Listy, opinie, polemiki
Po raz drugi w przeciągu kilkunastu lat Zespół Szkół Specjalnych w Oławie ma zmienić lokalizację. Przeniesienie naszej placówki z ulicy Chrobrego na ulicę Broniewskiego odbyło się pod wielkim, szumnym hasłem "Integracja zaczyna się w sercu człowieka". Miało to być miejsce docelowe, poprawiające dotychczasowe warunki nauki i pracy. Decyzja ówczesnych władz miejskich i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, które było organem prowadzącym szkołę specjalną, uzasadniana była dobrem dziecka i wyjściem naszych dzieci ze społecznej izolacji. Już wtedy pojawiły się wątpliwości, że dwóm szkołom w jednym budynku będzie za ciasno. Mimo wielu wątpliwości i sprzeciwów ze strony rodziców i pracowników szkoły, w kwietniu 1997 rozpoczęliśmy naukę w "naszym" nowym budynku.
Cieszy nas fakt, że wciąż mówi się o polepszaniu warunków nauki dzieci niepełnosprawnych. Zwłaszcza w ostatnim czasie sprawa naszej szkoły nabrała tempa, stała się głośna i budzi wiele emocji. Należy jednak przypomnieć, że z pomysłem przeniesienia nas do budynku przy ulicy Broniewskiego wyszła ówczesna pani dyrektor SP nr 4, przy dużej akceptacji władz miasta Oławy, które w ten sposób chciały wybudować tzw. łącznik, czyli budynek łączący salę gimnastyczną z budynkiem starej szkoły.
Kiedy więc i czy faktycznie polepszą się te warunki? Wszystkie propozycje, które do nas docierają, są ciągle rozwiązaniem tymczasowym, niespełniającym wymogów szkoły specjalnej oraz oczekiwań dzieci, rodziców i nauczycieli. Kształcenie dzieci niepełnosprawnych wymaga odpowiedniej bazy lokalowej, w celu wykorzystania gromadzonego przez lata, specjalistycznego sprzętu do nauczania i terapii. Mimo małej liczebności zespołów klasowych, do edukacji dzieci niepełnosprawnych, wynikających z przepisów prawa oświatowego, konieczne są przestronne, jasne, funkcjonalne sale i gabinety do prowadzenia zajęć lekcyjnych oraz specjalistycznych, tj.: zajęcia logopedyczne, rewalidacyjne i terapeutyczne. Nasze dzieci wymagają wielu zajęć ruchowych, dla których konieczne są odpowiednie pomieszczenia: sale do integracji sensorycznej, gimnastyki korekcyjnej, sala doświadczania świata, sala gimnastyczna.
Na przestrzeni 15 lat funkcjonowania naszej placówki w budynku przy Broniewskiego, udało się nam wypracować wiele kompromisów z dyrekcją SP nr 4 i zorganizować dobre, sprzyjające warunki do kształcenia i wychowania naszych uczniów. Lokalizacja placówki w Oławie umożliwia uczestniczenie naszych uczniów w różnych imprezach, wydarzeniach, akcjach środowiskowych oraz programach realizowanych przez szkoły miejskie np. SP nr 5 czy stowarzyszenie "Tęcza". Proces nauczania dzieci niepełnosprawnych odbywa się przede wszystkim poprzez bezpośrednie poznanie otaczającego świata poza szkołą, w środowisku lokalnym.
Funkcjonowanie naszej szkoły w Oławie pozwala na bezpośredni dostęp do wielu miejsc użyteczności publicznej, do których (mimo swoich schorzeń i ograniczeń) nasi uczniowie mogą bez większych trudności dotrzeć, co będzie stanowiło duży problem i generowało koszty w przypadku przeniesienia szkoły poza obręb miasta.
Cieszy nas fakt, że planuje się w czerwcu 2012 oddać do użytku basen "Termy Jakuba", z którego również mogłyby korzystać nasze dzieci, w ramach zajęć wychowania fizycznego.
Nasza placówka kształci dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Deficyty te niejednokrotnie są sprzężone z innymi niepełnosprawnościami, najczęściej ruchowymi. Ze względu na ograniczone możliwości bazy lokalowej, kształceniem objęte są dzieci na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz szkoły zawodowej. Jest też potrzeba, aby opieką i kształceniem objąć również dzieci w wieku przedszkolnym oraz absolwentów gimnazjum, z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Obecnie absolwenci tego gimnazjum zmuszeni są do kontynuowania nauki zawodu w placówkach na terenie innych powiatów, co wiąże się z koniecznością dojazdów, a w konsekwencji z większymi wydatkami. W związku z tym znaczna część uczniów nie podejmuje dalszej nauki, pozostając w domu. Większość dzieci dojeżdża do naszej szkoły, dlatego ważnym aspektem logistycznym jest umiejscowienie placówki w Oławie. Do Zespołu Szkół Specjalnych uczęszczają uczniowie zarówno z miasta, jak i gminy Oława, gminy Domaniów, miasta i gminy Jelcz-Laskowice, gmin Wiązów i Czernica. Jesteśmy jedyną placówką tego typu na terenie powiatu oławskiego.
Dobro dzieci, zwłaszcza niepełnosprawnych, jest bliskie sercu każdego z nas. Dlatego wszelkie działania powinny zmierzać do poprawienia ich i tak już ciężkiej sytuacji życiowej, a przede wszystkim do likwidowania barier, na jakie napotykają zarówno dzieci jak i ich rodzice. Spowodujmy, aby nasze dzieci miały poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, stabilności, aby miały godne warunki do nauki i dalszego rozwoju.
Grono pedagogiczne Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie
Reklama
Grono pedagogiczne oławskiego Zespołu Szkół Specjalnych zajęło stanowisko w sprawie planów przeniesienia tej placówki do innego obiektu
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze