Oława Przed beatyfikacją
Instrument przywieziono do Oławy tirem 15 października ubiegłego roku. Pochodzi z Opactwa Cystersów pod Stuttgartem. Kosztował około 300 tysięcy złotych, a za nowy trzeba zapłacić około 1,5 mln złotych. 38-głosowe organy piszczałkowe zabrzmiały po raz pierwszy w oławskim kościele na początku kwietnia. Ich złożenie i strojenie trwało kilka miesięcy. Nadano im imię Jana Pawła II, jako wotum wdzięczności za Jego pontyfikat. Będą uroczyście poświęcone w październiku, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Organy to nie jedyny element, związany z Janem Pawłem II w kościele Miłosierdzia Bożego. W 2007 roku, w rocznicę śmierci Ojca Świętego, umieszczono witraż z wizerunkiem tego wielkiego Polaka. Wtedy ksiądz dziekan Stanisław Bijak, proboszcz parafii powiedział, że olbrzymi wielobarwny witraż, który wypełnił nad wejściem głównym największe okno kościoła, jest wyrazem pamięci i wdzięczności za wielki pontyfikat, trud, cierpienie i naukę płynącą dla całego świata.
<br /> Witraż wykonano we Wrocławiu, w pracowni artystów plastyków Barbary i Jacka Dubowskich. Składa się z 24 pól, których łączna kubatura wynosi 24 metry kwadratowe. W centralnej części widoczna jest postać Jana Pawła II, w tradycyjnym geście szeroko otwartych ramion. Wokół ukazane są świątynie, które miały istotne znaczenie w życiu Ojca Świętego. Kościół w Wadowicach, gdzie otrzymał chrzest, Jasna Góra, świątynia Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach i Watykan, w którym odszedł do Domu Ojca. Twórcy witrażu już wtedy przewidzieli wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II, ponieważ papież pojawił się w aureoli.
Malwina Gadawa
Reklama
1 maja nastąpiła beatyfikacja Jana Pawła II. W kościele Miłosierdzia Bożego w Oławie byli szybsi. Już w 2007 roku umieszczono witraż z wizerunkiem papieża w aureoli. W niedzielę zagrają także organy, które noszą imię błogosławionego papieża
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze