Jelcz-Laskowice Koncerty
Gienka Loskę często można spotkać z gitarą w centrum Wrocławia, gdzie "zdziera gardło", śpiewając rockowe piosenki. Pochodzi z Białorusi, w stolicy Dolnego Śląska mieszka już od kilkunastu lat. W 2010 roku wystąpił w programie "Mam Talent". Nie dostał się jednak do półfinału, co spotkało się z wielkim oburzeniem fanów z całej Polski. Muzyk postanowił znowu spróbować swoich sił w telewizji. Tym razem wziął udział w castingu do programu "X-Factor". Jurorom bardzo się spodobał i obecnie jest w finale jednego z największych programów TVN. Na rynku ma się ukazać nowa płyta jego zespołu. Początek koncertu o godzinie 17.00.
Zespół "Bracia" powstał w 1997, kiedy Wojtek i Piotr Cugowscy zagrali wspólny koncert akustyczny. Wszystko się rozkręciło w 2001 roku. Pierwszy skład tworzyli:Piotr (wokal), Wojtek (gitara i drugi wokal),Krzysiek Nowak (bas) i Konrad Zieliński (perkusja), którego zastąpił potem Robert Markiewicz. W 2002 roku wygrali koncertu debiutów na Festiwalu Opolskim. Utwór "Nie jestem inny" zdobył popularność i był grany na koncertach do końca 2004 roku. Po sukcesie w Opolu "Braciom" udało się jeszcze zakwalifikować do krajowych eliminacji konkursu Eurowizji. Utwór "Missing Every Moment" zajął piąte miejsce. Obecny skład zespołu: Piotr Cugowski - wokal, Wojtek Cugowski - gitara, wokal, Jarosław Chilkiewicz - gitara, Tomasz Gołąb - bas i Krzysztof Patocki - perkusja. "Bracia" wystąpią o godzinie 19.00.
Gwiazdą wieczoru i całej majówki będzie legenda polskiej sceny - zespół "Budka Suflera".
Początek medialnej kariery "Budki" wyznacza lutowa sesja nagraniowa w 1974 roku, kiedy powstał utwór "Sen o dolinie". Był to cover utworu "Ain`t No Sunshine" Billa Withersa do słów Adama Sikorskiego. Krzysztof Cugowski połączył siły ze sowim szkolnym kolegą Romualdem Lipko. Gitarzystą został Andrzej Ziółkowski. Po kilku zmianach za perkusją zasiadł Tomasz Zeliszewski. W takim składzie zespół nagrał pierwszy album "Cień wielkiej góry". Z tej płyty pochodzi piosenka "Jest taki samotny dom".
W 1978 roku z zespołu odszedł Krzysztof Cugowski, który chciał rozpocząć solową karierę. W tym okresie było wiele zmian personalnych. W "Budce" grał także Jan Borysewicz, a zespół występował z Izabelą Trojanowską, nagrywał także płyty z Urszulą. Wokaliści grupy z Lublina także się zmieniali, byli nimi: Stanisława Wenglorz, Romuald Czystaw i Felicjan Andrzejczak, który zaśpiewał jedną z najbardziej znanych polskich ballad "Jolka, Jolka pamiętasz". Potem do zespołu wrócił Krzysztof Cugowski. W latach osiemdziesiątych "Budka" nagrała trzy albumy, ale w kraju prawie wszystkim obywatelom wiodło się coraz gorzej. Płyty się ciężko sprzedawały, na koncerty przychodziło coraz mniej widzów. Muzycy próbowali swoich sił w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy koncert odbył się Beacon Theatre na Manhattanie. Po koncercie ukazała się przychylna recenzja w New York Times i zespół wyruszył w swój American Tour, który trwał do 1992 roku. Zespół zdecydował się na powrót do Polski ze względu na duży sukces singla "Cisza". Nikt nie spodziewał się sukcesu, jakim był utwór "Takie tango". Ilość sprzedanych krążków przekroczyła milion, zespół ciągle koncertował i jako pierwszy z Polski wystąpił w słynnej nowojorskiej sali Canegie Hall.
Na koncercie w Jelczu-Laskowicach, który rozpocznie się o godz. 20.30, będzie można usłyszeć największe przeboje grupy z Lublina, m.in. "Sen o dolinie", "Jolka, Jolka pamiętasz...", "Za ostatni grosz", "Cisza" i "Takie tango". Wszystkie koncerty - na placu przy ulicy Oławskiej.
Malwina Gadawa
Reklama
W tym roku postawiono na polski rock. 2 maja zaśpiewają Bracia, Gienek Loska i legenda polskiej piosenki Budka Suflera
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze