Gmina Oława
Zostań wolontariuszem
- Wolontariusze opieki społecznej w małych miejscowościach? A po co? Tu każdy każdego zna i jeśli ktoś jest w potrzebie, z pomocą spieszy mu rodzina i sąsiedzi - tak może myśleć niejeden mieszkaniec gminy Oława.
Działalność Gminnego Centrum Opieki Społecznej przeczy tym stereotypom. Od kilku lat prowadzone są projekty "Potrzebujemy siebie nawzajem". Młodzieży z terenów wiejskich dają szansę rozwoju, poszerzenia swojej wiedzy, nabrania nowych umiejętności. Są okazją do poznania rówieśników i przeżycia z nimi chwil niecodziennych, jak choćby wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego, zabawa we wrocławskim parku linowym, czy współorganizowanie festynów wiejskich.
W oparciu o uczestników tych projektów GOPS zaczął tworzyć wolontariat. W taką formę działalności jest obecnie zaangażowanych 10 młodych mieszkańców gminy. Prowadzą zajęcia z dziećmi, odwiedzają chorych i osoby starsze, pomagają rodzinom gorzej sytuowanym. GOPS chce rozszerzyć tę działalność. Apeluje do gimnazjalistów i licealistów o przyłączanie się do wolontariackich działań. Zdaniem Magdaleny Komisaruk, koordynatorki projektu, niesie on dla młodych osób same korzyści: - Oczekujemy, że ci, którzy się do nas zgłoszą, sami zaproponują, co chcą robić. Mogą to być zajęcia z języka angielskiego, kółko chemiczne czy warsztaty plastyczne. Dzieląc się swoimi talentami, będą mieli podwójną satysfakcję - zobaczą jak inni uczą się czegoś od nich, a sami staną się jeszcze lepsi w tym, co robią. Również dzięki wyjazdowym szkoleniom, na które ich zaprosimy.
Magda wie, co mówi, bo była wolontariuszką, a w 2009 została nominowana w plebiscycie "Dolnośląski Wolontariusz Roku". Zaznacza, że chcący zasilić szeregi już są, ale dla wyjaśnienia, o co w tym wszystkim chodzi, zaplanowano spotkanie w bystrzyckiej świetlicy - 15 marca o godz. 16.00: - Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nieprzekonanych, czy sceptycznych. Przyjdźcie, bo inaczej może wam umknąć sprzed nosa fantastyczna przygoda!
W sprawie wolontariatu można zatelefonować do GOPS na numer 71-381-22-51 lub skontaktować się poprzez e-mail: [email protected].
Alfabet wolontariusza - w pigułce:
Akcyjny wolontariat - ochotnicy są angażowani do wsparcia jednorazowej lub cyklicznej akcji (np. finały WOŚP) do pomocy przy zbiórkach żywności i odzieży lub do sprzątania po kataklizmie powodzi.
Centra wolontariatu - organizacje zajmujące się promocją wolontariatu, szkoleniami i pośrednictwem między ochotnikami a instytucjami potrzebującymi wsparcia.
Długoterminowy wolontariat - stała forma współpracy z daną organizacją. Ochotnicy wykonują pracę regularnie, na przykład dwa razy w tygodniu w określonych godzinach. Pracują w domach pomocy, hospicjach, świetlicach środowiskowych.
Porozumienie o współpracy - umowa zawarta między wolontariuszem a organizacją korzystającą z jego pomocy. Powinna określać zakres pracy wolontariusza, sposób jej wykonywania, odpowiedzialność wolontariusza, zobowiązania, korzystającego z pomocy, a także warunki rozwiązania współpracy. Porozumienie ma formę pisemną, kiedy czas pracy wolontariusza jest dłuższy niż 30 dni.
Trzeci sektor - przestrzeń publiczna, w której działają organizacje pozarządowe. Nawiązuje do podziału aktywności społeczno-gospodarczej we współczesnych demokracjach. Pierwszy sektor to administracja publiczna, drugi - sfera biznesu, a trzeci - prywatne organizacje non profit.
Wolontariat - dobrowolna, bezpłatna, świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Wg badań stowarzyszenia Klon/Jawor z 2010 wolontariatem zajmuje się 15,9% Polaków. W Europie tę formę pomocy deklaruje 3 na 10 obywateli. Rekordzistą jest Austria - tam za wolontariuszy uważa się 60% obywateli.
Źródło: "Przekrój"
Xawery Piśniak
Napisz komentarz
Komentarze