Oława Wykłady i działanie
"Rusz się" - to grupa lokalnych aktywistów, na czele z oławianką Magdaleną Górską, zainteresowana inicjatywami społecznymi i ekorozwojem. Związana jest również z działalnością "Wymiennika Wrocławskiego" oraz fundacji "Cohabitat".
Podczas spotkania, odbywającego się w sali konferencyjnej OK, prezentowano ideę stworzenia centrum społecznościowego. Organizatorzy spotkania chcą zrealizować projekt na zasadzie aktywności społecznej. Wieża ciśnień ma dobrą lokalizację, przy Urzędzie Miejskim i Liceum Ogólnokształcącym nr 1, kilkaset metrów od dworca PKS i od Rynku, jest otoczona parkiem. Magdalena Górska twierdzi, że miasto jest zainteresowane projektem i wyraziło chęć przekazania budynku w użytkowanie, za symboliczną kwotę. Powstałe stowarzyszenie wyremontowałoby obiekt oraz sprawowało nad nim opiekę.
Organizatorzy spotkania uważają, że w mieście jest za mało inicjatyw, a jeden Ośrodek Kultury nie wystarczy. - W Oławie mieszkają osoby, które chcą działać, ale są rozproszone - mówiła Magdalena Górska. - Chcemy się połączyć i w pusty obiekt tchnąć życie. Stworzyć miejsce, w którym w twórczy sposób każdy będzie mógł spędzać czas.
Miejsce byłoby otwarte dla wszystkich, bez względu na wiek, przekonania czy umiejętności. We wstępnych planach inicjatorzy wymyślili, że górna część byłaby przestrzenią eksperymentalną, środkowa mogłaby służyć za ścianę wspinaczkową, a dolna za kawiarnię. W przestrzeni eksperymentalnej odbywałyby się warsztaty, koncerty, ćwiczenia, działania artystyczne, spotkania itp. Środkowa część, oprócz ściany wspinaczkowej, to przestrzeń np. na wystawy. Na samym dole w kawiarni - miejsce na czytanie książek, wspólne spotkania i rozmowy. Organizatorzy chcieliby utrzymać obiekt z działalności gospodarczej (ściana wspinaczkowa, kawiarnio-księgarnia), organizować komercyjne szkolenia oraz starać się o dofinansowanie z zewnątrz. Magdalena Górska uważa, że największą trudnością jest wyremontowanie obiektu, który podlega opiece konserwatorskiej. Nie ma sprawnych instalacji oraz węzła sanitarnego. Jeżeli budynek miałby służyć większej grupie ludzi, potrzebna jest winda.
Wśród osób, które przyszły na spotkanie, był oławianin Krzysztof Orchowski. Obecnie nie mieszka w Oławie, ale chciałby, żeby w mieście coś się zmieniło i było więcej rzeczy dla młodych. Inicjatywa Magdaleny Górskiej zaczęła się rozwijać od wspólnych rozmów. - Ona z mówienia przeszła do czynów - mówi Krzysztof Orchowski. - Chcieć to móc, więc wierzę, że jej się to uda.
Po przedstawieniu wstępnego zarysu, kilkanaście osób uczestniczących w spotkaniu mogło wyrazić swoje opinie. Niektórzy twierdzili, że ożywienie wieży ciśnień jest trudnym zadaniem. Żeby projekt się udał, musi się skonsolidować grupa, która zechce działać. Magdalena Górska nie zrażała się niską frekwencją. Ma nadzieję, że wykłady, które będzie organizowała, pomogą jej znaleźć takie osoby. Chce też rozpocząć współpracę ze szkołami.
Dyrektor Ośrodka Kultury Anna Ślipko podkreśliła, że należy zebrać w Oławie osoby i grupy, które podobnie jak Magdalena, chcą coś robić. Wspólnymi siłami na pewno działałoby się efektywniej. Rozmawiano również o tym, skąd wziąć pieniądze na remont wieży, także o tym, że należy powołać stowarzyszenie.
Plany wykorzystania wieży były już dawno - to wizualizacja Przemysława Batoga, o której pisaliśmy w 2009 roku
Burmistrz Franciszek Październik mówi, że użyczenie wieży stowarzyszeniu nastąpiłoby na podstawie umowy dzierżawy, po wystąpieniu organizacji ze stosownym wnioskiem. Warunki dzierżawy będą ustalone w porozumieniu ze stowarzyszeniem. Podoba mu się pomysł z zagospodarowania wieży ciśnień: - Rozmawiałem na ten temat z przedstawicielką stowarzyszenia Magdaleną Górską. W tej wstępnej rozmowie ustalono też, że nie będzie zgody na zamontowanie na wieży ciśnień anteny telefonii komórkowej. Ustalono również, że w przypadku sfinalizowania projektu, miasto wesprze go finansowo. Natomiast jest jeszcze za wcześnie na szczegóły.
Pomysł nie nowy
O ożywieniu wieży ciśnień myślano już od lat. W 2004 roku, na sesji Rady Miejskiej, w uchwalonym Planie Rozwoju Lokalnego oraz Lokalnego Planu Rewitalizacji zakładano połączenie budynku wieży ciśnień oraz gmachu miejskiego szklanym łącznikiem.
W 2007 roku, w opublikowanym Programie Promocji Oławy, którego autorem był Jerzy Witkowski, można było przeczytać: - Wieża ciśnień, wraz z sąsiednim budynkiem filialnym Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana III Sobieskiego, są doskonałymi obiektami na stworzenie profesjonalnego centrum muzealno-turystycznego. Szukano również nowego właściciela wieży. Jednak nie znalazł się chętny do kupienia obiektu za 65 tysięcy złotych
Tekst i fot.: Malwina Gadawa
Napisz komentarz
Komentarze