Gmina Oława
Wiatraki wyższe i wydajniejsze
Budową farmy są zainteresowani trzej inwestorzy. Pierwotnie w południowej części gminy, w pasie od Godzikowic, przez Osiek, Niemil i Owczary do Psar miało powstać 40 wiatraków. Teraz mówi się o 29 masztach, za to wyższych i produkujących więcej energii. Przyjęte poprawki umożliwiają postawienie masztów do wysokości 210 metrów, produkujących maksymalnie 5 MW. Jak podkreśla inspektor ds. planowania przestrzennego Krzysztof Figura, to tylko wielkości wnioskowane i nie wiadomo, czy spotkają się z akceptacją.
Temat sprowokował radnych i urzędników do wymiany zdań na komisji łączonej 29 sierpnia. Zgodzono się, że budowa wiatraków może wywołać protesty społeczne, ale kwestię tę oceniono jako wyzwanie nowoczesności. Podkreślono również korzyści ekonomiczne, które inwestycja mogłaby przynieść gminie.
Wójt Jan Kownacki zaprzeczał, żeby elektrownie wiatrowe wywoływały negatywne skutki uboczne. Przyczyny protestów sprowadził do kwestii ekonomicznych. - Gdyby wszyscy mieszkańcy korzystali z czynszu dzierżawnego, to nikt by nie protestował - mówił.
Przypomnijmy, że projekt budowy elektrowni wiatrowej na Górce Gajowej wywołał na początku 2010 roku protest mieszkańców. Pod pismem sprzeciwiającym się tej inwestycji zebrano ponad 300 podpisów. odbyło się zebranie wiejskie, na którym ekspert z Politechniki Wrocławskiej przekonywał, że bliskie położenie wiatraków odbija się negatywnie na zdrowiu mieszkańców, urządzenie zabija też znaczną liczbę ptactwa.
(xa)
Napisz komentarz
Komentarze