Oława Spotkanie artystów
Zmieniono formułę pleneru, chcąc przede wszystkim włączyć mieszkańców do uczestnictwa. W tym roku królować będzie fotografia. Do Oławy przyjadą głównie artyści, reprezentujący tę dziedzinę sztuki. Dyrektor Ośrodka Kultury Anna Ślipko mówi, że taki dobór uczestników to także skutek tego, że w ośrodku wkrótce będzie otwarta pracownia fotografii analogowej, profesjonalnie wyposażona, dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Zmieniliśmy formułę, ponieważ chcemy wyjść do mieszkańców - mówi Anna Ślipko. - Dlatego w tym roku artyści zorganizują warsztaty dla chętnych. To będzie doskonała równowaga między działalnością artystyczną a pedagogiczną. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z wiedzy i umiejętności naszych gości.
Kuratorem merytorycznym pleneru jest Zbigniew Kordys, pracownik Ośrodka Kultury. Plener będzie trwał od 3 do 11 sierpnia. Rozpocznie się w piątek o godz. 18.00 wernisażem, na nim będą prezentowane prace z ubiegłego roku. Artyści będą nie tylko tworzyć, ale także prowadzić codziennie warsztaty, od godz. 11.00 do 17.00, w grupach, liczących od 5 do 8 osób. Większość potrzebnych materiałów zakupi Ośrodek Kultury.
Fotografia studyjna
4 i 5 sierpnia będą prowadzone warsztaty fotografii studyjnej. Uczestnicy zajmą się technikami oświetlenia, używanymi przy tworzeniu kompozycji w charakterze martwej natury. Stworzą operacyjny stół zdjęciowy. Poprzez analizę fotografii mistrzów, spróbują dotrzeć do tajemnicy warsztatu Irvinga Penna i Josefa Sudka. Będą także porównywać fotografie z lat czterdziestych. Także wykonają fotografie kamerą wielkoformatową. Poprowadzi je Paweł Syposz, absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Od 1994 roku wykonuje prace, związane z fotografią reklamową i wydawniczą. Portfolio fotografii autorskiej jest dostępne pod adresem: www.syposz.com. Technika wykonania prac to najczęściej fotografia srebrowa, fine art print, wielkoformatowe błony graficzne, wrażeniowe instalacje odfotograficzne, audiowizualne pokazy mobili świetlnych.
Fotografia portretowa
6 i 7 sierpnia będą prowadzone warsztaty z fotografii portretowej, w oświetleniu naturalnym oraz sztucznym, z użyciem tradycyjnych srebrowych oraz współczesnych (cyfrowych) technik rejestracji obrazu. Uczestnicy zajmą się nawiązaniem kontaktu z osobą portretowaną, koncepcją portretu, planowaniem oświetlenia oraz przygotowaniem odbitki fotograficznej. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Karcmarz. Skończyła studia w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, w specjalności psychologia kliniczna, oraz na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest absolwentką Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, wykładowcą w Międzynarodowym Forum Fotografii "Kwadrat". Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.
Rzeźba i kamera
W plenerze weźmie także udział Sylwester Chłodziński. Rzeźbi w glinie. Będzie prowadził zajęcia z uczestnikami w dniach 4, 5 oraz 8 i 9 sierpnia. Za najważniejsze uznaje 28 lat pracy w rzeźbie i okolicach, od miniatur po kilkumetrowe pomniki miejskie. Tworzy w każdym materiale, od styropianu zaczynając, po drewno, glinę, piaskowiec i marmur, na żywicy kończąc.
6 i 7 sierpnia przekaże oławianom swoją wiedzę Hubert Banaszkiewicz. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z techniką pracy kamerą wielkoformatową 4x5, także z procesem wywoływania błon wielkoformatowych oraz wykonywania powiększeń w tradycyjnej technice srebrowej, z zachowaniem najwyższych fine-artowych standardów. Banaszkiewicz jest wybitnym fachowcem w zakresie tradycyjnych technik ciemniowych.
Sławoj Dubiel będzie fotografował w Oławie od 8 do 10 sierpnia. W trakcie trzech dni pracy warsztatowej uczestnicy posiądą umiejętność pracy kamerą wielkoformatową 4x5. Temat fotografia plenerowa, architektura.
Fotografia konceptualna
Dorota Sitnik zaprasza na warsztaty 8 i 9 sierpnia, pt. "Wstęp do fotografii konceptualnej". Zadaniem będzie zapoznanie uczestników z możliwościami kreatywnego wykorzystania medium jakim jest fotografia i jednocześnie wstępem do tworzenia fotografii konceptualnej, m.in. na przykładzie metody "zdjęcia w zdjęciu".
Dorota Sitnik jest absolwentką Wyższego Studium Fotografii AFA we Wrocławiu oraz Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2009 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Uczestniczyła w wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. Oprócz fotografii zajmuje się rysunkiem oraz projektowaniem graficznym.
Fotografia dokumentalna
Jednym z gości, który przyjedzie do Oławy, jest Paweł Olejniczak. Na warsztatach 8 i 9 sierpnia przybliży techniki odzyskiwania kolorowych negatywów wielkoformatowych. Będzie uczył także podstawy obsługi światłomierza zewnętrznego, pracy z kamerą wielkoformatową oraz w grupie, w celu stworzenia minicyklu.
Paweł Olejniczak zajmuje się fotografią dokumentalną i produktową. W swoich zdjęciach przedstawia fascynacje zwykłością i codziennością. Ukończył Akademie Sztuk Pięknych w Warszawie i Instytut Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.
Jednym z lokalnych akcentów jest udział w plenerze oławianina Wojciecha Sienkiewicza. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie, w pracowni Dity Pepe. Autor fotograficznych cykli z pogranicza dokumentu i konceptualizmu. Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych i zbiorowych, m. in. podczas Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej "Autobiografia". Aktualnie dokumentuje rozsiane po Polsce ulice oławskie. Swoje warsztaty poprowadzi 7 i 8 sierpnia. Efektem tych warsztatów jest powstanie zalążka fotograficznego archiwum miasta, opisanego datą i miejscem. W ramach warsztatów uczestnik ma wymyślić swój obiekt poszukiwań, nauczyć się w sposób doskonały panować na światłem zastanym (lub sztucznym, o ile wybierze pracę we wnętrzach), techniką pracy z aparatem i dalszą edycją zdjęć, w celu stworzenia spójnej plastycznie wypowiedzi.
Potoczny dzieciom
Lokalnym artystą, który weźmie udział w plenerze, jest także oławianka Bożena Potoczny. Absolwentka Liceum Plastycznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego - Wydział Filologiczny, oraz Studium Reżyserii PWST we Wrocławiu. Wieloletni pracownik naukowy oraz pedagog, animator kultury współpracujący z instytucjami kultury we Wrocławiu i w Oławie. Malarka, specjalizująca się w technikach, takich jak: akwarela, pastele, akryl i olej. Główne jej zainteresowania to portret i studium natury. Bożena Potoczny prowadzi swoją działalność artystyczną ponad 30 lat, w tym okresie była autorką wielu wystaw malarskich i fotograficznych.Na warsztatach - 6, 8 i 9 sierpnia - chce zapoznać dzieci i młodzież z podstawowymi technikami malarskimi, takimi jak: pastele, akwarele i rysunek. Zajęcia przeznaczone są szczególnie dla osób rozpoczynających przygodę z malarstwem i rysunkiem. Poprzez doskonalenie strony warsztatowej uczestnicy mają jednocześnie możliwość poznania zasad kompozycji i zdobycia umiejętności obserwacji natury. Zdobyte podczas warsztatów umiejętności będą podstawą do indywidualnych poszukiwań artystycznych.
*
Chętni mogą się zgłaszać poprzez stronę internetową: www.kultura.olawa.pl. Tam również można szukać szczegółowych informacji. Będą także organizowane otwarte spotkania, na których goście opowiedzą o swojej działalności i przedstawią dorobek.
Owoce pleneru będzie można zobaczyć na wernisażu 11 sierpnia. Prace wystawią tam nie tylko artyści, ale także uczestnicy warsztatów.
3 sierpnia - rozpoczęcie pleneru wernisażem, o godz. 18.00
Malwina Gadawa
Reklama
Jak fotografować w studiu, wykonywać powiększenia w ciemni i robić zdjęcia dokumentalne? O tym i o wielu innych rzeczach będzie można się dowiedzieć na XVII Plenerze Malarsko-Rzeźbiarsko-Fotograficznym, który rozpocznie się w piątek 3 sierpnia
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze