Jelcz-Laskowice Festiwal teatralny
Festiwal otworzy spektakl "Krajobraz z Argonautami", w reżyserii Jonathana Freschiego. Polsko-włoska grupa pokarze wizjonerską i przejmującą podróż przez tajemniczy mit o Argonautach i Medei, kobiecie absurdalnej, komicznej i niebezpiecznej. We wtorek 23 sierpnia zobaczymy na scenie grupę hiszpańsko-włoską, w sztuce "Książę Niezłomny". Autorami scenariusza i reżyserii są Pietro Cennamo i Andrea Visibelli. Będzie to opowieść o znanych postaciach historycznych. Ich losy przeplatają się z historią - prawdą, która jest ponad wszystkim.
24 sierpnia po raz pierwszy wystąpią w "Melodramie" studenci wydziału lalkarskiego litewskiej Narodowej Akademia Muzyki i Teatru. Za pomocą lalek i cieni, przy akompaniamencie muzyki na żywo, pokażą świat pełen fantastyki i miraży. Spektakl pod tytułem "Teatr Zielona Gęś" jest interpretacją utworu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, wyreżyserowaną przez Algirdasa Mikutisa. 25 sierpnia zaprezentuje się Labolatorio Musical della Fondazione Goldoni, w sztuce "Nic do powiedzenia. Poza tym jest wojna". Tematem jest konflikt wojenny i reakcja młodzieży na ten problem.
W piątek po raz pierwszy na laskowickiej scenie wystąpią aktorzy z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Studenci II roku spróbują się zmierzyć z historią i miłosnymi problemami młodego Bena, bohatera filmu "Absolwent". Na tej podstawie powstała sztuka "Sceny Współczesne", którą będzie można obejrzeć 26 sierpnia.
"Za królikiem" - to tytuł sztuki przygotowanej przez słowacką grupę z Państwowej Akademii Teatralnej. Powstała na podstawie "Alicji w Krainie Czarów". Chociaż dominują w niej barwne stroje, przeznaczona jest dla widzów dorosłych. W niedzielę zaprezentują się dwie grupy klaunów z francuskiej szkoły Le Samovar. Pokażą scenki z życia klaunów, zabawne sztuczki i groteskowe sytuacje.
Spektakle będą się rozpoczynały codziennie o godz. 20.30, w namiocie, w parku przy Urzędzie Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.
Warsztaty dla wszystkich
Poprowadzą rje eżyserzy i artyści ze szkół uczestniczących w festiwalu. Będą odbywały się codziennie, począwszy od 23 sierpnia. Początek o godz.15.00. Pierwsze zajęcia - "Cienie lalek" - poprowadzi reżyser Algirdas Mikutis. Pokaże on jak wykonuje się lalki i wykorzystuje cienie w przedstawieniach. Uczestnicy warsztatów będą wykonywali własne lalki, a następnie podzieleni na grupy przygotują krótkie etiudy, oparte na wierszach. Na najlepszych czeka nagroda. 24 sierpnia organizatorzy zapraszają na trening umiejętności improwizacyjnych, w zakresie rozwijania wyobraźni, tworzenia historii, kształtowania wypowiedzi, szybkości, czujności i elastyczności. Zajęcia przeznaczone są dla osób ze znajomością podstaw języka angielskiego i wyobraźnią muzyczną. "Podstawowe zasady w nauczaniu technik wokalnych aktorów scenicznych" - to tytuł warsztatów, które odbędą się 25 sierpnia. Na "Improwizację muzyczną i teatralną" organizatorzy zapraszają 26 sierpnia. Zajęcia poprowadzi Niki Mazziotta z Threepenny Opera Kurta Weilla. Ostatnie warsztaty pod hasłem "Improwizacje klaunów" poprowadzi Francuz Franck Dinet.
Sympozjum i seminarium
To kolejne nowości tegorocznego festiwalu. W spotkaniach wezmą udział ludzie teatru - profesorowie, nauczyciele, badacze, a także zwykli obserwatorzy - by wspólnie zastanowić się nad możliwością praktyk teatralnych w różnych krajach europejskich. Zdaniem Pietro Cennamio celem "Melodramy" jest tworzenie porozumienia pomiędzy szkołami teatralnymi w Europie. Należy szukać wspólnej drogi, łączącej idee teatru współczesnego. Zmierzyć się ze słabościami, bogactwem i możliwościami. To zadanie dla teatru i sztuki. W duchu tej myśli, 24 sierpnia, o godz 10.00, w sali Urzędu Miasta i Gminy J-L rozpocznie się debata otwarta dla publiczności, pod hasłem "Wyzwania dla teatru w dzisiejszej Europie". W sympozjum wezmą udział wrocławski dziennikarz, węgierski wykładowca uniwersytecki i włoski reżyser, którzy przedstawią trzy różne wizje współczesnego teatru.
Seminarium pod hasłem "Marzenia o teatrze europejskim" odbędzie się dzień później w UMiG, także o godz 10.00 . Na udział w tym spotkaniu organizatorzy zapraszają głównie uczestników festiwalu, chłopców i dziewczęta, którzy przygotowują się do zawodu aktora teatralnego.
Codzienne koncerty
Kolejną nowością tegorocznej imprezy są koncerty muzyków z Livorno "Edipo Music Complex". Można ich będzie posłuchać codziennie po spektaklach. Szanse na udział w tych występach mają uczestnicy festiwalu, a także mieszkańcy regionu. Od 13 sierpnia można się zapisywać na warsztaty z muzykami.
Gdzie kupić bilety?
Bilety są do nabycia w biurze festiwalu (namiot przy UMiG). Cena biletu jednorazowego - 5 zł, a karnetu, który upoważnia do wejścia na wszystkie spektakle - 20 zł.
Wioletta Kamińska
Reklama
W poniedziałek 22 sierpnia rozpoczyna się czwarta edycja "Melodramy". Na scenie zobaczymy aktorów i muzyków z sześciu krajów europejskich. Miłośnicy aktorstwa będą mogli wziąć udział w warsztatach, prowadzonych przez profesjonalistów. Dla zainteresowanych tematem teatru współczesnego, europejskiego i jego przyszłością przygotowano tematyczne spotkania dyskusyjne
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze