- Już czwarty raz bierzemy udział w prezentacji stołów wielkanocnych, organizowanej w “Arkadach Wrocławskich” - mówi Maria Mazur, przewodnicząca KGW w Godzikowicach. - Oj, jest przy tym dużo roboty. Wszystko musimy zrobić same. Dekoracje zaczynamy przygotowywać około dwóch tygodni wcześniej. Ostatnie dwa trzy dni przed prezentacją to czas na gotowanie i pieczenie.
Do godzikowickiego koła należy 10 pań. Każda ma jakieś uzdolnienia i związane z tym zamiłowania. To doskonale sprawdza się i przydaje w działalności koła. Specjalistką od wicia palm jest Maria Szklarczyk. Robi to od wielu lat, a jej „cacka” są co rok piękniejsze. Równie piękne są wychodzące spod jej rąk pisanki.
Specjalistką w tej dziedzinie jest też Teresa Stolf. Wykorzystuje do tego zarówno tradycyjne sposoby, jak i nowinki. - Te oklejane bibułą i kolorowymi nićmi są dość pracochłonne, ale myślę, że efekt końcowy jest tego wart - mówi z uśmiechem pani Teresa.
Dekoracje to tylko połowa sukcesu. Większość gospodyń zajęła się przygotowaniem świątecznych przysmaków. Na wielkanocnym stole stanęły tradycyjne mazurki, baby i baranki. Tuż obok - domowej roboty kiełbasy, pieczone szynki, sałatki i jajka w kilku postaciach. - Wiadomo, wszystko wymaga pracy, ale udział w takim konkursie to szansa pokazania się w szerszym gronie i zaprezentowanie innym, na co nas stać - mówi Józefa Szyszkowska. - Dzięki temu wielu wrocławian usłyszało o naszej gminie, miejscowości i o nas, że takie koło istnieje, że działamy i mamy się czym szczycić...
Rolada ze szpinakiem Józefy Madoń
Składniki: 1 paczka mrożonego szpinaku, 4 jajka, 20 dkg cienko pokrojonej szynki, dwa twarożki ziołowe.
Przygotowanie: Szpinak rozmrozić i podsmażyć na patelni, odlewając nadmiar wody. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Dodać ząbek czosnku. Tak przygotowaną papkę ostudzić. Dodać cztery żółtka i pianę ubitą z białek. Powstałą masę rozsmarować w formie (wcześniej wyłożonej papierem). Piec około 20 minut w temp. 180 oC.
Na ostudzonym placku rozsmarować jeden serek ziołowy. Ułożyć warstwę szynki i pokryć drugą warstwą serka. Tak przygotowane ciasto zwinąć i wstawić do lodówki. Podawać na zimno.
Kukułcze gniazda Krystyny Golec
Składniki: 6 piersi drobiowych, 60 dkg mielonego mięsa wieprzowego, 6 jaj ugotowanych na twardo, 10 dkg ziaren sezamu, sól, pieprz, czosnek
Przygotowanie: Mielone mięso doprawiamy do smaku solą, pieprzem i czosnkiem. Tak przygotowanym mięsem obklejamy ugotowane jajko. Następnie owijamy je mięsem drobiowym(wcześniej rozbijamy je na cienkie plasterki). Obsmażamy z każdej strony na rozgrzanym oleju. Podlewamy wodą i dusimy pod przykryciem. Gdy mięso jest już miękkie - wyjmujemy. Obtaczamy w ziarnach sezamu i jeszcze raz obsmażamy. Potrawę można podawać na zimno z sosem np. żurawinowym lub na gorąco z sosem chrzanowym.
Tekst i fot.: Wioletta Kamińska
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze