Oława Przegląd
Międzynarodowy Festiwal Filmowy "T-Mobile Nowe Horyzonty" we Wrocławiu pokazuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Towarzyszące mu wydarzenia - wystawy i koncerty, a także wykłady i warsztaty, składają się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną. Podczas kwietniowego weekendu OK zaprasza miłośników kina, na projekcję pięciu filmów, prezentowanych w ubiegłym roku, na różnych festiwalowych konkursach.
- Pomysł podjęcia współpracy z NH zrodził się na jednym ze spotkań DKF - mówi dyrektor OK Anna Ślipko. - Mam nadzieję, że nasza oferta spotka się z zainteresowaniem oławskiej publiczności. Festiwalowe dwa tygodnie okazują się niewystarczające, aby obejrzeć wszystkie tytuły, zawsze coś umyka. Nadarza się więc okazja zobaczenia kilku bardzo interesujących filmowych obrazów.
W piątek 19 kwietnia, po rozpoczynającym imprezę o godz. 19.00 koncercie grupy "New Bone", pokaz filmu "Z daleka widok jest piękny". W podkarpackiej wiosce latem toczy się nieco ospałe życie, wypełnione codziennymi czynnościami. Główny bohater filmu - Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką - zbiera złom, na zagraconym podwórku tnie na części stare samochody. Gdy wywiezie matkę do zakładu opieki, zyska dom, w którym chce rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika, nikt nie wie, co się z nim stało. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy - najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją własność, bo pozostawioną bez opieki. Po jego powrocie zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w splądrowanym siedlisku.
W sobotę 20 kwietnia, o godz. 18.00, rozpocznie się projekcja filmu "Holy motors", którego bohaterem jest milioner Oscar, pracujący dla tajemniczej agencji. Jego zadanie polega na wcielaniu się w obcych ludzi i poświęcaniu dla nich własnej tożsamości. Surrealistyczne wędrówki przez zamroczony fantazjami Paryż i biała limuzyna, która skrywa tajemnice pewnej agencji.
W tym samym dniu, o godz. 20.00, widzowie obejrzą "Code blue" Urszuli Antoniak. Marian jest pielęgniarką. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. W zamian zatrzymuje i kolekcjonuje drobne przedmioty, należące do zmarłych pacjentów. Między poświęceniem a odkupieniem, chłodem a emocjonalną intensywnością, kontrolą a wkradającym się w życie Marian chaosem, w centrum tej filmowej układanki znajduje się ciało - wyzwalające się z ograniczeń, z jednej strony pożądające, z drugiej uświęcone, szukające drogi do intymności z innymi ciałami.
W niedzielę 21 kwietnia pierwszym filmem prezentowanym w OK, o godz. 18.00, będzie "Nagroda". W tle zainspirowanej wspomnieniami opowieści reżyserki tkwi dramatyczna wielka historia współczesnej Argentyny: wojna domowa i wojskowy zamach stanu. Urodzona w Buenos Aires Markovitch miała osiem lat w chwili puczu generała Videli. Podobnie jak jej bohaterka, siedmioletnia Ceci, uciekła z matką do odległej prawie o 300 km od stolicy nadmorskiej miejscowości San Clemente de Tuyu. Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę, nie zdając sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie?
Dwie godziny potem będzie prezentowany obraz pt. "Grabarz". To adaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego, o tajemniczym młodzieńcu, obejmującym posadę grabarza w San Rocco. Miasteczko nawiedza plaga. Ludzie masowo umierają, ostatni żywi pchają na cmentarz wozy pełne trumien. Film zrealizowano za pomocą aparatu, używanego podczas wyścigów konnych, do rejestrowania zawodników, przecinających linię mety.
(mag)
Reklama
Od 19 do 21 kwietnia Ośrodek Kultury wraz organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Nowe Horyzonty" proponuje miłośnikom kina retrospektywę filmową obrazów, prezentowanych we Wrocławiu, w lipcu 2012
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze