Jelcz-Laskowice Festiwal teatralny
- "Melodrama 2011" jest kontynuacją wędrówki Theatralii przez Europę - mówi Pietro Cennamo, dyrektor włoskiej Cooperativy Theatralia oraz jelczańskiego festiwalu. - Składają się na nią relacje międzyludzkie, spotkania, przemyślenia. Prowadzą one do pomysłu na teatr międzynarodowy, będący myślą przewodnią pracy Theatralii. W tym roku udało nam się osiągnąć coś jeszcze. Moment, w którym będzie można zdefiniować Melodramę jako ważne narzędzie pracy. Przy jednym stole zasiądą eksperci i badacze, poruszający temat " Marzenia o Teatrze europejskim". Skonfrontujemy ich z młodymi aktorami, przybyłymi z różnych europejskich środowisk twórczych.
Udział w tegorocznym Europejskim Festiwalu Szkół Teatralnych na Dolnym Śląsku zapowiedziały szkoły z Litwy, Słowacji, Francji. Na laskowickiej scenie zobaczymy również studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej z Łodzi. Zaprezentuje się też mieszana grupa hiszpańskiej szkoły ESAD Extramadura i włoskiej Theatralii, którzy wystąpią w spektaklu "Książę niezłomny". Nie zabraknie również reprezentantów grupy teatralnej "Magarba" z Jelcza-Laskowic, który w tym roku zmierzą się z poematem Heinera Mullera pt. "Krajobraz z Argonutami", w reżyserii Jonathana Freschiego. Grupa przez cały rok uczęszczała na warsztaty prowadzone przez wrocławskiego aktora Dariusza Lecha. Przez ostatnie tygodnie razem z włoskimi aktorami i pod czujnym okiem reżysera pilnie przygotowuje się do występu w Melodramie.
Co i kogo zobaczymy?
"Krajobraz z Argonautami" to przejmująca i wizjonerska podróż przez tajemniczy mit o Argonautach i Medei - kobiecie absurdalnej, maniakalnej, seksualnej, komicznej i niebezpiecznej. To opowieść ożywiona przez współczesność. Po raz pierwszy w historii festiwalu wystąpią studenci Wydziału Dramaturgicznego Akademii Sztuk Pięknych z Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Zobaczymy ich w spektaklu "Za królikem", opartym na słynnej książce Lewisa Carrolla "Alicja w krainie czarów". Scenariusz do sztuki napisał Marek Turosik, a wyreżyserowała Monika Kovacova. Poprzez aktorów wprowadza widza w dziwny świat, gdzie znana opowieść nabiera zupełnie innego sensu. Kolejna nowością festiwalu będzie udział uczniów Wydziału Lalkarskiego Wileńskiej Akademii Teatralnej, którzy zaprezentują "Teatrzyk Zielona Gęś", oparty na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w reżyserii Algisa Mikutis`a. Tym razem w znanym teatrzyku zagrają lalki i cienie przy muzyce na żywo.
"Nic do powiedzenia. Poza tym jest wojna" to tytuł spektaklu włoskiej grupy Teatru Goldoni w Livorno. Tematem jest reakcja młodzieży na konflikt wojenny. Hiszpańsko-włoską grupę zobaczymy w sztuce "Książę Niezłomny", głównym bohaterem będzie Don Fernando z jego losami. Aż dwa przedstawienia przygotowali Francuzi. Obydwa w formie kabaretu groteski. Studenci drugiego roku pokażą scenki z życia clownów i zabawne sztuczki, a rok starsi - charaktery clownów. Wyjątkowy spektakl - "Sceny Współczesne" szykują studenci PWSTiTV. Opowieść oparta jest na motywach filmu "Absolwent", w reżyserii Mikea Nicholsa.
Każda szkoła w dniu swojego występu, poprowadzi warsztaty dla uczestników festiwalu.
Seminarium i warsztaty
Kolejna nowością tegorocznego festiwalu będzie debata otwarta, w której mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Dyskusje pod hasłem "Wyzwania dla teatru w dzisiejszej Europie" poprowadzi Roberta Gandolfi - wykładowca nauk teatralnych na Uniwersytecie w Parmie. Trzy różne wizje współczesnego teatru przedstawią: wrocławski dziennikarz - Krzysztof Kucharski, węgierski wykładowca uniwersytecki - Kataline Demcsák i włoski reżyser Pietro Cennamo. To spotkanie odbędzie się 24 sierpnia. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych wymianą myśli i idei teatralnych.
Dzień później, 25 sierpnia, odbędą się warsztaty dla młodzieży ze szkół i akademii biorących udział w Melodramie. Zajęcia pod tytułem " Marząc o teatrze w Europie" poprowadzą Roberta Gandolfi i Beniamino Sidoti. Na warsztatach chóralnych, chłopcy i dziewczęta, przygotowujący się do zawodu aktora teatralnego, będą mieli okazję porównać swoje plany i pragnienia. W sposób ludyczny powstanie opowieść na kilka głosów. Celem tego spotkania będzie refleksja na temat nieskończoności i różnorodności powołań, marzeń i obaw.
Od 23 sierpnia ruszają też "Improwizowane warsztaty muzyczne", dla wszystkich. Poprowadzi je grupa muzyków z Livorno "Edipo music complex", która co wieczór będzie rozweselała artystów i widzów. W koncertach mogą wziąć udział uczestnicy festiwalu oraz muzycy z miasta i gminy Jelcz-Laskowice. Od poniedziałku 23 sierpnia grupa "Edipo" będzie przyjmowała zapisy na bezpłatne warsztaty, które zakończą się wspólnym koncertem dla publiczności.
Więcej szczegółowych informacji na temat festiwalu - w następnych numerach "GP-WO" oraz na stronie internetowej - http://melodrama.com.pl/
Czekamy na Was!
Tegoroczny festiwal zaskakuje nie tylko rosnącą liczbą uczestników, także różnorodną tematyką spektakli oraz technik teatralnych. Duży nacisk położono na naukę i wymianę doświadczeń oraz możliwość wyrażenia własnych poglądów, nadziei i pragnień. Z roku na rak stwarza coraz więcej szans dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w aktorstwie. Miasto Jelcz-Laskowice, niegdyś słynące z motoryzacji, staje się kolebką sztuki.
Organizatorami festiwalu są włoska grupa "Theatralia" i Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu Laskowicach. Dyrektorem artystycznym podobnie jak przed rokiem - Alain Leonard:
- Naszym celem jest wymiana doświadczeń, metod pracy młodzieży mówiącej różnymi językami i wywodzącej się z różnych kultur. Zapraszamy Was, drodzy widzowie, do bycia aktorami i widzami tych artystycznych spotkań. Dziękujemy przede wszystkim Kazimierzowi Putyrze, burmistrzowi Jelcza-Laskowic. Jego chęć pomocy i wsparcia Pietro Cennamo w tym przedsięwzięciu doprowadziła do realizacji festiwalu, który będzie prawdziwą ucztą teatralną. Czekamy na Was. Podzielcie się tą wiadomością również z bliskimi, przyjaciółmi i przyprowadźcie ich na festiwal.
(WK)
Reklama
Już po raz czwarty park wokół Urzędu Miasta i Gminy zamieni się w centrum sztuki. Zawładną nim ludzie teatru, doświadczeni aktorzy, reżyserzy oraz adepci sztuki, którzy chcą spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Czym zaskoczą i zainteresują nas w tym roku?|
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze