Oława Impreza
To jeden z największych festiwali muzyki klasycznej w Europie. Założony w 1966 roku przez Andrzeja Markowskiego, jako impreza oratoryjno-kantatowa. Prezentuje przede wszystkim piękno głosu.
Organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Koncerty gwiazd muzyki poważnej, co roku oglądają tysiące widzów we Wrocławiu, Oławie i innych dolnośląskich miastach.
Dyrektorem generalnym jest Andrzej Kosendiak, artystycznym - Giovanni Antonini - włoski dyrygent i flecista, szef orkiestry II Giardino Armonico. Ta edycja będzie się odbywała od 5 do 14 września. Tegoroczne motto: "Z ciemności w światło".
Organizatorzy tłumaczą to hasło: - Myśl przewodnia jest wytyczną, pozwala na wiele interpretacji. Czym jest światło? Czym jest ciemność? Skojarzenia można mnożyć. Te kategorie są stale obecne w muzyce, zwłaszcza sakralnej. Koncepcja światłości wiekuistej leży u podstaw niemal każdego utworu religijnego. I zawsze dzieła te wiodą nas z ciemności w światło. Nawet pełne mroku i rozpaczy Requiem jest drogą do nadziei. Muzyka ma tę cudowną właściwość, że pozwala każdemu, niezależnie od światopoglądu, cieszyć się blaskiem światła, które opromienia nas w trakcie pięknego koncertu. Takich metafizycznych przeżyć życzymy państwu podczas Wratislavii Cantans.
Koncert w Oławie odbędzie się 10 września, w sanktuarium NMP Matki Pocieszenia. Początek o godz. 19.30. Wstęp wolny. Wystąpią uczestnicy 39. kursu interpretacji muzyki oratoryjnej i kantatowej, Orkiestra Kameralna Narodowego Forum Muzyki Leopoldinum oraz dyrygent Benjamin Bayl.
Zaprezentują Kantatę na śmierć cesarza Józefa II, Kantatę na intronizację cesarza Leopolda II oraz arie Ludwiga van Beethovena.
Benjamin Bayl to utalentowany dyrygent o duńsko-australijskim pochodzeniu. Czuje się dobrze w repertuarze nowoczesnym i tradycyjnym. W ostatnim czasie osiągnął ogromny sukces, debiutując z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi, operami oraz orkiestrami muzyki dawnej.
Dowiódł swoich umiejętności i talentu dyrygenckiego we współpracy z Malezyjską Orkiestrą Symfoniczną, Mahler Chamber Orchestra, Orkiestrą Symfoniczną Principado de Asturias, Orkiestrą Symfoniczną z Nantes, Royal Philharmonic Orchestra, Słoweńską Orkiestrą Symfoniczną RTV, Wrocławską Orkiestrą Barokową, zespołami Collegium Vocale Gent, Drottningholmsorkester, Hanover Band oraz ze skandynawskimi orkiestrami z Umea, Gavle, Aalborga i Sonderjyllands.
Orkiestra Kameralna NFM Leopoldinum powstała w 1978 roku. Nazwą nawiązuje do jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie Środkowej, słynącej ze znakomitej akustyki Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tożsamość artystyczną orkiestra kształtowała przez szereg osobowości, z których największy wpływ na zespół wywarł Karol Teutsch. Artysta potrafił połączyć najlepsze umiejętności indywidualne muzyków orkiestry kameralnej. Stworzył też model szefa, będącego jednocześnie wykonawcą-wirtuozem i dyrygentem. Obecnie dyrektorem artystycznym jest altowiolista Hartmut Rohde, który zastąpił skrzypka Ernsta Kovacica. Rohde jest profesorem w Universitat de Kunste w Berlinie oraz w Royal Academy of Music w Londynie.
Kameraliści Leopoldinum nagrali kilkanaście płyt, z których Rossini Gala z Ewą Podleś otrzymała nagrodę Fryderyka 1999.
(kt)
Reklama
35 koncertów w piętnastu miejscowościach na Dolnym Śląsku. 49. edycja Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans"
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze