Oława Koncert
Młodzi muzycy - Magdalena Brudzińska oraz "The Klezzmates" - udowodnili, że twórczość Stanisława Moniuszki jest inspirująca i ma szansę na odrodzenie w nowej formie.
Krakowski zespół powstał w 2005 roku, gra własną wizję muzyki klezmerskiej i żydowskiej. W ich twórczości usłyszeć można także inspiracje muzyką bałkańską, folklorem, jazzem oraz współczesną muzyką klasyczną.
Projekt "Moniuszko po klezmersku" jest prezentowany w ramach cyklu dolnośląskich koncertów hawdalowych. Organizatorem jest fundacja "Pro Arte 2002" i Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny 50. Festiwalu Moniuszkowskiego oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej "Simcha". Muzycy połączyli utwory Stanisława Moniuszki z energiczną klezmerską stylistyką. Do swojego projektu wybrali pieśni ze "Śpiewników domowych", fragmenty opery "Halka"oraz z cyklu "Pieśni wieśniacze". Melodie pieśni i główne tematy instrumentalnych części opery zaaranżowali w zupełnie nowej, żywiołowej klezmerskiej stylistyce, z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego rodzaju muzyki instrumentarium: akordeonu, klarnetu, altówki, kontrabasu, perkusji i głosu. Początek koncertu w sali widowiskowej Ośrodka Kultury - o godz. 19.00. Bilety w cenie 15 złotych można kupić w OK, tel. 71-313-28-29 lub przed koncertem.
Program koncertu
1. Mazur z II aktu opery "Halka"
2. "Groźna dziewczyna" z cyklu III Pieśni Wieśniaczych, słowa - autor nieznany
3. Dumka "Przychodź miły", sł. J.Czeczot
4. "Cyganie", sł. przekład z rosyjskiego P. Maszyński
5. "Serce moje" z cyklu "Cztery piosnki", sł. A.Kolankowski
6. "Tańce góralskie" z III aktu opery "Halka"
7. "Pieśń Nai", sł. J.Korzeniowski
8. "Czy powróci", sł. J.Kraszewski
9. "Kum i Kuma", sł. J.Czeczot
10. "Pieśń wieczorna", sł. W.Syrokomla (L.Kondratowicz)
11. Dumka "Nie śpię, nie jem, dręczę siebie"
12. "Prząśniczka", sł. J.Czeczot
(mag)
Reklama
We wtorek 20 listopada będzie można usłyszeć w Ośrodku Kultury muzykę żydowską, w ramach kolejnej edycji dolnośląskich koncertów hawdalowych
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze