Powiat Połączenie szkół
Nie obyło się jednak przy tym bez długiej i burzliwej dyskusji, którą inicjowali i prowadzili głównie radni Platformy Obywatelskiej, a zwłaszcza szef ich klubu Marek Szponar. Już na początku sesji, w imieniu komisji Prawa i Porządku Publicznego, złożył wniosek, aby zdjąć tę sprawę z porządku obrad. Wniosek jednak przepadł w głosowaniu, bo sprzeciwiło się 10 radnych z koalicji rządzącej. - Nie jest tajemnicą, że sprawa przejęcia przez powiat gimnazjum od gminy Jelcz-Laskowice jest dla tej koalicji być albo nie być - komentował to później Szponar.
Przypomnijmy, że uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1, prowadzonego przez jelczańsko-laskowicki samorząd gminny, uczą się w budynku powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych od września ubiegłego roku. Gmina teraz dzierżawi pomieszczenia od powiatu. Oba samorządy postanowiły jednak zrobić krok do przodu i połączyć obie placówki w jeden organizm. Do takiego rozwiązania przekonywano radnych powiatowych już na sesji 22 lutego. Wtedy doszło do ostrej polemiki między Markiem Szponarem i burmistrzem Jelcza-Laskowic Kazimierzem Putyrą. Szponar oskarżał Putyrę, że chce zlikwidować gimnazjum, ale rękami radnych powiatowych. Putyra rewanżował się przypomnieniem czasów, gdy Szponar był wiceburmistrzem Jelcza-Laskowic i wtedy także rozważał takie działanie.
Na marcowej sesji Rady Powiatu do połączenia szkół w imieniu Zarządu Powiatu przekonywał starosta Zdzisław Brezdeń. Mówił, że w naszym powiecie to rzecz nowa, eksperyment, ale powinien przynieść sukces obu samorządom, które zmagają się z problemem niżu demograficznego, grożącego likwidacją szkół. Ma to także poprawić finanse powiatu i gminy, które ciągle muszą dokładać do subwencji oświatowej. Powiat ma puste pomieszczenia, bo liczba uczniów w ZSP z roku na rok spada. Jeszcze w 2002 roku w 25 oddziałach ZSP uczyło się ponad 680 uczniów, a teraz jest ich już tylko 314, w 11 klasach. Gmina z kolei ma problem ze stanem technicznym budynku, w którym mieściło się gimnazjum nr 1 i dlatego musiała wyprowadzić z niego uczniów. Kilka miesięcy wspólnego użytkowania budynku przy ulicy Techników skłoniło władze gminy i powiatu do połączenia szkół w jeden organizm. - Będzie sprawniej i taniej - przekonywał starosta.
Innego zdania była przedstawicielka Rady Rodziców - Agnieszka Kozubek-Pochopień. Zwróciła uwagę przede wszystkim na zagrożenia, wynikające z kontaktu dzieci w wieku gimnazjalnym z uczniami szkoły średniej, często już dorosłymi ludźmi. - W szkole jest monitoring, ale kamery nie obejmują toalet, gdzie na przerwach jest silno od tytoniowego dymu - mówiła i twierdziła, że rodzice uczniów PG nr 1 są przeciwni połączeniu szkół.
Obecny na powiatowej sesji wiceburmistrz Jelcza-Laskowic Aleksander Mitek stwierdził, że jako były wieloletni dyrektor szkoły podstawowej, której absolwenci uczą się w PG nr 1, ma inne zdanie na ten temat, poparte głosami rodziców, z którymi często rozmawia. Są zadowoleni z warunków do nauki, jakie mają w ZSP. W nowym roku szkolnym, po połączeniu szkół, uczniowie gimnazjum będą mogli na równych prawach korzystać ze wszystkich pracowni i gabinetów ZSP, a także z przyszkolnego "Orlika".
Marek Szponar uparcie twierdził, że połączenie PG nr 1 z ZSP to zły pomysł, eksperyment na żywym organizmie, który przyniesie więcej szkód niż pożytku. Uważał, że przyniesie to korzyść tylko gminie Jelcz-Laskowice, która "zaoszczędzi parę złotych".
Z kolei Antoni Markiewicz z PO bał się o nauczycieli, zatrudnionych w PG, bo mogą po połączeniu stracić pracę.
Dyskusja się przedłużała, ale ponieważ nie zmierzała do porozumienia, więc w końcu zdecydowano się przegłosować uchwałę. Poparło ją 10 radnych z koalicji, siedmiu z PO i BBS było przeciw. Wstrzymał się Robert Padula, a w tej części sesji nie uczestniczył już Marek Chudy z PO.
Jeśli wojewoda i kurator oświaty nie zakwestionują uchwały, od nowego roku szkolnego ZSP wchłonie PG nr 1. Z projektu porozumienia wynika, że samorząd gminny będzie wspomagał powiat w prowadzeniu szkoły, pokrywając te koszty, na które nie będzie środków z subwencji.
Krzysztof A. Trybulski
Reklama
Rada Powiatu na marcowej sesji zadecydowała o włączeniu jelczańskiego Publicznego Gimnazjum nr 1 w strukturę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jelczu-Laskowicach
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze