Bogatym w anegdoty wystąpieniem sekretarz noblistki zakończył imprezę, która zgromadziła w auli LO ok. 180 uczniów oraz zaproszonych gości. Mówił m.in. o warsztacie literackim Szymborskiej - notowaniu pomysłów w osobnym zeszycie, długim dojrzewaniu do napisania tekstu, a także zdolności tworzenia gotowych, nie wymagających już poprawek wierszy. Jako prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej wspomniał o planach opublikowania nieznanych utworów oraz korespondencji noblistki. Gość odpowiadał na pytania publiczności: o relacje Szymborskiej z Miłoszem, Różewiczem i Herbertem, ulubione lektury oraz utratę wiary w socjalizm. Najmłodsza uczestniczka konferencji, 11-letnia Ola Borowicz, chciała wiedzieć, czy poetka miała w domu telewizor i jakie programy najchętniej oglądała.
Uczniowie wysłuchali także referatów Joanny Adamowskiej, która dokonała wprowadzenia w twórczość noblistki, Adriana Glenia, podkreślającego religijne aspekty tej poezji, oraz oławianina Mateusza Kotwicy, który za główną regułę twórczości Szymborskiej uznał nieufność wobec otaczającego nas świata i podważanie rzeczy pozornie oczywistych.
Dla uczniów konferencja była doskonałą okazją do przećwiczenia umiejętności organizacyjnych oraz do prezentacji artystycznych. Referaty ekspertów przeplatali piosenkami do wierszy noblistki. Natomiast Blandyna Niemirowska po raz kolejny udowodniła, że jako pedagog potrafi współtworzyć wydarzenie zdecydowanie wykraczające poza ramy zwykłej szkolnej imprezy.
Xawery Piśniak
Napisz komentarz
Komentarze