Oława/Pobiel
14 sierpnia parafianie w Pobielu świętowali z księdzem Marianem Rapaczem dziesiątą rocznicę powstania parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Równo miesiąc później zdarzyło się coś, czego się nikt nie spodziewał. Wybuchł pożar w kościele, prawdopodobnie na poddaszu. Tam trwały prace remontowe. Wycinano witraż, przy użyciu palnika i to mogło zaprószyć ogień. Spłonął cały dach. W gaszeniu pożaru uczestniczyło dziewięć jednostek straży pożarnej. Podczas akcji ratowniczej strażacy, mieszkańcy i proboszcz wynieśli najcenniejsze rzeczy ze świątyni, m.in. tabernakulum, ołtarz, organy, ławki, konfesjonał i obrazy, ale straty są ogromne. Podczas akcji ratunkowej wnętrze zostało zalane. Trzeba zbudować nowy dach, również sufit. Obecnie msze święte są odprawiane w świetlicy.
Wierni z Pobiela zwrócili się do ludzi dobrej woli z apelem o pomoc: - Teraz czeka nas odbudowa. Wierzymy, że przy bożym błogosławieństwie sobie poradzimy, tak, jak podczas budowy. Wiemy, że w staraniach o odbudowę kościoła nie ustanie nasz proboszcz, który włożył tyle sił i zdrowia w jego powstanie. Jednak nasza parafia jest mała i koszty szybkiego remontu mogą przerosnąć nasze możliwości, a zbliża się zima, najgorszy czas na takie prace. Zwracamy się więc do wszystkich ludzi dobrej woli o ofiary na ten cel. Każda, nawet najmniejsza kwota, przybliży nas do dnia, kiedy nasza świątynia stanie się znów piękna i będzie górować na pobielskim wzgórzu.
Ksiądz Janusz Gorczyca zorganizował w niedzielę zbiórkę pieniędzy. Za każdą pomoc jest wdzięczny były wikariusz tej parafii, a obecnej proboszcz kościoła w Pobielu, ksiądz Marian Rapacz. Oławianie wciąż mogą pomóc.
Wpłać pieniądze
Chętne osoby mogą wpłacać dowolne datki na remont kościoła, na konto parafii: Bank Spółdzielczy w Górze: 37 86630007 0000 0020 2286 0002. Liczy się każda suma.
Budowa kościoła rozpoczęła się w 1998 roku na wzgórzu, pod lasem przy wjeździe do wioski. Ksiądz Marian Rapacz został proboszczem w 2002 roku. Kościół będący w stanie surowym został pomalowany, uszczelniono okna, wykonano instalację odwadniającą i doprowadzającą wodę. Zrobiono sufit, oświetlenie, posadzkę, ambonkę, konfesjonały ołtarz soborowy i ołtarz główny z obrazem Jezusa Miłosiernego. Uporządkowano teren wokół świątyni, Zrobiono schody wejściowe do kościoła i elewację zewnętrzną, zainstalowano dzwony. Wyposażono kościół i zakrystię w meble i sprzęty liturgiczne, potrzebne do normalnego funkcjonowania. Wykończono plebanię, która była w stanie surowym. Powstała przykościelna kapliczka. W kościele były nowe ławki i organy. Prze świątynią stoi pomnik Jana Pawła II. Zagospodarowano główną ścianę prezbiterium i wyłożono granitową posadzkę.
Malwina Gadawa [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze