Powiat
Sezon grzewczy trwa
Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oławie, ostrzega na stronie internetowej straży, żeby być czujnym. Zatrucie czadem związane jest najczęściej z niewłaściwą eksploatacją budynku i urządzeń grzewczych.
Groźny czad
Czad jest niebezpieczny, ponieważ to gaz bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku, a więc - niewyczuwalny. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, co przy długotrwałym narażeniu powoduje śmierć przez uduszenie.
Główne przyczyny zaczadzeń w budynkach mieszkalnych: niesprawność przewodów kominowych, wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności. Powoduje to, że dym się cofa do pomieszczenia, zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz.
Przyłożyć kartkę
Straż pożarna przypomina o czyszczeniu kominów. Bagatelizowanie tego może się skończyć tragicznie. Cztery razy w roku powinno się czyścić kominy w domach opalanych węglem i drewnem, a dwa razy w domach opalanych paliwem ciekłym lub gazowym. Co najmniej raz w roku trzeba usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych. Należy pamiętać o przeprowadzaniu kontroli technicznych, kontrolowaniu szczelności przewodów kominowych i sprawdzaniu, czy występuje dostateczny ciąg powietrza. Urządzenia trzeba użytkować zgodnie z instrukcją. Pod żadnym pozorem nie wolno zaklejać kratek wentylacyjnych, należy sprawdzać działanie wentylacji przy wymianie okien na plastikowe. Powinno się systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. przykładając kartkę papieru do otworu lub kratki wentylacyjnej - kartka powinna przywrzeć do kratki. Ważne jest wietrzenie pomieszczeń i chociaż delikatne uchylanie okien.
Duszności i zawroty głowy
Sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem, mogą być: duszności, bóle i zawroty głowy, wymioty, oszołomienie, przyspieszenie czynności serca i oddychania. W takich przypadkach trzeba wywietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy, i zasięgnąć porady lekarskiej. Warto rozważyć zamontowanie w domu czujników dymu i gazu.
(MON)
Napisz komentarz
Komentarze