Oława Spektakle na placu
Inicjatywa artystyczna Teatru Formy ma być powrotem do tradycji wędrownych teatrów. Podróżowały w różne miejsca, prezentując ciekawe widowiskowe formy i sztukę wizualną w letnim plenerze. W tym roku akcja spektakli rozgrywać się będzie na placu przy ulicy Młyńskiej.
Impreza rozpocznie się tam w piątek 3 czerwca, o godzinie 18.00. Ukraiński teatr "Nikoli" zaprezentuje przedstawienie pt. "Maruczella". Spektakl łączy w sobie humor, stylistykę niemego kina oraz filmów Federico Felliniego. Tworzy niezwykłą atmosferę, która od pierwszych chwil porusza publiczność. Akcja momentami nostalgiczna, innym razem zabawna, przykuwa uwagę widzów, aż do ostatnich sekund przedstawienia. Tracąc poczucie czasu i teraźniejszości, widzowie przenoszą się wraz z aktorami na stary dworzec kolejowy, gdzie dym dawno już zapomnianych parowozów zaprasza do udziału w romantycznej podróży.
O godzinie 19.00 wystąpi gdański teatr "Pinezka" z "Pinezkologią". Spektakl ten to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji oraz improwizacji z publicznością. Swoimi występami artyści starają się oderwać publiczność od szarej rzeczywistości oraz porwać ich w świat bajki i radosnego dzieciństwa. Teatr "Pinezka" od 1980 roku bawi widzów na ulicach i placach całego świata, m.in. w Ekwadorze, Meksyku, USA, Rosji i Turcji.
W sobotę 4 czerwca, o godzinie 20.00, "Teatr Formy" z Wrocławia/Drzemlikowic zaprezentuje "Fontannę młodości, czyli paradę geriatryków". Spektakl ruchu, oparty na twórczości malarskiej słynnego belgijskiego malarza, uważanego za czołowych przedstawicieli surrealizmu - Rene Magritte. "Fontanna młodości" to zbiór barwnych, niezwiązanych ze sobą linearnie choreograficznych obrazów, stanowiących jednak całość poprzez spójność formy i stylu. W spektaklu aktorzy będą starali się uchwycić te wątki, od których wyszedł malarz, więc niejednoznaczność przedmiotów i ich zastosowań, wieloznaczność, niedopowiedzenie. - Wyostrzenie, przerysowanie, groteska, komizm oraz przesunięcie znaczeń, stało się dla nas kluczem do budowania dramaturgii przedstawienia, które ubrane jest w dużą formę inscenizacyjną i scenograficzną - mówi Józef Markocki, dyrektor teatru i organizator karawany. - Przedstawienie będzie bawić i wzruszać, dostarczając niezapomnianych doznań estetycznych.
O godzinie 21.00 z widowiskiem plenerowym "Sekret starej księgi" wystąpi teatr "Cztery żywioły" z Chojnic. Jest to pełna symboli i metafor opowieść o stworzeniu świata polegającym na rozdzieleniu światła i mroku oraz dobra i zła. Opowiedziana poetyckimi środkami ekspresji historia narodzin życia i śmierci Jezusa oraz jego nauk o bezgranicznej miłości, poświęceniu, oddaniu i pokorze. Uniesione nad placem gry dwie dłonie, symbolizujące Boga, uczestniczą w metaforycznych lub biblijnych scenach spektaklu, granego przez aktorów szczudlarzy i mimów. Prowadzą one widzów przez kolejne etapy rozwoju życia i cywilizacji na Ziemi, ze wszystkimi pozytywnymi i negatywnymi skutkami tych zjawisk.
W niedzielę 5 czerwca, o godzinie 17.00, wystąpi teatr "Mimochodem" z Wrocławia. Zaprezentuje widowni "Pieśń o pięknej Morylindzie". To barwna opowieść, nawiązująca do starej legendy o perypetiach miłosnych. Motyw zaczerpnięty został z komedii granej przez włoskich komediantów, przybywających na polskie dwory w XVII wieku. To historia młodej damy, pochodzenia włoskiego, o niezwykłej urodzie, której prawdziwym nieszczęściem było to, że nie mogła nikogo pokochać. Była zimna i bezwzględna, bez mrugnięcia okiem odrzucała wszystkich zalotników. Taki los spotkał młodego hrabiego, któremu - mimo usilnych starań - nie udało się zdobyć klucza do serca pięknej księżniczki. Nie daje on jednak za wygraną. Jak zakończy się ta historia? Widzowie dowiedzą się podczas przedstawienia. Spektakl grany w kostiumach i przy muzyce z epoki baroku, zawiera także elementy współczesne.
O godzinie 18.00 wystąpi teatr "Mr. Pejo`s" z Rosji ze spektaklem "Dekadance". Jest to teatr, którego korzenie sięgają tradycji europejskiego karnawału. Teatr masek, groteski i bufonady. Założony w 1993 w Sankt Petersburgu szuka inspiracji w tańcach barokowych, historycznej sztuce walki, średniowiecznych miniaturach i we wszystkim, co magiczne, żywiołowe i oryginalne. Podczas interaktywnych przedstawień zespołu każdy ma szansę stać się królem, rycerzem, potworem lub po prostu zaciekawionym widzem. Rosyjscy artyści oczarowują tajemniczymi historiami, a ich znakiem charakterystycznym są wspaniałe kostiumy i maski, które powstają w pracowniach teatru. Zespół ceniony jest za doskonałą technikę aktorską.
Józef Markocki serdecznie zaprasza wszystkich, którzy chcą zobaczyć ciekawe przedstawienia i choć na chwile zanurzyć się w świecie sztuki. - Program jest urozmaicony, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie to także doskonała zabawa dla rodzin z dziećmi.
Wstęp na wszystkie spektakle na placu przy ulicy Młyńskiej jest bezpłatny.
Malwina Gadawa
Reklama
Teatr Formy zaprasza od 3 do 5 czerwca na międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze