- Czy po objęciu stanowiska znalazł pan w szafach jakieś "trupy"?
- Trudno mówić o trupach, ale największym problemem jest Centrum Sportu i Rekreacji czyli hala sportowa.
- Dlaczego?
- Projekt jest nieprzemyślany. Jest tam mnóstwo małych niefunkcjonalnych pomieszczeń, np. siłownia o powierzchni 42 m kw. To mierny standard na obecne czasy, musimy to zmienić. Byłem w Kobierzycach i Oleśnicy, obejrzałem hale, w których siłownie zajmują do 150 m kw. Wtedy rzeczywiście jest to atrakcja dla klientów. W tym celu zamierzamy połączyć trzy sale w naszej hali. W ten sposób uzyskamy powierzchnię 130 m kw. Na szczęście nie trzeba burzyć ścian. Między tymi pomieszczeniami są dość szerokie rozsuwane drzwi.
- Co w z wyposażeniem siłowni? Zgodnie z umową wykonawca miał kupić sprzęt.
- I zakupił, ale to sprzęt z niskiej półki. Nie do użytkowania w profesjonalnej siłowni. Wypełnimy nim tylko jedno pomieszczenie, które było przewidziane na siłownię. Do pozostałych zakupimy sprzęt dobrej klasy. Trzeba też będzie przygotować odpowiednie podłoże, bo teraz na podłogach są płytki. Kolejnym kuriozum tego projektu jest niefunkcjonalne pomieszczenie, nazwane "pracownią fotograficzną". Nie wiem, po co tworzyć coś takiego. Dzisiaj nie ma pracowni fotograficznych, bo zdjęcia wywołuje się innymi metodami, nie na zasadzie negatywów, filmów i klisz. Kolejnym dziwactwem jest pomieszczenie o powierzchni ok. 50 m kw., przeznaczone na małą gastronomię. Do tego zaplecze wielkości aż 30 m kw. Co ciekawe, nie doprowadzono tam wody, kanalizacji ani gazu oraz tzw. siły. Trudno wiec sobie wyobrazić, żeby w takim miejscu funkcjonowała nawet najmniejsza gastronomia.
- Czy gmina ma pozwolenie na użytkowanie hali?
- To kolejny problem. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego rozpoczął ten proces, ale jeszcze nie zakończył. Wykonawca hali nie naniósł na dokumenty poprawek, które wprowadzano w trakcie realizacji zadania. Nie wszytko jest więc zgodne z projektem. Problemem jest też drewniany parkiet, położony na głównej płycie boiska.
- Co się z nim dzieje?
- Już powstały szczeliny. Nikt bowiem nie pomyślał o systemie automatycznego sterowania wilgotnością. W pomieszczeniu, gdzie jest boisko, cały czas powinien być ten sam poziom wilgoci. Niezależnie od aury na dworze, czy liczby osób przebywających w pomieszczeniu, powinien wynosić 50-60 procent. Tymczasem obecnie, przy otwartych oknach wilgotność utrzymuje się na poziomie 30 procent. To zdecydowanie za mało. Wytknęliśmy ten problem wykonawcy. Parkiet jest na gwarancji. Zobaczymy, czy wróci do pierwotnego stanu, gdy zamontujemy system. Będzie to kosztowało około 30 tys. zł, ale jest konieczne. Jeżeli szczeliny w parkiecie nie znikną, wykonawca prawdopodobnie będzie musiał go wymienić. Jest jeszcze kwestia urządzeń wentylacyjnych. Hałasują tak, że słychać to w sąsiednim pomieszczeniu, dlatego wykonawca ma je wyciszyć.
- Oprócz funkcji sportowej, Centrum Sportu i Rekreacji ma być siedzibą Miejsko-Gminnego Centrum Kultury. Czy po rozbudowaniu siłowni i wprowadzeniu innych zmian będzie tam miejsce na działalność dla obu jednostek?
- Tak. Centrum Kultury ma już przyporządkowane pięć pomieszczeń. To powinno zaspokoić jego potrzeby. Ponadto będzie korzystało z innych pomieszczeń, w miarę potrzeb i możliwości.
- Przeniesienie M-GCK do hali planowano na początku maja, czy to aktualny termin?
- Nie wiem, nie możemy nic zrobić, nie mając pozwolenia na użytkowanie hali, a nie wiadomo kiedy inspektor nadzoru budowlanego zakończy pracę i wyda pozwolenie.
- Były burmistrz planował otwarcie hali w listopadzie 2014 roku, później mówiło się o marcu 2015. Jaka data jest realna?
- Optymistycznie patrząc koniec maja, ale pewności nie ma.
- Czy są jakieś inne pomysły na zagospodarowanie hali, oprócz dużej siłowni?
- We wniosku o dofinansowanie budowy obiektu mój poprzednik określił przepustowość hali na poziomie 95 tys. osób rocznie. Oznacza to, że musi z niej korzystać około 300 osób dziennie.
- To chyba trudne zadanie. W jaki sposób zamierzacie mu sprostać?
ROZMOWA w całości w najnowszym wydaniu "POWIATOWEJ". W sprzedaży również w formie e-wydania: http://www.egazety.pl/ryza/e-wydanie-gazeta-powiatowa-wiadomosci-olawskie.html
Napisz komentarz
Komentarze