Gmina Oława Nie zainwestują
Konferencja prasowa, 15 marca, w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych miała uroczystą oprawę. Rangę wydarzenia podnosiła obecność wicepremiera Waldemara Pawlaka i ambasadora RFN Rüdigera von Fritscha. Firma Tognum kontrolowana jest przez potentatów - Daimlera i Rolls-Royce`a. Za 90 mln euro wybudują na Pomorzu Zachodnim zakład produkujący elementy silników okrętowych. Zatrudnienie znajdzie tam ok. 220 pracowników.
Te doniesienia położyły kres nadziejom na przyciągnięcie niemieckiego inwestora do Godzikowic. W rywalizacji ze Stargardem jest 1:1. Tak jak kiedyś odebrano im firmę AAM, tak teraz oni pozbawili gminę Oława dużego inwestora.
Negocjacje z Tognum rozpoczęły się w kwietniu 2011. Wizję lokalną przeprowadzono w czerwcu, goście przylecieli wówczas helikopterem. W lipcu odbyło się kolejne spotkanie ze specjalistami do spraw energetyki, nadzoru budowlanego, wodociągów i kanalizacji. Każdy z nich omawiał swoją dziedzinę i odpowiadał na pytania inwestora. Działka w Godzikowicach podobała się na tyle, że została wybrana ze 100 możliwych lokalizacji do sześciu.
Potem było już tylko dwóch faworytów, ale firma nie dotrzymała terminu decyzji - na sierpień 2011. W ostatniej chwili odwołano badania archeologiczne w Godzikowicach, a specjalista informował, że wyjeżdża do Stargardu.
Wójt Jan Kownacki tłumaczy nagłą zmianę decyzji ubiegłoroczną kampanią wyborczą do Sejmu. Podejrzewa, że wybór woj. zachodniopomorskiego mógł być efektem lobbingu tamtejszych parlamentarzystów. Inne okoliczności, które mogły zaszkodzić Oławie, to nagłe odwołanie zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w czerwcu 2011. Natomiast wiceprezes Tognum Ulrich Dohle chwalił na konferencji prasowej położenie Stargardu, ze względu na bliskość odbiorców okrętowych silników - portów w Świnoujściu i Szczecinie. Jednak kluczowa mogła być zmiana właściciela niemieckiej spółki. W trakcie negocjacji stał się nim koncern Rolls-Royce, który posiada już nieruchomości w Stargardzie Szczecińskim.
Wciąż szukają inwestorów
Gmina Oława prowadzi kampanię promocyjną działek, przeznaczonych na inwestycje. Przy drodze do Wrocławia umieszczono dodatkowy plakat, a w "Gazecie Wrocławskiej" ukazał się sponsorowany artykuł. Mowa w nim o obydwu lokalizacjach - w Stanowicach i w Godzikowicach. Potencjalni inwestorzy informowani są o infrastrukturze terenów i o zwolnieniu z podatku od nieruchomości na 3 lata. W Godzikowicach, objętych terenem działania Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, jest do sprzedania ok. 39 ha, a w Stanowicach - uznanych w 2008 w konkursie "Grunt na medal" za najlepsze tereny inwestycyjne na Dolnym Śląsku - 25 ha. Przeciw tej drugiej transakcji protestuje część mieszkańców.
Xawery Piśniak
Reklama
To nie Godzikowice, a Stargard Szczeciński został wybrany na siedzibę nowej fabryki silników przez niemiecką firmę Tognum. Rozmowy w sprawie lokalizacji zakładu prowadzono z gminą Oława od kwietnia 2011. Odbywały się w całkowitej dyskrecji
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze