Oleśnica Mała
Artystyczny plener
Już po raz trzeci Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji organizuje w zabytkowym kompleksie pałacowym plener pt. "Mit i historia". W tym roku organizatorzy sięgnęli do czasów, kiedy podoławska miejscowość była siedzibą komandorii Zakonu Templariuszy.
Józef Markocki, który od początku współtworzy plenery w pałacu, przygotował wyjątkowy spektakl. O godz. 20.00 mimowie z Teatru Formy, a także berlińskiego teatru "Die Etage", zabiorą widzów w wędrówkę śladami templariuszy. Przedstawienie rozpocznie się na dziedzińcu, kolejne części rozegrają się we wnętrzu budynku i w przypałacowym parku. Na koniec uczestnicy widowiska przejdą na leśną polanę, gdzie będą podziwiać efektowny finał.
O godz. 19.00 będzie można wysłuchać eksperta od oleśnickich templariuszy - dra Roberta Hesia z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Opowie on, jak wyglądała struktura i codzienne życie zakonu, w czym wsławili się rycerze i jakie eksponaty z Bliskiego Wschodu przywieźli do centrum pielgrzymkowego w Oleśnicy Małej. Atmosferę imprezy współtworzyć będzie wystawa ceramiki Joanny Zabuskiej oraz Piotra Rojka. Artyści sięgnęli w swoich pracach po wczesnośredniowieczne słowiańskie inspiracje. Wernisaż rozpocznie się o 18.00.
Do ostatnich chwil nie było wiadomo, czy pomysł ożywienia Oleśnicy Małej, realizowany z sukcesem od dwóch lat, będzie kontynuowany. Ze współfinansowania nieoczekiwanie wycofał się oławski Urząd Gminy. Wobec braku wystarczającej kwoty własnych środków, dyrektor GCKSiR Anna Ślipko musiała zrezygnować z pozyskanych na "Mit i historię" funduszy z programu "Leader". Jednocześnie starała się o uzyskanie wsparcia od Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Na początku maja przyszła pozytywna odpowiedź. Praca Markockiego, koncepcja ożywienia historycznego kompleksu w Oleśnicy Małej i atrakcyjna propozycja kulturalna dla oławian - zostały więc uratowane.
(xa)
Napisz komentarz
Komentarze