Oława
Będzie można ją kupić podczas obchodów jubileuszu 777-lecia Oławy oraz w niektórych sklepach. Twórcą monety, zwanej siódmiakiem oławskim, jest Andrzej Masło. To nie pierwszy jego lokalny dukat. Od 2009 roku tworzy monety z kogutami i kurami, wydawane z okazji Dni Koguta. Siódmiak jest trzeci. - W tym roku wspólnie z Urzędem Miejskim w Oławie podjęliśmy decyzję o wydaniu dukata na 777-lecie miasta - mówi Andrzej Masło. - Nie wydawaliśmy monety z okazji tegorocznych Dni Koguta, prawdopodobnie będzie za rok.
Andrzej Masło projektuje monety graficznie - komputerowo lub tradycyjnie. Pomysł przekazuje rzeźbiarzowi, który robi projekt techniczny i wykonuje obraz w gipsie. Potem poprzez skanowanie przenosi się obraz na matrycę. Gipsowe formy wszystkich oławskich monet ma oławski Bank Spółdzielczy. Tegoroczną wydano w dwóch wersjach - mosiężną i kolorową. Ta druga powstała w Karkonoskim Domu Numizmatycznym. Wykonano ją metodą tampodruku, która polega na przenoszeniu elementów wzorów w wybranych kolorach z matrycy polimerowej na obiekt. Odbywa się to za pomocą tamponów, idealnie dobranych pod względem twardości i wielkości. - Podczas nakładania tampodruku na oławskim herbie musieliśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie skalibrowanie maszyny, aby farba nie przedostała się w niewłaściwe miejsce - mówi Szymon Kurowski z Karkonoskiego Domu Numizmatycznego. - Efekt jest ciekawy, jesteśmy zadowoleni, że udało nam się wspólnie przygotować taki produkt.
Na awersie siódmiaka widnieje herb Oławy, na rewersie - ratusz z napisem "777 lat Oławy". Moneta jest mosiężna. Może być też kolorowa. Dukaty kosztują 7 i 13 zł.
Punkty, w których będzie można kupić siódmiaka oławskiego:
CDN, Sklep Zabawkowy Kamil Wondek, Pub "Gladiator", kantor wymiany walut na Brzeskiej, Bar "Rybny", sklep sportowy "Sportsen", "Gut-Idea" Pracownia Rękodzielnicza, sklep "Liberty" i oławskie sklepy "Społem"
(MON)
Napisz komentarz
Komentarze