Echa naszych publikacji
Przede wszystkim sprawy dzieci niepełnosprawnych były, są i zawsze będą priorytetowo traktowane przez nasz samorząd. To są również mieszkańcy Oławy, już i tak doświadczeni przez los. Świadczy o tym długoletnia, bardzo dobra współpraca z "Tęczą" i przekazywana temu stowarzyszeniu w różnych formach pomoc (nieodpłatne udostępnienie pomieszczeń w SP nr 8, finansowe wsparcie rozbudowy oraz adaptacji istniejących pomieszczeń przez samorządy Oławy i Jelcza-Laskowic, w wysokości po 40 tys. zł).
Właśnie w trosce o poprawę warunków nauki dzieci niepełnosprawnych, w roku 1997 roku miasto udostępniło Szkole Specjalnej część pomieszczeń w SP nr 4, umożliwiając przeniesienie ich z dotychczas zajmowanego budynku przy ul. Chrobrego w Oławie. Decyzję o przeniesieniu dzieci podjęło Kuratorium Oświaty we Wrocławiu. Opuszczony przez Szkołę Specjalną obiekt stanowił własność Skarbu Państwa i w roku 2001 oławskie Starostwo Powiatowe sprzedało go osobie fizycznej.
Dzieci z SP nr 4 i ze Szkoły Specjalnej uczyły się w dobrych warunkach, ale do czasu. W roku 2002 Starostwo, bez porozumienia z właścicielem obiektu, czyli z miastem, utworzyło w budynku przy ul. Broniewskiego Szkołę Zawodową dla dzieci niepełnosprawnych, a są to często uczniowie powyżej 18. roku życia. Warunki nauki znacznie się pogorszyły. Równocześnie w Oławie zmienia się sytuacja - przybywa nowych, młodych mieszkańców i dla nich trzeba zadbać o nowe miejsca w przedszkolach i szkołach. Aktualne prognozy przewidują, że już w roku szkolnym 2013/14 może zabraknąć kilku pomieszczeń do nauki w SP nr 4. Z tego powodu wypowiedziano umowę najmu Szkole Specjalnej, proponując dwuletni okres wypowiedzenia. Wcześniej, aby rozwiązać ten problem i zadbać o poprawę warunków nauki uczniów obu szkół, w 2009 miasto przekazało nieodpłatnie powiatowi działkę nr 47/2 AM-48, o pow. 6.755 m kw., o wartości rynkowej ok. 1 mln zł (uchwała Rady Miejskiej nr XXXVII/280/09 z 26 sierpnia 2009) przy Szkole Podstawowej nr 8, gdzie miał powstać zespół szkolno-przedszkolny dla dzieci niepełnosprawnych.
Wielokrotne rozmowy na ten temat nie przyniosły jednak żadnych konkretnych efektów. Ponieważ nadal uważam, że dla dobra dzieci niepełnosprawnych ten obiekt powinien powstać, podtrzymuję wcześniejszą deklarację o finansowej partycypacji miasta. Mam nadzieję, że w przyszłości taki obiekt powstanie. Niestety, do chwili obecnej niczego konkretnego Starostwo nie zaproponowało, o czym świadczy uchwalony na rok 2012 budżet Powiatu. Mimo wszystko miasto jest nadal otwarte na wszelkie propozycje ze strony Powiatu, w zakresie rozwiązania tego problemu.
Franciszek Październik burmistrz Oławy
Reklama
Cieszę się, że temat poprawy warunków nauki dzieci niepełnosprawnych spotkał się z tak dużym zainteresowaniem mieszkańców Oławy i powiatu. Cieszę się, mimo bardzo ostrych wypowiedzi internautów, zacytowanych w numerze 4 "GP WO", z 26 stycznia. Chciałbym odpowiedzieć na zawarte w nich pytania i wątpliwości, powtarzając to, o czym wielokrotnie mówiłem wcześniej
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze