Reklama
Domaniów strażacką stolicą powiatu
Powiat. Rywalizacja jednostek OSP W powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych, rozgrywanych 16 czerwca, na stadionie lekkoatletycznym w Siechnicach, druhowie z OSP Domaniów po raz ósmy z rzędu nie dali szans konkurentom. Jednak zwycięstwo tym razem nie przyszło im łatwo, a najgroźniejszych przeciwników mieli... w swojej gminie
W tegorocznych zmaganiach, sprawdzających umiejętności techniczne oraz gotowość bojową jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, uczestniczyło 20 drużyn seniorskich z powiatu oławskiego oraz 5 z gminy Siechnice.
Rywalizacja rozpoczęła się tradycyjnie od sztafety pożarniczej 7 x 50 m z przeszkodami, a drugą część zawodów stanowiło ćwiczenie bojowe, z udziałem motopompy i węży, którymi płynęła woda, służąca do gaszenia pożaru, imitowanego na jednym stanowisku przez słupki, które trzeba było przewrócić prądem wody, a na drugim - przez tarczę obrotową. Końcowy rezultat - to czas uzyskany przez drużynę, przeliczany na punkty, wraz z notami karnymi, za nieprawidłowe wykonanie ćwiczenia. Tak więc im mniej punktów - tym wyższe miejsce w rywalizacji.
Podobnie jak przed dwoma laty, teraz także bardzo wymagająca okazała się konkurencja sztafetowa, rozgrywana na czterystumetrowym torze lekkoatletycznym, z tartanową nawierzchnią. Rzadko której drużynie udało się zaliczyć ten trudny bieg bez punktów karnych. Bliska tego była jednostka mężczyzn z Domaniowa, ale po proteście lokalnych rywali z Kończyc, także "dominatorom" sędziowie wpisali do protokołu "naganę" i karnie doliczyli im kilka "oczek". To spowodowało, że w grupie męskiej rywalizację sztafetową wygrały dwie drużyny reprezentujący gospodarzy - OSP Sulimów (67,50 pkt) i OSP Święta Katarzyna (68,50 pkt). Domaniowianie, z wynikiem 68,50 pkt, zajęli trzecie miejsce. Stratę z nawiązką odrobili w ćwiczeniu bojowym, uzyskując 50,40 pkt. Niespodziewanie przegrali jednak tę konkurencję z lokalnymi rywalami - druhami z OSP Wierzbno - którzy za "bojówkę" otrzymali od sędziów 49,50 pkt. Prowadząca po sztafecie drużyna OSP Sulimów w "bojówce" z wynikiem 79,60 pkt zajęła dalekie 15. miejsce. Druga po pierwszej konkurencji ekipa ze Świętej Katarzyny, uzyskując w ćwiczeniu bojowym 59,20 pkt, uplasowała się na piątej pozycji.
W grupie kobiet najszybsze w sztafecie były druhny z OSP Wójcice, a ich wynik po sędziowskich korektach to 72,30 pkt. Drugie miejsce zajęły panie z Siecieborowic (77,50 pkt) a trzecie - ochotniczki z Bystrzycy (79,40 pkt). Siecieborowiczanki zawaliły jednak ćwiczenie bojowe, zajmując w tej konkurencji przedostatnie miejsce - z rezultatem 104,40 pkt. W efekcie były dopiero siódme w klasyfikacji generalnej zawodów.
Tegoroczne miały rangę powiatowych, więc wyłaniano także najlepsze drużyny w powiecie oławskim oraz w poszczególnych gminach. Rywalizację "generalną" ośmiu drużyn żeńskich wygrała OSP Święta Katarzyna - z wynikiem łącznym 133,50 pkt (79,90+53,60). W zespole tym występowały: Małgorzata Andraka, Jolanta Borzęcka, Anna Drabik (dowódca), Małgorzata Górecka, Marta Gosiewska (rezerwowa), Aleksandra Fortunko, Anna Kowalska i Marta Łukaszewska. Paweł Dankiewicz, mechanik obsługujący motopompę.
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a pierwsze w powiatowej oraz w gminie Jelcz-Laskowice, wywalczyły druhny z OSP Wójcice, uzyskując łącznie 142,30 pkt (72,30+70,00). W ekipie, dowodzonej przez Sarę Góraj, występowały: Natalia i Patrycja Głąb, Joanna Januszek, Jagoda i Katarzyna Kamińskie, Agnieszka Krasicka i Natalia Styczyńska. Przy motopompie służbę pełnił Mateusz Głąb, który jako naczelnik wójcickiej OSP, opiekował się tą drużyną.
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet, drugie w powiatowej i pierwsze w gminie Oława, zajęła drużyna z Bystrzycy - z wynikiem łącznym 147,00 pkt (79,40+67,60), a występowały w niej: dowódca Agata Gierczak oraz Emilia Karpińska-Gierczak, Kornelia Kołodziej, Oliwia Kołodziej, Adrianna Matysiak, Maria Semenowicz, Marta Szostak i rezerwowa Aleksandra Fedorowicz. Grzegorz Bubała - mechanik obsługujący motopompę, wraz z zastępcą naczelnika bystrzyckiej OSP - Piotrem Grygielem, byli opiekunami tej drużyny.
Piąte miejsce w "generalce", za czwartą OSP Sulimów, a trzecie w powiecie i pierwsze w gminie Domaniów, zajęła drużyna OSP Goszczyna - 167,90 pkt (92,20+75,70), którą stanowiły: dowódca Iwona Kowalska, Natalia Biernacka, Jolanta Drabowicz, Katarzyna Hawryszko, Kinga Kula, Dominika Purchała i Olimpia Purchała. Rolę mechanika, obsługującego motopompę, pełnił Daniel Purchała i wraz z prezesem jednostki Dawidem Biernackim, również opiekował się drużyną.
Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej kobiet zajęły drużyny: 6. OSP Miłocice (171,30 pkt); 7. OSP Siecieborowice (181,90 pkt) i 8. OSP Biskupice Oławskie (2000,00 pkt).
Wśród mężczyzn najlepszy wynik - już niemal tradycyjnie - uzyskała drużyna OSP Domaniów - 119,00 pkt (68,60+50,40). Dzięki temu wygrała klasyfikację generalną zawodów i już po raz ósmy z rzędu była najlepsza w powiecie oławskim oraz w swojej gminie. W ekipie z Domaniowa występowali: Marek Biega (dowódca), Krystian Drelichowski, Adam Dumański, Bartosz Kawałko, Szymon Koziarski, Grzegorz Matyjewicz, Patryk Wojciechowski oraz Arkadiusz Jakubowski - mechanik przy motopompie, pełniący także funkcję naczelnika domaniowskiej jednostki OSP. On także, wraz z wiceprezesem Dariuszem Mikodą oraz komendantem gminnym i prezesem domaniowskiej OSP - Stanisławem Górą, opiekowali się zespołem.
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, w powiecie i w gminie Domaniów, zajęła OSP Wierzbno - 127,20 pkt (77,70 +49,50): Kamil Dąbek, Dariusz Gomuliński (prezes i opiekun drużyny), Dominik Góralski, Grzegorz Kasielski, Marcin Kawecki, dowódca Marek Kosowski, Jakub Wołyniec i zawodnik rezerwowy Kamil Wolaniuk. Motopompę obsługiwał Tomasz Michalak.
Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, za trzecią OSP Święta Katarzyna, a także trzecie w powiecie oławskim oraz pierwsze w gminie Jelcz-Laskowice, zajęła jednostka OSP z tego miasta - 134,20 pkt (71,50+62,70). W jelczańskiej drużynie występowali: Mateusz Hasiak, Łukasz Jaszczyk, Wojciech Kośmiński, Arkadiusz Mirocki, Remigiusz Paprocki, Mateusz Pelc, Paweł Okoński i rezerwowy Rafał Jacek. Za sterami motopompy stał Paweł Chwiałek, a drużynę zgłosił do zawodów zastępca naczelnika jednostki OSP J-L - Robert Rogaczewski.
Na kolejnych miejscach w "generalce" sklasyfikowano jednostki OSP z Niemila, Osieka, Siechnic, Minkowic Oławskich, Bolechowa, Wójcic, Bystrzycy, Sulimowa, Goszczyny, Kończyc, Biskupic Oławskich, Dębiny i z Owczar.
Zawody przygotował Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Siechnicach, przy współpracy z oławskim Zarządem Powiatowym ZOSP RP i władzami tego związku z gmin naszego powiatu oraz z Komendą Powiatową PSP w Oławie. Rozgrywano tę rywalizację w niezłych warunkach atmosferycznych, bo po nocnej burzy sobotni upał wyraźnie zelżał w niedzielę, a momentami nawet lekko pokropił deszcz. Do komisji sędziowskiej, której przewodniczył brygadier Krzysztof Gielsa z KP PSP w Oławie, wpłynął jeden tylko i to drogą nieoficjalną protest, który uwzględniono "w trybie pozaprotokolarnym". Dotyczył nieregulaminowego wykonania zmiany podczas sztafety, przez zawodników z jednostki OSP Domaniów.
Zmagania strażaków-ochotników oglądało ponad tysiąc widzów, wśród nich przedstawiciele władz samorządowych powiatu oławskiego i gminy Siechnice. Oławski starosta Zdzisław Brezdeń wręczył dowódcy zwycięskiej jednostki OSP z Domaniowa okazały puchar oraz talon na 3 tys. zł, z przeznaczeniem na zakup sprzętu ratowniczego. Puchary, medale i nagrody rzeczowe otrzymały także inne drużyny, najlepsze w poszczególnych klasyfikacjach, a trofea wręczali: zastępca burmistrza Siechnic Lesław Kubik, przewodniczący Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Oławie Jerzy Łabowski oraz wójt gminy Domaniów Wojciech Głogulski, który po świetnych występach swoich drużyn, miał najwięcej powodów do satysfakcji. W imieniu władz gminy Oława, wręczali nagrody najlepszym zespołom z tego terenu komendant gminny OSP Tadeusz Frysztak oraz prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Oławie Mariusz Madejski. Druhów z miasta i gminy Jelcz-Laskowice dekorował sekretarz zarządu miejsko-gminnego Aleksander Nowosad, w towarzystwie prezesów lub naczelników jednostek OSP z tej gminy.
Spikerkę prowadził z dużą atencją emerytowany strażak, były komendant PSP w Oławie - Czesław Gala. Strudzonych sportową rywalizacją oraz gości częstowano strażacką grochówką, którą przygotowali i ugotowali zawodowi strażacy z KP PSP Oława.
Sporo pracy w przygotowanie zawodów oraz drużyn ze swojego terenu włożyli komendanci gminni OSP: Tadeusz Frysztak (Oława), Stanisław Mazurkiewicz (Siechnice), Wiesław Kawałko (Jelcz-Laskowice) i Stanisław Góra (Domaniów). To głównie dzięki ich działaniom, siechnickie zawody sportowo-pożarnicze, w zgodnej opinii uczestników i obserwatorów, uznano za emocjonujące i sprawnie przeprowadzone.
Przerwy w konkurencjach umilała widzom i uczestnikom strażacka orkiestra dęta z Domaniowa, która również odgrywała "tusz" przy dekoracjach zwycięskich drużyn. Na koniec przygrywała także skoczną melodię druhom z OSP Domaniów, którzy na środku siechnickiego boiska razem z wójtem Wojciechem Głogulskim zademonstrowali ekspresyjny taniec radości.
Tekst i fot.: Krzysztof A. Trybulski [email protected]
[caption id="attachment_95436" align="aligncenter" width="1024"] ??????[/caption]
[caption id="attachment_95458" align="aligncenter" width="1024"] ????????????????????????????????????[/caption]
[caption id="attachment_95512" align="aligncenter" width="1024"] ????????????????????????????????????[/caption]
W tegorocznych zmaganiach, sprawdzających umiejętności techniczne oraz gotowość bojową jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, uczestniczyło 20 drużyn seniorskich z powiatu oławskiego oraz 5 z gminy Siechnice.
Rywalizacja rozpoczęła się tradycyjnie od sztafety pożarniczej 7 x 50 m z przeszkodami, a drugą część zawodów stanowiło ćwiczenie bojowe, z udziałem motopompy i węży, którymi płynęła woda, służąca do gaszenia pożaru, imitowanego na jednym stanowisku przez słupki, które trzeba było przewrócić prądem wody, a na drugim - przez tarczę obrotową. Końcowy rezultat - to czas uzyskany przez drużynę, przeliczany na punkty, wraz z notami karnymi, za nieprawidłowe wykonanie ćwiczenia. Tak więc im mniej punktów - tym wyższe miejsce w rywalizacji.
Podobnie jak przed dwoma laty, teraz także bardzo wymagająca okazała się konkurencja sztafetowa, rozgrywana na czterystumetrowym torze lekkoatletycznym, z tartanową nawierzchnią. Rzadko której drużynie udało się zaliczyć ten trudny bieg bez punktów karnych. Bliska tego była jednostka mężczyzn z Domaniowa, ale po proteście lokalnych rywali z Kończyc, także "dominatorom" sędziowie wpisali do protokołu "naganę" i karnie doliczyli im kilka "oczek". To spowodowało, że w grupie męskiej rywalizację sztafetową wygrały dwie drużyny reprezentujący gospodarzy - OSP Sulimów (67,50 pkt) i OSP Święta Katarzyna (68,50 pkt). Domaniowianie, z wynikiem 68,50 pkt, zajęli trzecie miejsce. Stratę z nawiązką odrobili w ćwiczeniu bojowym, uzyskując 50,40 pkt. Niespodziewanie przegrali jednak tę konkurencję z lokalnymi rywalami - druhami z OSP Wierzbno - którzy za "bojówkę" otrzymali od sędziów 49,50 pkt. Prowadząca po sztafecie drużyna OSP Sulimów w "bojówce" z wynikiem 79,60 pkt zajęła dalekie 15. miejsce. Druga po pierwszej konkurencji ekipa ze Świętej Katarzyny, uzyskując w ćwiczeniu bojowym 59,20 pkt, uplasowała się na piątej pozycji.
W grupie kobiet najszybsze w sztafecie były druhny z OSP Wójcice, a ich wynik po sędziowskich korektach to 72,30 pkt. Drugie miejsce zajęły panie z Siecieborowic (77,50 pkt) a trzecie - ochotniczki z Bystrzycy (79,40 pkt). Siecieborowiczanki zawaliły jednak ćwiczenie bojowe, zajmując w tej konkurencji przedostatnie miejsce - z rezultatem 104,40 pkt. W efekcie były dopiero siódme w klasyfikacji generalnej zawodów.
Tegoroczne miały rangę powiatowych, więc wyłaniano także najlepsze drużyny w powiecie oławskim oraz w poszczególnych gminach. Rywalizację "generalną" ośmiu drużyn żeńskich wygrała OSP Święta Katarzyna - z wynikiem łącznym 133,50 pkt (79,90+53,60). W zespole tym występowały: Małgorzata Andraka, Jolanta Borzęcka, Anna Drabik (dowódca), Małgorzata Górecka, Marta Gosiewska (rezerwowa), Aleksandra Fortunko, Anna Kowalska i Marta Łukaszewska. Paweł Dankiewicz, mechanik obsługujący motopompę.
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, a pierwsze w powiatowej oraz w gminie Jelcz-Laskowice, wywalczyły druhny z OSP Wójcice, uzyskując łącznie 142,30 pkt (72,30+70,00). W ekipie, dowodzonej przez Sarę Góraj, występowały: Natalia i Patrycja Głąb, Joanna Januszek, Jagoda i Katarzyna Kamińskie, Agnieszka Krasicka i Natalia Styczyńska. Przy motopompie służbę pełnił Mateusz Głąb, który jako naczelnik wójcickiej OSP, opiekował się tą drużyną.
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet, drugie w powiatowej i pierwsze w gminie Oława, zajęła drużyna z Bystrzycy - z wynikiem łącznym 147,00 pkt (79,40+67,60), a występowały w niej: dowódca Agata Gierczak oraz Emilia Karpińska-Gierczak, Kornelia Kołodziej, Oliwia Kołodziej, Adrianna Matysiak, Maria Semenowicz, Marta Szostak i rezerwowa Aleksandra Fedorowicz. Grzegorz Bubała - mechanik obsługujący motopompę, wraz z zastępcą naczelnika bystrzyckiej OSP - Piotrem Grygielem, byli opiekunami tej drużyny.
Piąte miejsce w "generalce", za czwartą OSP Sulimów, a trzecie w powiecie i pierwsze w gminie Domaniów, zajęła drużyna OSP Goszczyna - 167,90 pkt (92,20+75,70), którą stanowiły: dowódca Iwona Kowalska, Natalia Biernacka, Jolanta Drabowicz, Katarzyna Hawryszko, Kinga Kula, Dominika Purchała i Olimpia Purchała. Rolę mechanika, obsługującego motopompę, pełnił Daniel Purchała i wraz z prezesem jednostki Dawidem Biernackim, również opiekował się drużyną.
Kolejne miejsca w klasyfikacji generalnej kobiet zajęły drużyny: 6. OSP Miłocice (171,30 pkt); 7. OSP Siecieborowice (181,90 pkt) i 8. OSP Biskupice Oławskie (2000,00 pkt).
Wśród mężczyzn najlepszy wynik - już niemal tradycyjnie - uzyskała drużyna OSP Domaniów - 119,00 pkt (68,60+50,40). Dzięki temu wygrała klasyfikację generalną zawodów i już po raz ósmy z rzędu była najlepsza w powiecie oławskim oraz w swojej gminie. W ekipie z Domaniowa występowali: Marek Biega (dowódca), Krystian Drelichowski, Adam Dumański, Bartosz Kawałko, Szymon Koziarski, Grzegorz Matyjewicz, Patryk Wojciechowski oraz Arkadiusz Jakubowski - mechanik przy motopompie, pełniący także funkcję naczelnika domaniowskiej jednostki OSP. On także, wraz z wiceprezesem Dariuszem Mikodą oraz komendantem gminnym i prezesem domaniowskiej OSP - Stanisławem Górą, opiekowali się zespołem.
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, w powiecie i w gminie Domaniów, zajęła OSP Wierzbno - 127,20 pkt (77,70 +49,50): Kamil Dąbek, Dariusz Gomuliński (prezes i opiekun drużyny), Dominik Góralski, Grzegorz Kasielski, Marcin Kawecki, dowódca Marek Kosowski, Jakub Wołyniec i zawodnik rezerwowy Kamil Wolaniuk. Motopompę obsługiwał Tomasz Michalak.
Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, za trzecią OSP Święta Katarzyna, a także trzecie w powiecie oławskim oraz pierwsze w gminie Jelcz-Laskowice, zajęła jednostka OSP z tego miasta - 134,20 pkt (71,50+62,70). W jelczańskiej drużynie występowali: Mateusz Hasiak, Łukasz Jaszczyk, Wojciech Kośmiński, Arkadiusz Mirocki, Remigiusz Paprocki, Mateusz Pelc, Paweł Okoński i rezerwowy Rafał Jacek. Za sterami motopompy stał Paweł Chwiałek, a drużynę zgłosił do zawodów zastępca naczelnika jednostki OSP J-L - Robert Rogaczewski.
Na kolejnych miejscach w "generalce" sklasyfikowano jednostki OSP z Niemila, Osieka, Siechnic, Minkowic Oławskich, Bolechowa, Wójcic, Bystrzycy, Sulimowa, Goszczyny, Kończyc, Biskupic Oławskich, Dębiny i z Owczar.
Zawody przygotował Zarząd Miejsko-Gminny ZOSP RP w Siechnicach, przy współpracy z oławskim Zarządem Powiatowym ZOSP RP i władzami tego związku z gmin naszego powiatu oraz z Komendą Powiatową PSP w Oławie. Rozgrywano tę rywalizację w niezłych warunkach atmosferycznych, bo po nocnej burzy sobotni upał wyraźnie zelżał w niedzielę, a momentami nawet lekko pokropił deszcz. Do komisji sędziowskiej, której przewodniczył brygadier Krzysztof Gielsa z KP PSP w Oławie, wpłynął jeden tylko i to drogą nieoficjalną protest, który uwzględniono "w trybie pozaprotokolarnym". Dotyczył nieregulaminowego wykonania zmiany podczas sztafety, przez zawodników z jednostki OSP Domaniów.
Zmagania strażaków-ochotników oglądało ponad tysiąc widzów, wśród nich przedstawiciele władz samorządowych powiatu oławskiego i gminy Siechnice. Oławski starosta Zdzisław Brezdeń wręczył dowódcy zwycięskiej jednostki OSP z Domaniowa okazały puchar oraz talon na 3 tys. zł, z przeznaczeniem na zakup sprzętu ratowniczego. Puchary, medale i nagrody rzeczowe otrzymały także inne drużyny, najlepsze w poszczególnych klasyfikacjach, a trofea wręczali: zastępca burmistrza Siechnic Lesław Kubik, przewodniczący Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Oławie Jerzy Łabowski oraz wójt gminy Domaniów Wojciech Głogulski, który po świetnych występach swoich drużyn, miał najwięcej powodów do satysfakcji. W imieniu władz gminy Oława, wręczali nagrody najlepszym zespołom z tego terenu komendant gminny OSP Tadeusz Frysztak oraz prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Oławie Mariusz Madejski. Druhów z miasta i gminy Jelcz-Laskowice dekorował sekretarz zarządu miejsko-gminnego Aleksander Nowosad, w towarzystwie prezesów lub naczelników jednostek OSP z tej gminy.
Spikerkę prowadził z dużą atencją emerytowany strażak, były komendant PSP w Oławie - Czesław Gala. Strudzonych sportową rywalizacją oraz gości częstowano strażacką grochówką, którą przygotowali i ugotowali zawodowi strażacy z KP PSP Oława.
Sporo pracy w przygotowanie zawodów oraz drużyn ze swojego terenu włożyli komendanci gminni OSP: Tadeusz Frysztak (Oława), Stanisław Mazurkiewicz (Siechnice), Wiesław Kawałko (Jelcz-Laskowice) i Stanisław Góra (Domaniów). To głównie dzięki ich działaniom, siechnickie zawody sportowo-pożarnicze, w zgodnej opinii uczestników i obserwatorów, uznano za emocjonujące i sprawnie przeprowadzone.
Przerwy w konkurencjach umilała widzom i uczestnikom strażacka orkiestra dęta z Domaniowa, która również odgrywała "tusz" przy dekoracjach zwycięskich drużyn. Na koniec przygrywała także skoczną melodię druhom z OSP Domaniów, którzy na środku siechnickiego boiska razem z wójtem Wojciechem Głogulskim zademonstrowali ekspresyjny taniec radości.
Tekst i fot.: Krzysztof A. Trybulski [email protected]
[caption id="attachment_95436" align="aligncenter" width="1024"] ??????[/caption]
[caption id="attachment_95458" align="aligncenter" width="1024"] ????????????????????????????????????[/caption]
[caption id="attachment_95512" align="aligncenter" width="1024"] ????????????????????????????????????[/caption]
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze