Oława Dni Koguta
Grupa "Pectus" powstała w 2005 roku, w Rzeszowie. Zespół jest finalistą 44. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej "Debiuty - Opole 2007" i zdobywcą Grand Prix międzynarodowego festiwalu piosenki "Carpathia Festival". W 2007 wydali promocyjny mini-album, na którym znalazło się pięć autorskich utworów. Jako jeden z pierwszych wyprodukowano "To, co chciałbym Ci dać", który stał się ogromnym przebojem. W sierpniu 2008 "Pectus" zdobył "Słowika publiczności" podczas "Sopot Festival". Od tego momentu kariera zespołu nabiera tempa. Piosenka staje się jednym z najczęściej granych utworów w polskich stacjach radiowych. Debiutancki album ukazuje się w lutym 2009. Rok ten okazał się dla grupy bardzo szczęśliwy. Nowy singiel wiele miesięcy króluje na listach przebojów, na koncerty przychodzą tłumy. Zespół otrzymał złotą płytę za debiutancki krążek i udowodnił, że na stałe zadomowił się na polskiej scenie muzycznej. Początek koncertu zespołu "Pectus" w sobotę 11 czerwca, o godz. 22.30.
*
"Rzepczyno" to zespół, któremu udało się dokonać artystycznego połączenia tradycyjnych ludowych tematów muzycznych z brzmieniami i energią muzyki rockowej oraz reggae. Przemyślane aranżacje łączące tradycyjne rockowe instrumenty (gitary, perkusja, bas) ze skrzypcami i akordeonem oraz z pop-folkowymi wokalami, określiły oryginalny i rozpoznawalny styl grupy. Początek koncertu o godz. 21.00.
*
Grupa "Carrantuohill" zagra o 17.30. Istnieje od 1987 roku. Wykonuje zarówno tradycyjną muzykę celtycką, rodem z Irlandii i Szkocji, jak i własne opracowania aranżacyjne, oparte na celtyckich korzeniach. Wykorzystuje przy tym różne instrumenty, m.in. skrzypce, uilleann pipes, bouzuki, cittern, bodhran, flety, tin whistles, akordeon, mandolinę i gitarę akustyczną. Wielokrotnie występowali w Irlandii. Brali udział w warsztatach muzycznych, prowadzonych przez najlepszych znawców i wykonawców muzyki irlandzkiej. Śpiewali na "Cork Folk Festival" oraz w słynnym "Fox`s Pubie". "Carrantuohill" koncertował w USA na osobiste zaproszenie Czesława Miłosza, tworząc muzyczną oprawę Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego w Claremont McKenna College w Kalifornii. Od 2004 jest gościem festiwalu "Roches de Celtiques" w Rochetaillee we Francji. W 2007 zespół otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego - "Fryderyka". Ma także na swoim koncie współpracę z uznanymi artystami, m.in. z Maire Breatnach, Sands Family, Anną Marią Jopek, Anitą Lipnicką, Stanisławem Sojką, Urszulą Dudziak, Wojciechem Karolakiem i Robertem Kasprzyckim. Seamus Heaney, irlandzki poeta, laureat nagrody Nobla, po kilku spotkaniach z zespołem stwierdził: - Nieoczekiwanie poczułem się jak w domu. To było podczas spotkania z zespołem Carrantuohill, polskimi muzykami, grającymi irlandzką muzykę w takim stylu i z takim szelmostwem, że nawet Irlandczycy nie zrobiliby tego lepiej.
*
Na scenie na Miasteczku wystąpi także kabaret "Neo-Nówka". Założony w 2000 roku przez grupę wrocławskich studentów. Największą popularność przysporzyły temu kabaretowi skecze z udziałem "moherowych beretów". To trzy starsze panie - Janina, Krystyna oraz Teresa. Wszystkie są antysemitkami, wiernymi słuchaczkami Radia Maryja oraz zwolenniczkami ojca Tadeusza Rydzyka. Od roku 2009 z kabaretem współpracuje zespół "Żarówki", stworzony w marcu 2009 na potrzeby realizacji telewizyjnej. "Neo-Nówka" zdobyła wiele nagród, m.in. na Dąbrowskiej Ściemie Kabaretowej, na przeglądzie kabaretów amatorskich "Paka" oraz Rybnickiej Jesieni Kabaretowej. Początek występów wrocławskich prześmiewców o godz. 16.15.
*
Na Miasteczku zaprezentują się także bractwa rycerskie, które wezmą udział w turniejach łuczniczym i bojowym oraz w wyścigu. Na zakończenie - około godz. 20.30 - wielka bitwa.
www.wrocek-itv.pl/OnLine/live.htm TRANSMISJA INTERNETOWA imprezy NA ŻYWO!
Malwina Gadawa [email protected]
Fot.: archiwum OK w Oławie
Napisz komentarz
Komentarze