Oława Nowa publikacja
- Już od dawna myśleliśmy, żeby tworzyć foldery informacyjne o najciekawszych miejscach i zabytkach w Oławie - mówi Renata Romanowska, naczelnik wydziału. - Remont ratusza i jego oficjalne otwarcie podczas Dni Koguta, to doskonała okazja, aby rozpocząć cykl, właśnie od wizytówki Oławy. Następny folder będzie przedstawiał pałac Luizy - siedzibę Urzędu Miejskiego.
Folder łączy ze sobą elementy klasyczne i nowoczesne. Na wszystkie strony wewnętrzne nałożono teksturę z czerpanego papieru. Na niej - tekst i zdjęcia. Publikacja zawiera części - historyczną, remontową, galerię wnętrz na rozkładówce, dotyczącą zegara oraz zdjęcia budynku na zewnątrz. Na okładce - najstarsze drzwi w ratuszu, przy wejściu na wieżę, oraz fotografia starodawnego zamka i klamki, które cały czas działają. Całość prezentuje się bardzo ładnie i profesjonalnie. Folder wykonała za 9,5 tysiąca złotych oławska firma "Foto HQ". To koszt fotografii, składu oraz wydrukowania 1.000 egzemplarzy. Część z nich trafi do szkolnych bibliotek oraz do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Będą rozdawane także gościom, jako materiał promujący Oławę.
Po ukazaniu się folderu pojawiły się pytania o to, dlaczego miasto zaangażowało firmę do zrobienia zdjęć, skoro w Ośrodku Kultury pracuje fotograf na 3/4 etatu. Wiemy, że wydział promocji rozmawiał ze Zbigniewem Kordysem o tym, czy jako pracownik Ośrodka Kultury, a więc i miasta, wykona fotografie. On jednak stwierdził, że to nie było pytanie do odpowiedniej osoby, ponieważ w Ośrodku Kultury nie jest zatrudniony na stanowisku fotografa.
- Każdy ma swoje racje i nie chciałam niczego na siłę forsować, bo nie o to przecież chodzi - mówi Renata Romanowska. - W takim wypadku postanowiliśmy zlecić usługę firmie "Foto HQ", należącej do państwa Matusewiczów, ponieważ zależało nam dodatkowo na kompleksowej usłudze. Ponadto znam prace tego małżeństwa i wiem, że ich fotografie są bardzo ciekawe, niekonwencjonalne, intrygujące. Często też wychodzą poza ogólne schematy, a efekt może każdy sam ocenić, oglądając folder, który jest dostępny w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.
- Moja praca w Ośrodku Kultury jest związana z działalnością edukacyjną, uczę obcowania z kulturą i sztuką za pośrednictwem medium, jakim jest fotografia tradycyjna - komentuje Zbigniew Kordys. - W prowadzonych przeze mnie warsztatach biorą udział adepci fotografii w szerokim spektrum wieku - od młodzieży gimnazjalnej, po seniorów z Oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Fotografii do folderu promocyjnego nie mogłem wykonać co najmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim tego typu działanie nie jest zgodne z zakresem obowiązków instruktora fotografii. Trzeba też pamiętać o tym, że wykonanie sesji fotograficznej na wysokim poziomie merytorycznym, artystycznym i technicznym, wymaga odpowiedniego zaplecza (sprzęt fotograficzny, oświetleniowy oraz narzędzia do postprodukcji fotografii), także wykwalifikowanej i doświadczonej ekipy (styliści, fachowcy od wizażu, retuszu). Ośrodek Kultury nie jest powołany do spełniania takich warunków, w związku z czym nie dysponuje ani odpowiednim sprzętem, ani specjalistyczną kadrą.
Malwina Gadawa
Fot.: fotohq.com
Napisz komentarz
Komentarze