Oława/Ziębice Promocja miasta
25 września 2003 o ósmej rano wyruszył autokar sprzed budynku szkoły, zabierając 41 uczniów klas pierwszej i drugiej z opiekunami i organizatorami. Pierwszy kontakt z górnym biegiem rzeki Oławy nastąpił na pierwszym moście, około 500 m od Lipnik. Ten most został odbudowany po powodzi w 1997 roku, a mały strumień sprawiał wrażenie niewielkiego rowu, w którym sączyła się woda. Uczestnicy oławskiej wyprawy spotkali się na boisku z dziećmi ze szkoły w Lipnikach i razem wyruszyli do celu, niosąc tablicę. Droga prowadziła miedzą miedzy polami na wysokie wzgórze, z którego rozciągał się piękny widok na panoramę Jesienników, gór Złotych, Bardzkich i Sowich, a od północy na masyw Ślęży. Następnie grupa przeszła przez ściernisko do dolinki, a w jej korycie sączyła się woda. Dla dzieci z Oławy była niesamowita atrakcja - zbieganie i koziołkowanie. Obok pola kukurydzy był cel - źródła rzeki Oławy. W połowie stoku, poniżej samotnej wierzby, natura uformowała półkolisty jar, do którego ktoś poprowadził dwa dreny. Jak się później okazało, miejscowy SKR w ten sposób odwadniał swoje pola. Obok źródła był wkopany charakterystyczny kamień z zębem, umieszczony jeszcze przed wojną, przez Niemców. Przy tym kamieniu wykopano półtorametrowy dół i tam zamontowano tablicę. Uczniowie oławskiej szkoły umieścili w dole zafoliowany list, a potem dorośli i wybrani uczniowie zasypywali otwór. Najpierw zrobił to sołtys Lipnik Stanisław Kuś, a po nim Józefa Główczyńska, Halina Jakubowska, Beata Erbel, Katarzyna Bronowicka, Zbigniew Chmura, Małgorzata Kaczorowska i inni. Po pamiątkowej fotografii wszyscy poszli do miejscowej szkoły, na posiłek pod gołym niebem. Potem grupy oławska i lipnicka przedstawiły krótkie inscenizacje. Dzieci z Lipnik pokazały scenkę ekologiczną "Ekokapturek", reżyserowaną przez Małgorzatę Kaczorowską, a młodzi oławianie przedstawili "Kłótnię rzek" Brzechwy.
Kilkuletnie działania miejscowych wandali spowodowały, że tablica została zniszczona, połamana i nieczytelna. Taki stan zobaczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ziębicach, uczestniczący w rajdzie rowerowym w zeszłym roku. Za namową swojej nauczycielki Edyty Sendor postanowili przystąpić do projektu "Zaadoptuj rzekę - rzeki dla ludzi i zwierząt!", ogłoszonego przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub Gaja", działające pod patronatem Ministerstwa Środowiska. Znaleźli artykuł w "Gościńcu", z którego dowiedzieli się, że poprzednio tablicę postawili oławianie. Skomunikowali się z Józefą Główczyńską i Januszem Romańczukiewiczem, którzy poprzednio zajmowali się sprawą postawienia tej tablicy. Zapytano ich o zgodę i zaproszono na uroczystość zamontowania nowej. Dyrektor szkoły w Ziębicach Dorota Hirkowska próbowała skłonić do współpracy przy tym projekcie oławską Szkołę Podstawową nr 1, ale spotkała się z odmowę dyrektorki, która zasłoniła się realizacją swoich projektów. Nie odmówiła współpracy Małgorzata Kaczorowska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Lipniki, która przed ośmiu laty, jako nauczycielka w tej szkole, uczestniczyła i w dużej mierze przygotowywała tamtą uroczystość.
14 marca 2011 o godzinie 9.00 rozpoczęła się uroczystość odsłonięcia tablicy. Wśród zaproszonych gości byli wójt gminy Kamiennik Kazimierz Cebrat, wiceburmistrz Ziębic Edward Cymbała, dyrektor Ośrodka Opieki i Oświaty w Ziębicach Andrzej Regner, prezes Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi Lipniki Stanisław Kuś oraz Józefa Główczyńska i Janusz Romańczukiewicz z oławskiego oddziału PTTK, członek Stowarzyszenia Ekologiczno - Kulturalnego "Klub Gaja" Paweł Grzybowski, a także członek Towarzystwa Przyjaciół Ziębic "Ducatus" Henryk Sławiec. Dzieci z obu szkół przedstawiły program artystyczny o ekologii. Dyrektor SP nr 2 w Ziębicach Dorota Hirkowska wręczyła nagrody laureatom konkursu plastycznego "Fauna i flora rzeki Oławy", ufundowane przez Stowarzyszenie "Edukacja". Paweł Grzybowski z "Klubu Gaja" wystąpił z prelekcją o elementach rzeki idealnej, wskazując na wiele czynników mających wpływ na czystość wody w rzece. Omawiając różne formy ochrony środowiska, zwrócił uwagę na to, że Polska wciąż należy do krajów, w których niewielki procent śmieci poddawany jest recyklingowi. Józefa Główczyńska i Janusz Romańczukiewicz przypomnieli o spotkaniu u źródeł rzeki przed ośmioma laty. Opowiedzieli uczniom o tym, jak wygląda rzeka Oława w tym mieście, zaprosili na coroczny spływ flisaków, odbywający się pod koniec czerwca, i wręczyli upominki przedstawicielom władz gmin i szkół, w postaci przewodników i literatury na temat ochrony przyrody. Niestety, pogoda nie dopisała, a z powodu kilkudniowych deszczów nie było możliwe dojście do źródła Oławy. W związku z tym symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali wójt gminy Kamiennik Kazimierz Cebrat, wiceburmistrz Ziębic Edward Cymbała i Józefa Główczyńska.
Słowo Oława podczas tego spotkania było odmieniane w różnych przypadkach, więc nasze miasto miało bezpłatną promocję.
Tekst i fot.: (Graro)
Napisz komentarz
Komentarze