego Banku Spółdzielczego, a świnię na ulicy Kościuszki, gdzie dziś jest "Gliniak" lub w budynku na ulicy Pałacowej - gdzie dziś jest warsztat wulkanizacyjny - była stajnia, a okoliczni mieszkańcy trzymali tu wszystkie zwierzęta wymieniono wyżej, a dodatkowo konie. Takie to były czasy.
Zdjęcie nr 2 zrobiłem w 1970 roku - widzimy ulicę Piotra Własta, a po lewej teren, na którym były ogrody i rosła kukurydza. Tam zrobiono zdjęcie nr 1.
Zdjęcie nr 3 zrobiłem w 2023 roku na ulicy 3 Maja - w miejscu, gdzie jest ławka przed słonecznikami, wykonano zdjęcie nr 1. Dziś możemy powiedzieć, że jest to centrum miasta.
Lesław Mazur - autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"
Napisz komentarz
Komentarze