1. Złóż wniosek o określenie warunków przyłączenia
Na początek Twoim zadaniem będzie znalezienie dystrybutora sieci energetycznej, który dostarcza prąd na danym obszarze. Możesz to zrobić na różnorakie sposoby. Ale najprościej będzie, kiedy wpiszesz w internet frazę "mapa dystrybutorów prądu". W ten sposób szybko znajdziesz właściwego dla siebie dystrybutora i będziesz mógł przejść do kolejnego kroku całej procedury.
Po znalezieniu odpowiedniego dystrybutora musisz złożyć do niego wniosek o wydanie warunków podłączenia działki do sieci. Jeśli znasz już swojego dystrybutora, to wejdź na jego stronę i poszukaj takiego dokumentu w odpowiedniej zakładce. Korzystanie z właściwych formularzy to najprostszy sposób na skuteczne złożenie wniosków, co przybliży Cię do zawarcia umowy o świadczenie usług dystrybucji.
Taki wniosek obejmuje podstawowe kwestie związane z energią elektryczną. Będziesz musiał tam określić orientacyjne zużycie energii elektrycznej, rodzaj przyłącza energetycznego, dane przyłączanego obiektu, dane wnioskodawcy, przewidywany termin rozpoczęcia poboru prądu. Tak naprawdę w tym wniosku możesz mieć problem tylko z 1 elementem.
Kwestią sprawiającą wiele kłopotów wśród wnioskodawców jest orientacyjne zużycie energii. Ale są na to sposoby. W internecie znajdziesz mnóstwo kalkulatorów umożliwiających szybkie i stosunkowo precyzyjne wyliczenie tej wartości. Skorzystaj z nich, a sprawnie poradzisz sobie z wnioskiem. Tylko pamiętaj, że wniosek to nie wszystko. Musisz do niego dołączyć jeszcze odpowiednie załączniki.
Przed przesłaniem wniosku koniecznie sprawdź, jakich załączników wymaga dany dystrybutor. Najczęściej będzie to plan zabudowy bądź szkic sytuacyjny oraz dokument będący potwierdzeniem własności bądź umowa dzierżawy / najmu. Z takim kompletem dokumentów możesz przesłać wniosek i mieć pewność, że dystrybutor prześle Ci w odpowiedzi umowę zawierającą warunki przyłączenia do sieci.
2. Określenie warunków podłączenia energii elektrycznej
Po przesłaniu wyżej wymienionych dokumentów dystrybutor ma 30 dni na odpowiedź, którą najczęściej będzie umowa wraz z warunkami przyłączenia. Wszelki inny dokument będzie oznaczał, że masz do dopełnienia jeszcze kilka formalności bądź zwyczajnie o czymś zapomniałeś. Po otrzymaniu umowy masz określony czas na ustosunkowanie się do warunków w niej zawartych. Dokładnie przeczytaj otrzymane dokumenty i sprawdź, czy wszystko jest dla Ciebie jasne. W razie wątpliwości skontaktuj się z dystrybutorem. Jeśli jednak nie masz żadnych uwag do umowy, to podpisz ją i odeślij do operatora. Ten etap jest zwieńczeniem typowo formalnych spraw związanych z dystrybutorem energii elektrycznej.
3. Podłączenie sieci elektroenergetycznej, czyli ostatni etap prac związanych z uruchomieniem instalacji elektrycznej
Ten ostatni krok obejmuje już tylko i wyłącznie praktyczne działania. Przygotowanie projektu przyłącza, weryfikacja przebiegu kabli, ulokowanie przyłącza na Twojej posesji, wykonanie instalacji i wiele więcej. Kolejność realizacji poszczególnych kroków zależy od Twojego dystrybutora. Na tym etapie możesz liczyć na pełne wsparcie ze strony operatora, więc możesz mieć pewność, że cała procedura będzie przeprowadzona efektywnie i profesjonalnie.
Podsumowanie
Podłączenie energii elektrycznej do działki może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Dużo zależy tutaj od tego, z jaką skutecznością będziesz realizował kolejne formalności. Pamiętaj o wskazówkach poznanych w artykule, a przejdziesz przez ten proces najszybciej, jak to tylko możliwe. Sprawdź sam!
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze