Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Ilość zdjęć
81 zdjęć
Dopóki jest nadzieja - trwa życie. Zobacz zdjęcia
Oława
Takim hasłem rozpoczął się Żonkilowy Marsz Nadziei. Uczniowie szkół z powiatu oławskiego dwa razy przeszli dziś wokół oławskiego Rynku. Pokazali, że solidaryzują się z cierpiącymi i nieuleczalnie chorymi, którzy są pod opieką Hospicjum Domowego "Caritas" Archidiecezji Wrocławskiej w Oławie. Piękna pogoda sprawiła, że ten marsz był naprawdę wyjątkowy, a pozytywna energia uderzyła ze zdwojoną siłą.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej ks. Dariusz Amrogowicz podkreślił, że jest wdzięczny za to, że młodzi ludzie potrafią myśleć o innych w tym zaganianym świecie. - Jesteście tutaj, żeby powiedzieć - pamiętamy o innych zapominając o sobie - mówił
Głos zabrał również ksiądz Piotr Rozpędowski z parafii śś. Ap. Piotra i Pawła w Oławie. - Ostatnio wpadło mi w uszy świadectwo pewnego człowieka - Litzy - lidera zespołu Luxtorpeda, człowiek bardzo mocno nawrócony, kiedyś powiedział takie słowa, że "jeśli umrę, zanim umrę, to nie umrę, kiedy umrę". A więc jeśli my będziemy umierać dla innych, robić coś dla nich kosztem naszego czasu, naszych przyjaciół, naszych różnych pasji, to nie umrzemy, wtedy kiedy naprawdę odejdziemy. Mam nadzieję, że to, że poświęcacie swój czas dla innych, dla chorych jest przygotowaniem się do tego, że mamy coś po sobie pozostawić. Bardzo dziękuję za to, że tu jesteście i nie mówię tego jako ksiądz, ale jako syn człowieka chorego, który cztery lata temu korzystał z tego hospicjum i dzięki temu mógł spokojnie odejść do wieczności. Teraz jest czas Wielkiego Postu, widzimy Jezusa, który wisi na krzyżu, zobaczcie, że ma przybite ręce i nogi i to właśnie wy jesteście przedłużeniem jego rąk i jego nóg. Jeśli coś robicie dla kogokolwiek, szczególnie dla chorego i cierpiącego, to jesteście tymi rękami i nogami Pana Jezusa i jesteście dowodem na istnienie Pana Boga! Dziękuję WAM! Dziękuję za to, że tu jesteście.
Nad jak najlepszym przebiegiem wydarzenia czuwali wolontariusze Hospicjum Domowego "Caritas" - Marta Możejko i Sławek Graczyk.
Więcej w papierowym wydaniu "Powiatowej"
Fot. Agnieszka Herba
Ilość zdjęć
80 zdjęć
Atak na szkołę! Antyterroryści w akcji
Krzyki, strzały, panika i śmierć...
To działo się dziś o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Oławie. Terroryści wzięli zakładników. Uczniowie byli uwięzieni na ostatnim piętrze szkoły. Wezwano antyterrorystów. Akcja powiodła się, ale nie obyło się bez ofiar.
To na szczęście tylko pokaz. Uczniowie klas wojskowych wpadli na pomysł, aby w ciekawy sposób zachęcić młodzież z gimnazjów do wybrania właśnie tej szkoły. Na tym, aby wszystko przebiegło sprawnie czuwał absolwent ZSP nr 2 im. Zjednoczonej Europy w Oławie - Piotr Partyka
- Już w tamtym roku uczniowie wpadli na pomysł, aby przeprowadzić właśnie taki pokaz, ale on był wtedy na małą skalę - mówi Piotr. - Po prostu uczniowie chcieli zaprezentować swoje hobby, bo nie ukrywamy, że to nasza pasja, poświęcamy na to czas i pieniądze. Teraz stwierdziliśmy, że chcemy zrobić coś więcej i postanowiliśmy podpiąć to pod promocję szkoły i zachęcić do wybrania klas mundurowych. Chodziło o to, aby zrobić to z większym rozmachem, z konkretnym planem i żeby było bardziej widowiskowe. Plan jest dopracowany i rozbudowany, żeby uczniom gimnazjów się na tyle spodobało, aby chcieli zostać w naszej szkole. Być może za jakiś czas okaże się, że zaraziliśmy kogoś ta pasją.
Piotr Partyka był uczniem ZSP nr 2 im. Zjednoczonej Europy, skończył technikum o profilu logistycznym. - Niestety do klasy mundurowej się nie załapałem, bo ta innowacja weszła bezpośrednio po tym jak skończyłem szkołę. Teraz jestem studentem Bezpieczeństwa Narodowego o profilu zarządzanie kryzysowe, więc jestem związany z tym, co się dziś tutaj dzieje od strony merytorycznej. Poświęciliśmy sporo wolnego czasu, aby pokaz dopracować, bo są tu elementy tak zwanej taktyki. Ćwiczyliśmy to przez kilkadziesiąt godzin, aby wszystko wyglądało profesjonalnie i płynnie.
Zanim rozpoczęto pokaz uczniowie Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 3 obejrzeli krótki film o tym, jak powinni zachować się podczas ataku terrorystycznego na szkołę.
(AH)
Fot. Agnieszka Herba
Ilość zdjęć
47 zdjęć
Przygotowania do SUPER RALLY. ZDJĘCIA
Na oławskim Rynku trwa rejestracja zawodników, którzy już jutro o godzinie 9.00 wystartują w ogólnopolskim rajdzie Super Rally. O punkty powalczą na polnych drogach naszej gminy
Do tej pory trasy naszego rajdu przebiegały po terenach wschodniej, południowej i środkowej części naszego kraju – mówi Krzysztof Biel, współorganizator imprezy. – Zależało nam na poszerzenie rajdu o zachodnią część Polski. Znaleźliśmy ładne miasteczko, jakim jest Oława, oraz naprawdę piękne i bezpieczne dla kierowców, bo pozbawione drzew, tereny wokół niego. Przypominają węgierska baję. Po konsultacji z władzami obu samorządów okazało się, że chętnie nas przyjmą i pomogą zorganizować rajd.
Fot. Agnieszka Herba
Biuro i miasteczko rajdowe znajdować się w Rynku i tu można podziwiać auta. Jeżeli chcesz kibicować na trasie, sprawdź miejsce na mapce http://www.gazeta-olawa.pl/news/58888-super-rally-po-naszych-drogach-sprawdz-gdzie-mozesz-kibicowac/
:
W centrum Oławy z każdą godziną przybywa samochodów terenowych. Wyścig odbywa się w klasach – Moto, Quad 2×4, Quad 4×4, SSV, SSV Turbo, Sport do 150 KM, Sport pow. 150 KM, Super Sport do 150 KM, Super Sport pow. 150. Pierwszej załoga wystartuje w sobotę o godz. 9.00
Ilość zdjęć
14 zdjęć
Tną drzewa gdzie tylko można. Wyślij nam zdjęcie
Powiat Zmiana przepisów
Oficjalnie nikt nie widzi, że dzieje się coś niepokojącego, ale nie da się ukryć, że drzewa znikają codziennie, także na naszym terenie
Czytelnicy wysyłają nam zdjęcia ściętych drzew i pozostałych po ścięciu pni. To efekt ustawy, która weszła w życie na początku roku, znacznie ułatwiła ścinanie drzew. W większości przypadków właściciele terenu mogą wycinać bez ograniczeń i pozwoleń.
- Czy Oława także padła ofiarą nowej ustawy, zwanej Lex-Szyszko? - pytał komendanta Straży Miejskiej na lutowej sesji Rady Miejskiej radny Michał Prus.
Zdaniem Jerzego Narolskiego, Oława nie padła ofiarą zmiany ustawy, a zarządcy realizują wcześniej zaplanowane wycinki.
Radni wskazywali jednak różne miejsca wzmożonej wycinki, która jest efektem "dobrej zmiany"- ulice Lipowa, Rybacka, Ofiar Katynia.
Miasto nie ma już wiele do powiedzenia w sprawie drzew po zmianie prawa. - To, co rośnie na prywatnych posesjach można wyciąć - tłumaczyła Małgorzata Pasierbowicz, zastępca burmistrza Oławy. - Pasy drogowe to też czyjaś własność. Samorząd ma jedynie niewielki wpływ tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza.
ZDJĘCIA ściętych drzew można wysyłać na adres [email protected] (w opisie zaznacz, gdzie zostało zrobione)
Swoje zdanie na temat nowej ustawy możesz wyrazić głosując w naszej sondzie. Widoczna po prawej stronie.
(MON) fot. arch. GP-WO
Na brzegu Odry, na wysokości Ścinawy Polskiej i tzw. Piasków
Bystrzyca - tysiące metrów kwadratowych wyciętych samosiejek, niektóre to były już duże drzewa
Oława, ulica Rybacka
Oława, Chrobrego
Oława, BażantowaOława, ul. Kamienna Oława, Chrobrego
Lipowa, Oława
(fot. arch. Czytelnika)
Ilość zdjęć
41 zdjęć
Cztery tysiące za obraz od prezydenta RP, ale to nie wszystko!
28 stycznia, w hotelu "Oławian" na siódmym charytatywnym balu prawicy bawili się działacze oraz sympatycy Prawa i Sprawiedliwości
Jednym z punktów balu była licytacja fantów, wśród których znalazła się grafika przestawiająca pałac prezydencki, przekazana przez Andrzeja Dudę, prezydenta RP, koszulka z autografami piłkarzy klubu "Wisła - Kraków", voucher ufundowany przez hotel "Oławian", flaga z Rajdu Katyńskiego, przekazana przez pułkownika Mieczysława Strusia oraz wiele innych.
Udało się zebrać ponad 10.800 zł, które będą przekazane na leczenie 8-letniego Franka Grabowskiego. Obraz od prezydenta sprzedano za 4000 zł.
Bal, prowadzony przez Dawida Karbowiaka i Kamilę Strączek, rozpoczął się wspomnieniem zmarłego dzień wcześniej Aleksandra Trembeckiego, działacza PiS-u, byłego radnego, szefa stowarzyszenia "Obwodnica dla Oławy", kolegę wielu obecnych na sali. - To nie był człowiek, bo człowiek nie może być tak dobry, tak ciepły i wyrozumiały jak On, to był anioł, którego zesłał nam Bóg - wspominał Aleksandra Trembeckiego jego przyjaciel Dawid Karbowiak. Zmarłego wspominali także poseł Piotr Babiarz i starosta Zdzisław Brezdeń.
Wśród gości byli: poseł Piotr Babiarz, starosta Zdzisław Brezdeń - gospodarz imprezy, Piotr Regiec, dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych, Mirosław Kulesza dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, członek Zarządu Powiatu Robert Padula, prezes "Jelcza" Łukasz Dudkowski, samorządowcy z Wrocławia, dyrektorzy szkół, adwokaci, radni z Oławy i Jelcza-Laskowic.
- Życzę miłej, sympatycznej, serdecznej zabawy i aby rok 2017 był dla nas wszystkich dobry i żeby dobra zmiana, która dotyka nas wszystkich i całe społeczeństwo, coraz bardziej pozytywnie odzwierciedlała się w naszej polskiej rzeczywistości - mówił starosta.
Za wejście na bal trzeba było zapłacić 290 złotych od pary.
Tekst i fot.: Monika Gałuszka-Sucharska