1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. W tym roku obchodzony jest pod hasłem "Wybierz właściwą drogę, moje zdrowie, moje prawo!" (z ang. "Take the rights path: My health, my right!").
Oławskie obchody - już w najbliższy piątek 29 listopada - będą miały bardzo praktyczny wymiar:
Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS - akcja testowania za darmo, anonimowo i bez skierowania.
Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Oławie we współpracy z: Punktem Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Wrocławskim Centrum Zdrowia SP ZOZ przy ul. Wszystkich Świętych 2, Rejonowym Odziałem PCK w Oławie, Uniwersytetem Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie zapraszają do wzięcia udziału w obchodach Światowego Dnia Walki z AIDS 29.11.2024 roku w Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie, w godzinach 13:30-17:00.
Wokół zagadnień związanych z HIV i AIDS krąży wciąż wiele mitów i pojawia się wiele pytań. Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS mają na celu m. in poszerzanie wiedzy na ten temat. W tym celu w piątek 29.11.2024 roku na antresoli w Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie utworzony zostanie punkt konsultacyjny, gdzie odwiedzający będą mogli skorzystać z porad oraz uzyskać odpowiedzi na pytania związane z testami na HIV, metodami leczenia oraz sposobami na zapobiegania zakażeniu tym wirusem. Ponadto chętni będą mieli możliwość wykonania za darmo, anonimowo i bez skierowania testu na HIV, HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C) oraz kiłę. Przed wykonaniem testu przeprowadzona zostanie krótka ankieta, gdzie pracownik punktu PKD we Wrocławiu zapyta o wiek, płeć i powiat zamieszkania. Proces badania wygląda podobnie jak w przypadku badania poziomu glukozy i polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi z palca. Na wynik czeka się ok 15 minut.
Kto powinien wykonać taki test?
Każdy kto:
- kiedykolwiek miał kontakt seksualny: z mało znaną osobą/osobami, z osobą zakażoną HIV, z partnerami/partnerkami mającymi wielu partnerów seksualnych lub osobami przyjmującymi narkotyki w iniekcjach
- miał wielu/e partnerów/partnerek seksualnych,
- podczas kontaktów seksualnych nie stosował prezerwatyw,
- przebył którąś z chorób przenoszonych drogą płciową,
- przyjmował narkotyki w iniekcjach i używał do iniekcji narkotyków lub innych substancji sprzętu do iniekcji, z którego korzystały inne osoby,
- wykonywał np. tatuaż, założenie kolczyków (piercing) lub inwazyjne zabiegi kosmetyczne przy użyciu niedostatecznie wysterylizowanego sprzętu,
- stracił kiedykolwiek kontrolę nad swoim zachowaniem (pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków zmieniających świadomość).
W tym dniu odwiedzającym Muzeum będą również rozdawane czerwone wstążeczki- symbol obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS oraz ulotki informacyjne.
*
Szacuje się, że w 2023 roku: z HIV na całym świecie żyło 39,9 mln osób, ok 630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV, a 1,3 miliona osób zaraziło się tym wirusem.
Świat może położyć kres AIDS – jeśli prawa wszystkich będą chronione. Dzięki stawianiu jako priorytet przestrzegania praw człowieka AIDS może przestać stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego do 2030 roku.
1 grudnia WHO dołącza do globalnej społeczności, aby uczcić Światowy Dzień AIDS 2024. Pod hasłem „Wybierz ścieżkę praw: moje zdrowie, moje prawo!”, WHO wzywa w ten sposób światowych przywódców i obywateli do obrony prawa do zdrowia poprzez zajęcie się nierównościami, które utrudniają postęp w walce z AIDS.
Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich bliskimi jest czerwona kokardka, nieodłączny element obchodów tego dnia. Obecność kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
Napisz komentarz
Komentarze