Kotowice
Ma to być atrakcja turystyczna, przyciągająca mieszkańców Wrocławia oraz powiatu oławskiego. Warto wiedzieć, że taras widokowy katedry wrocławskiej znajduje się na wysokości 60 m. Pod tym względem wieża kotowicka będzie drugim takim obiektem w otoczeniu Wrocławia.
Obecnie są prowadzone prace przy budowie fundamentów, na nich będą posadowione stalowe, kratownicowe konstrukcje wieży. Jeden z czterech takich elementów, wykonywanych w Katowicach, jest już na miejscu. Sprowadzanie ich z Katowic do Kotowic jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Najwięcej problemów sprawia wał przeciwpowodziowy, który przecina drogę do Utraty. Konieczne jest przenoszenie konstrukcji z lawety na drugi pojazd, bo nie da się przejechać przez wał niskopodłogową lawetą.
Priorytetem władz gminy Siechnice jest także wybudowanie 25 km ścieżek rowerowych. Głównie z myślą o połączeniu Kotowic z Wrocławiem. Natomiast nie trzeba żadnych inwestycji, żeby z Oławy do wieży widokowej w Kotowicach dojechać rowerem czy samochodem. Trasa przez Siedlce i Zakrzów doprowadzi na miejsce. Dojazd na rowerze z Jelcza-Laskowic również jest prosty i nie wymaga żadnych inwestycji, bo umożliwia to ratowicki jaz.
Przed II wojną światową Kotowice były miejscowością rekreacyjną. Wtedy dopływały tam z Wrocławia statki turystyczne - do przystani, usytuowanej niedaleko wieży. Także funkcjonował prom, łączący Czernicę z Kotowicami. Władze Siechnic rozważają możliwość reaktywizacji tych rozwiązań. Po uruchomieniu promu będzie można dotrzeć do wieży także samochodem, bez zbędnych objazdów.
Może nawet w niedalekiej przyszłości będą organizowane rejsy z Wrocławia do Kotowic i w odwrotną stronę. Takie wyprawy wodne byłyby możliwe również między Oławą a Kotowicami. Warto już teraz o tym pomyśleć.
Tekst i fot.: Jerzy Smyk
Reklama
Atrakcja turystyczna W Kotowicach, w pobliżu Odry, w miejscu nazywanym Utratą, trwa budowa wieży widokowej o wysokości ponad 40 metrów. Powinna być gotowa przed końcem tego kwartału, czyli 30 września. To jeden z obiektów sportowo-rekreacyjnych, które realizuje gmina Siechnice, a dofinansowała Unia Europejska
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze