Oława XX KID za nami
Do Oławy przyjechali uczestnicy z ponad 60 miast i 70 szkół muzycznych. Przeważali muzycy grający na instrumentach dętych drewnianych - było ich 111. Instrumenty najliczniej reprezentowane to flet, klarnet, saksofon i trąbka. Najmniej grało na oboju, waltorni, tenorhornie i na fagocie, tubie oraz euphonium.
Muzyków oceniało jury, któremu przewodniczył Jan Tatarczyk z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, juror od początku istnienia konkursu. Członkami komisji konkursowej byli: Igor Cecocho z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Piotr Baron z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, Michał Mazurkiewicz z Akademii Muzycznej w Katowicach, Aleksander Szebeszczyk z Akademii Muzycznej w Warszawie oraz 28-letni Seweryn Zapłatyński, najmłodszy juror konfrontacji, absolwent PSM w Oławie, obecnie muzyk Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jan Tatarczyk wysoko ocenił poziom tegorocznego konkursu. Zachwycony był szczególnie laureatką Grand Prix, tym bardziej, że grała na rzadkim instrumencie: - W tym roku było wielu uczestników, jakość była bardzo wysoka. Poziom był naprawdę wyrównany.
W kategorii instrumenty dęte blaszane, w grupie do 10 lat, pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Nycz z Wrocławia. W grupie do 13 lat wygrał Eryk Mencner z Żor. W najstarszej grupie nie przyznano pierwszego miejsce, a drugie zajęła Agata Stach z Krapkowic.
W kategorii instrumenty dęte drewniane, w grupie do 10 lat, pierwsze miejsce zajęła Joanna Martynus z Raciborza. W grupie do lat 13 wygrała Lidia Bakun z Chrzanowa. W tej kategorii komisja przyznała Grand Prix Alicji Matuszczyk z Bielska-Białej, która dostała maksymalną liczbę 25 punktów. W kategorii powyżej 13 lat wygrała Paulina Młynarska z Żywca.
Najstarsza uczestniczka konkursu, 18-letnia Bogusława Pustelnik z Myślenic, otrzymała wyróżnienie i nagrodę Miejsko-Gminnego Komitetu PiS. Najlepszego przedstawiciela powiatu oławskiego, Marcina Kuriatę, nagrodził wiceburmistrz Oławy Witold Niemirowski, przyznając stypendium. Nagrodę Kazimiera Putyry, burmistrza Jelcza-Laskowic, dla najmłodszego uczestnika, otrzymał 6-letni Michał Chrabałowski z Warszawy.
Podczas koncertu laureatów 30 marca zaprezentowali się najlepsi. Sala Rycerska była zapełniona po brzegi. Gościli m.in. Andrzej Kosendiak dyrektor Filharmonii Wrocławskiej i festiwalu Wratislavia Cantans, przedstawiciele władz samorządowych, goście z partnerskiego miasta na Sycylii, radni, muzycy, dzieci oraz rodzice.
29 marca odbył się koncert towarzyszący konkursowym zmaganiom - wystąpił m.in. saksofonista Piotr Baron.
Jacek Gąsior, dyrektor oławskiej szkoły muzycznej, dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania jubileuszowych konfrontacji. Dla burmistrza Oławy Franciszka Października Konfrontacje Instrumentów Dętych na stałe wpisały się do kalendarza oławskich imprez. Cieszy go także tak wielkie zainteresowanie imprezą, oraz z roku na rok coraz wyższy poziom. W zakończeniu uczestniczyła też wieloletnia dyrektorka szkoły muzycznej i inicjatorka KID Ewa Leszczak. Powiedziała, że cieszy ją ogromne zainteresowanie konkursem. Jaj zdaniem konfrontacje są specyficzne, ze względu na ogromne zaangażowanie władz miasta.
- Stojąc tu, mam wrażenie, że pierwsza edycja konkursu odbyła się wczoraj - mówił Andrzej Kosendiak.To on, jako dolnośląski wizytator szkół muzycznych, zasugerował dwadzieścia lat temu Ewie Leszczak, że warto byłoby stworzyć taki konkurs. Na początku był tylko o zasięgu dolnośląskim, później objął całą Polskę i nie tylko, patronowały mu znane osoby, m.in. minister kultury. - KID miał być sposobem aktywizowania lokalnych środowisk, miał być miejscem, gdzie spotykają się wybitni uczniowie i pedagodzy i tak się stało. Teraz widzę, że był po prostu potrzebny - mówił Kosendiak.
Podczas tej uroczystości oławska szkoła muzyczna otrzymała upominek. Był to projektor, który ofiarował oławianin Tomasz Wilgosz, od lat wspierający KID. W wielu ciepłych słowach mówił o konkursie, o szkole i Ewie Leszczak, która przed wieloma laty dała mu szanse, aby mógł pokochać muzykę i z nią obcować.
Była dyrektor szkoły dzieliła się po koncercie swoimi wrażeniami: - 20 lat KID to już bardzo długa historia konkursu, który za każdym razem był niepowtarzalny i niósł nowe niespodzianki artystyczne. Tegoroczny koncert laureatów jak zwykle był zachwycający. Szczególne wrażenie wywarła na mnie oboistka Alicja Matuszczyk, która zdobyła najwyższą nagrodę, Grand Prix. Na długo pozostaną w pamięci interpretacje niezwykle muzykalnych laureatów pierwszych nagród instrumentów dętych blaszanych - Zuzanny Nycz, grającej na trąbce oraz puzonisty Eryka Mencnera . Cieszę się, że na koncercie był Andrzej Kosendiak, który słysząc tak znakomite produkcje muzyczne, na pewno nie musi się martwić o przyszłość orkiestry filharmonicznej i festiwalowej. Czas tak szybko biegnie, że z niecierpliwością czekam już na kolejny, tym razem srebrny jubileusz KID i nowe objawienie talentów muzycznych.
199 uczniów zagrało w jubileuszowych konfrontacjach
Szkoła dziękuje
"Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa... wtedy proste - dziękujemy - zawiera wszystko, co chcemy wyrazić"
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Jadwigi Szajny-Lewandowskiej dziękuje wszystkim, którzy pomogli w organizacji XX Konfrontacji Instrumentów Dętych. Wśród darczyńców znaleźli się: Zdzisław Bujanowski - dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Franciszek Październik - burmistrz Oławy, Zdzisław Brezdeń - starosta oławski, Marek Rostecki - dyrektor Ośrodka Kultury w Oławie, Kazimierz Putyra - burmistrz miasta i gminy Jelcz-Laskowice, Witold Niemirowski - wiceburmistrz Oławy, Marian Pluta - prezes stowarzyszenia "Oławska Telewizja Kablowa", Ryszard Żuraw - prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Oławie, Jacek Marmulewicz - wiceprezes zarządu ds. handlowych Banku Spółdzielczego w Oławie, Elżbieta i Tomasz Wilgoszowie, Tomasz Kuczmowski i Robert Zieliński - "Pegaz-Auto" w Siechnicach, Sebastian Gałka - dyrektor "Autoliv Poland", Ireneusz Grochowski - prezes "Społem" Oława, Zbigniew Buła - właściciel zakładu cukierniczo-piekarniczego w Sycowie, Miejsko-Gminny Komitet PiS w Oławie i studio reklamy "Wena". Szkoła dziękuje także Michelle Ćwirko-Nasierowskiej i Jackowi Ćwirko oraz Grzegorzowi Mostowicz-Gersztowi z "Karczmy u Michelle" w Jankowicach: - Przygotowany przez Państwa poczęstunek pozwolił spędzić miłe i niezapomniane chwile w pięknym otoczeniu. Dyrekcja dziękuje także patronom medialnym: "Gazecie Powiatowej-Wiadomości Oławskie", Oławskiemu Serwisowi Internetowemu, Radiu HIT, Oławskiej Telewizji Kablowej, oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Oławie: Krystynie Cecko, Małgorzacie Popowicz, Ewie Szczepanik i Jerzemu Witkowskiemu oraz Wojciechowi Kloczkowskiemu ze Starostwa Powiatowego.
Wprawdzie najpiękniejszy dzień, jak i wszystko ma swój koniec, lecz w życzliwej pamięci pozostaje na zawsze. Prawdziwej bowiem wdzięczności - jak twierdzi Goethe - nie można wyrazić słowami. Natomiast według rumuńskiego przysłowia, które mówi: Gdy dajesz, zapomnij, gdy dostajesz, pamiętaj.
Dyrektor i społeczność PSM I st. w Oławie
Tekst i fot.: Malwina Gadawa
Reklama
W XX Konfrontacjach Instrumentów Dętych wystąpiła rekordowa liczba uczestników. Zagrało aż 199 uczniów! Ilość przerodziła się w jakość i jury przyznało Grand Prix po raz piąty w historii konkursu. Otrzymała tę nagrodę Alicja Matuszczyk - za bezbłędne wykonanie utworu na oboju
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze